Aktualności ze świata

wydany w Zieleń Miejska – 2016-10
  DRUKUJ

Wpisane w otoczenie

Ten artykuł jest dostępny dla wszystkich.

Architekci z AZPML ujawnili najnowszy projekt budowy Narodowego Kompleksu Muzealnego, który pojawi się w koreańskim mieście Sejong. Obiekty zostaną usytuowane w jednej linii i będą stanowić łącznik między brzegiem rzeki, nad którą powstaną, a znajdującym się w pewnej odległości parkiem. Całość ma wykorzystywać naturalne ukształtowanie nadrzecznego terenu – budynki będą zgrabnie wkomponowane w krajobraz. Według projektu, muzeum z dwóch stron otoczy woda, a z trzeciej rozległy teren zieleni. To specyficzne położenie ma sprawić, że obszary te w przyszłości staną się najważniejszym parkiem w Sejong. Co ciekawe, w pobliżu obiektu nie pojawi się zwarta zabudowa miejska – wspomniany park stanie się więc prawdziwą ostoją zieleni. Budynki muzealne nie zaburzą tego założenia – nie będzie jednej, dominującej struktury, gdyż bryły będą cechować się dużym rozproszeniem.

(http://azpml.com)

 

Zielona stacja

Upowszechniono plany budowy węzła komunikacyjnego w drugim co do wielkości mieście Tajwanu, którym jest Kaohsiung. Za projekt odpowiada holenderskie studio architektoniczne Mecanoo. Założono przykrycie infrastruktury transportowej swoistym zielonym baldachimem, który zostanie zagospodarowany jako dodatkowa przestrzeń publiczna. Nowy węzeł w idealny sposób wpisuje się w strategię dążenia miasta do zrównoważonego rozwoju. Zastosowana infrastruktura pozwoli na integrację wszystkich środków publicznej komunikacji – pociągów, metra, autobusów, taksówek i rowerów. Tym sposobem w tej ponad trzymilionowej metropolii natężenie ruchu samochodowego zmniejszy się , a zarazem miasto zyska nowy park. Wewnątrz kopuły, oprócz peronów i przystanków, znajdzie się miejsce na hotel, sklepy, restauracje i inne obiekty przeznaczone zarówno dla mieszkańców miasta, jak i dla turystów. Z kolei opuszczając stację, podróżni natkną się na pełen różnorodnej roślinności park. Zieleń pełnić będzie też funkcję naturalnego izolatora, chroniącego wnętrze obszernej hali przed tropikalnym upałem, charakterystycznym dla tajwańskiego klimatu. Pod baldachimem, w powiewach chłodnej bryzy, znajdzie się miejsce dla sprzedawców warzyw i owoców, osób handlującymi starociami, a także dla tradycyjnej lokalnej opery oraz mobilnej biblioteki. Prace nad stacją już się rozpoczęły, a zakończenie projektu planowane jest na 2024 r.

(www.mecanoo.nl)

 

Pod baldachimami

W 2019 roku Los Angeles zyska kolejny park miejski. Władze miasta ogłosiły, iż za jego projekt odpowiadać będzie pracownia architektoniczna OMA wraz ze studiem architektury krajobrazu Mia Lehrer oraz designerami z IDEO. Park powstanie przy skrzyżowaniu Broadway i Pierwszej Przecznicy, i nosić będzie nazwę FAB. Projekt ma na celu podkreślić wyjątkową różnorodność okolicy, dlatego znalazły się w nim elementy związane z gastronomią, a także ze sztuką i krajobrazem. Na terenie parku znajdą się m.in. dwupoziomowa restauracja oraz szereg fantazyjnie zaprojektowanych baldachimów chroniących spacerowiczów przed palącym słońcem Kalifornii. Te nietypowe, szczudłowate struktury przypominające nieco kielichy, zostaną wkomponowane w gaj rosłych drzew – dębów i platanów. Park ma służyć zarówno mieszkańcom Los Angeles, jak i licznie odwiedzającym to miasto turystom. Oprócz wytchnienia w zielonej scenerii, mają ich przyciągać liczne wydarzenia kulturalne i społeczne. Projekt parku oraz restauracji zakłada wdrożenie nowatorskiego systemu magazynowania oraz wykorzystywania naturalnej wody deszczowej do podlewania roślin.

(www.oma.com)

 

Pawilon róż

Vasily Klyukin, rosyjski multimilioner, a zarazem futurystyczny architekt i designer słynący z fantazyjnych projektów (zaprojektował m.in. budynki w kształcie kobry czy statku), zaprezentował kolejny koncept, wmykający się przyjętym powszechnie standardom konstrukcyjnym. Tym razem Klyukin postanowił przełożyć na język architektury delikatność i ulotność róży oraz przeobrazić budynek w pulsujący światłem i kolorami obiekt, który ma pełnić funkcję miejskiego centrum kultury i sztuki. Jak przyznał sam twórca, róża to najpiękniejszy z kwiatów, nie bez powodu uchodzący za symbol miłości, który stanowi inspirację dla wielu artystów – również architektów. Budynek ze szkła i metalu ma przypominać bukiet róż, który nocą – w zależności od potrzeb czy nastroju – będzie można podświetlić na dowolny kolor lub emitować zmienną wiązkę barw. W obiekcie powstałyby kwiaciarnia, spa, nowoczesny dom sztuki czy salon jubilerski. „Pawilon róż” będzie multisensoryczny, a systemy wentylacyjne mają tłoczyć do wnętrza zapach kwiatów. Na wizualizacjach projekt prezentuje się imponująco, a otoczony zielenią budynek mógłby stać się praw dziwą perłą każdej metropolii.

(www.vasilyklyukin.com)

 

Dział opracował Bartosz Zujewski

Ten artykuł jest dostępny dla wszystkich

Z prenumeratą cyfrową lub papierową uzyskasz
bezpłatny dostęp do wszystkich treści.

Sprawdź ofertę prenumeraty

Zaloguj się  |  Prenumerujesz? – otrzymaj dostęp

comments powered by Disqus