Relacja z targów MIASTO OGRÓD – Zielony Design

wydany w Zieleń Miejska – 2014-5
  DRUKUJ

W dniach 25-27 kwietnia w halach Międzynarodowych Tragów Szczecińskich odbyła się szesnasta już edycja Targów Roślin i Architektury Krajobrazu MIASTO OGRÓD – Zielony design. Odwiedzający mogli zapoznać się z szeroką ofertą wystawców z branży ogrodniczej, a także wziąć udział w licznych wydarzeniach towarzyszących.

Ten artykuł jest dostępny dla wszystkich.

 W trakcie trzech dni trwania imprezy swoją ofertę zaprezentowało ok. 75 wystawców. Goście targowi zapoznać się mogli między innymi z szeroką gamą produktów ogrodowych m.in. kolekcją mebli do prywatnych ogrodów Beliani i Ostre, narzędziami i kosiarkami Husqvarny. Wśród wystawców widoczne były szkółki ogrodnicze oferujące m.in. cebule kwiatowe, byliny, róże, zioła, a także producenci i dystrybutorzy nawozów, ozdób do ogrodów, donic, fontann, małej architektury ogrodowej, altan, pergoli, szklarni, materiałów na nawierzchnie czy grillów ogrodowych. Atrakcją dla odwiedzających był kiermasz, na którym można było nabyć ciekawe gatunki roślin.

Ogród pokazowy

Uczestnicy targów mogli odpocząć w ogrodzie pokazowym o powierzchni 145 m2, który powstał na podstawie projektu Agaty Cichoń i Kingi Tokarskiej studentek Katedry Architektury Krajobrazu Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego. Projekt stworzono w ramach corocznego konkursu organizowanego przy współpracy z ZUT. Zwycięskie dzieło, zdaniem jury: wyróżnia konsekwentnie realizowany pomysł „miejskiego wnętrza”, jasno wygrodzonego z przestrzeni, o wyraźnie zaznaczonych wejściach i zdefiniowanych strefach funkcjonalno–przestrzennych. Wykreowana przestrzeń ma kameralny charakter, który budują użyte materiały, roślinność oraz meble ogrodowe. W ogrodzie dominowały rośliny krzewiaste, zimozielone (przede wszystkim bukszpany w roli żywopłotów) i kształty kubiczne (donice oraz żywopłoty). Wykorzystano również rośliny stanowiące elementy ozdobne (np. magnolie, wierzby, kwiaty w jasnych, stonowanych barwach). Kolorystyka ogrodu bazowała na brązach, szarościach oraz zieleni. W swoim założeniu łączył on trzy funkcje: ozdobną, rekreacyjną i wypoczynkową.

Dodatkowe atrakcje

Wśród licznych wystaw i prezentacji towarzyszących targom wymienić należy wystawę prac zgłoszonych do konkursu w ramach ogrodu pokazowego, wystawę zdjęć dokumentujących projekty zrealizowane w ramach programu „Zielone podwórka Szczecina”, wystawę mebli miejskich Astrini Design, a także pokazy florystyczne i wyplatania wikliny. Z kolei Ogród Dendrologiczny Przelewice zorganizował wykłady na temat aranżacji ogrodu dla różnego typu użytkowników. Po raz kolejny można też było skorzystać z możliwości spotkania z architektami wystawiającymi się w ramach Strefy Młodego Architekta Krajobrazu. Po porady dotyczące pielęgnacji roślin i aranżacji ogrodu można było zgłosić się do stoisk Centrum Edukacji Ogrodniczej, a także Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technicznego, gdzie specjaliści chętnie odpowiadali na pytania gości.

Konferencja

Po raz kolejny w ramach Targów odbyła się też konferencja z cyklu „Woda i zieleń w mieście” współorganizowana przez redakcję „Zieleni Miejskiej”. Tym razem tematem przewodnim wykładów była „Rola światła i wody w aranżacjach terenów zieleni”. Konferencję poprowadziła dr inż. arch. Magdalena Rzeszotarska-Pałka z Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technicznego, która wprowadziła słuchaczy w tematykę prelekcji, zatytułowaną „Światło, woda i zieleń – symbioza przestrzeni”. W trakcie wykładu licznie zebrane audytorium mogło zapoznać się z historycznym kontekstem iluminacji i wykorzystania wody w ogrodach. Szczególną uwagę prelegentka poświęciła rzymskiemu ogrodowi renesansowemu przy Villi d’Este. Karolina Wlazło-Malinowska ze Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego skoncentrowała się na oświetleniu parków i roli, jaką w tej dziedzinie odgrywają nowatorskie rozwiązania w kreowaniu tożsamości terenów zieleni. O sztuce świet(l)nego kreowania terenów zieleni mówiła z kolei dr inż. arch. Hanna Michalak z Politechniki Poznańskiej. W swoim wywodzie na temat funkcji światła w aranżacji terenów zieleni podkreśliła takie elementy jak barwa światła, jego kierunek czy ilość punktów świetlnych wykorzystywanych zarówno w trwałych instalacjach, jak i podczas wydarzeń artystycznych, takich jak festiwale światła, których liczne przykłady zaprezentowała. Drugą sesję otworzyła Dorota Rudawa, która w swoim wykładzie przedstawiła różne formy, w jakich może występować woda w mieście. Prezentacja ta dotyczyła m.in. tematyki zrównoważonego projektowania założeń architektonicznych, w których wykorzystuje się wodę opadową do celów użytkowych i estetycznych. Dorota Rudawa podkreśliła też ekologiczną i mikroklimatyczną rolę wody w środowisku miejskim. Ostatni referat podczas konferencji wygłosiła dr inż. Kinga Zinowiec-Cieplik, która przeanalizowała liczne problemy, zwłaszcza formalno-prawne, z jakimi borykają się architekci krajobrazu podczas realizacji publicznych projektów parków i ogrodów.

 

 

Ten artykuł jest dostępny dla wszystkich

Z prenumeratą cyfrową lub papierową uzyskasz
bezpłatny dostęp do wszystkich treści.

Sprawdź ofertę prenumeraty

Zaloguj się  |  Prenumerujesz? – otrzymaj dostęp

comments powered by Disqus