Warto przeczytać

wydany w Zieleń Miejska – 2013-6
  DRUKUJ

„Oczyszczalnia w ogrodzie”,

Ten artykuł jest dostępny dla wszystkich.

Hanna Obarska-Pempkowiak, Magdalena Gajewska,

Ewa Wojciechowska, Arkadiusz Ostojski,

Wydawnictwo Seidel-Przywecki

W książce zawarto wiele informacji dotyczących optymalnych sposobów rozwiązania problemu osadów ściekowych, głównie z przydomowych oczyszczalni. Autorzy publikacji skupili się na systemach hydrofitowych. Jest to stosunkowo nowa technologia, wykorzystująca obecność roślin wodnych i wodolubnych. W publikacji scharakteryzowano tę metodę, przedstawiając jej rodzaje, wykorzystanie przy odwadnianiu i stabilizacji osadów ściekowych, oraz opisano europejskie doświadczenia z eksploatacji obiektów hydrofitowych. Dodatkowo autorzy zamieścili cenne dane na temat wymagań prawnych, kosztów i eksploatacji indywidualnych systemów oczyszczania ścieków.

 

„Ścieżki, schody, podesty”,

dr inż. Agnieszka Gawłowska,

Wydawnictwo Działkowiec

Komunikacja w ogrodzie jest bardzo istotna dla jego sprawnego funkcjonowania. Dobrze zaprojektowana i wykonana nawierzchnia stanowi „łącznik”, który czyni z ogrodu doskonaledziałający system. W niewielkiej publikacji zawarto najważniejsze informacje dotyczące budowania ścieżek, schodów i podestów. Autorka książki podpowiada, w jaki sposób i gdzie zaprojektować tego typu rozwiązania. Uwzględnia przy tym rodzaj gruntu, materiały, z jakich warto korzystać oraz określa, jak wyliczyć potrzebną ich ilość. Porady uzupełniono kolorowymi zdjęciami oraz technicznymi rysunkami, które pokazują kolejne etapy prac, jakie trzeba wykonać przy tworzeniu ścieżek, schodów i podestów.

 

„Iglaki w kompozycjach ogrodowych”,

Marek Majorowski,

MULTICO Oficyna Wydawnicza

Wśród wielu sadzonych gatunków oraz odmian drzewa i krzewy iglaste, potocznie nazywane iglakami, zaczynają odgrywać pierwszoplanową rolę. Do ich walorów można zaliczyć m.in. duże zróżnicowanie form, atrakcyjne barwy, zimozieloność, ciekawą fakturę, jak również stosunkowo łatwą uprawę i niezbyt skomplikowaną pielęgnację. Aby jednak umiejętnie wykorzystać te wszystkie zalety, należy zgłębić zasady zestawiania roślin w grupy i tworzenia z nich mniej lub bardziej złożonych kompozycji. W książce można znaleźć gotowe pomysły na aranżację ogrodów, wiele praktycznych wskazówek i rad. Autor podpowiada, jakie iglaki warto sadzić, w jaki sposób łączyć ich różne odmiany czy też jak z powodzeniem wykorzystywać je do stworzenia tła, żywopłotów i naturalnych parawanów.

 

„Rysunek perspektywiczny”,

Yves Leblanc,

Wydawnictwo Arkady

Niniejsza książka to przyśpieszony kurs rysunku perspektywicznego, przydatny nie tylko grafikom i malarzom, ale także architektom oraz architektom krajobrazu. Dzięki tej publikacji czytelnik dowie się, w jaki sposób skomplikowany obraz przestrzeni wiernie przenieść na kartkę papieru. Opracowanie otrzymało przejrzystą strukturę – po każdym z ośmiu rozdziałów następuje zwięzłe podsumowanie, zawierające kilka zasad, które należy zapamiętać. Autor krok po kroku zapoznaje odbiorcę z zagadnieniami geometrii wykreślnej, ucząc umiejętnej obserwacji i odwzorowania poszczególnych elementów. Posługuje się przy tym łatwymi w odbiorze pojęciami. Publikację wzbogacają szczegółowo opracowane ilustracje.

Ten artykuł jest dostępny dla wszystkich

Z prenumeratą cyfrową lub papierową uzyskasz
bezpłatny dostęp do wszystkich treści.

Sprawdź ofertę prenumeraty

Zaloguj się  |  Prenumerujesz? – otrzymaj dostęp

comments powered by Disqus