Aktualności

wydany w Zieleń Miejska – 2013-4
  DRUKUJ
Rewitalizacja na potęgę
Park Chopina w Świnoujściu to drugi po parku Zdrojowym miejski zieleniec, który z nieco zapuszczonego obszaru zostanie przekształcony w ciekawe miejsce do odpoczynku i rekreacji. Do czerwca br. zakończą się prace rewitalizacyjne. W przebudowanym parku powstaną m.in. plac zabaw dla dzieci, terenowa siłownia, pole do gry w boule oraz szachy, stok saneczkowy, toaleta publiczna i elementy małej architektury, a wśród nich ławki, oryginalne miejsca do wypoczynku, czyli tzw. siedziska terenowe, altany parkowe i stojaki na rowery. Nie zabraknie też ścieżki dydaktycznej, zewnętrznej galerii i budynku z częścią administracyjną dla obsługi zieleńca. Z uwagi na fakt, że park powstał na obszarze poniemieckiej nekropolii, pojawi się tam specjalne miejsce, upamiętniające historyczną funkcję tego terenu. Całość ma być monitorowana. Projekt rewitalizacji parku stworzono w ramach otwartego konkursu, ogłoszonego przez prezydenta miasta. Pierwszą nagrodę jury przyznało firmie Bronisz Land Design z Sulejówka. W przetargu zwyciężył Zakład Robót Inżynieryjno-Budowlanych Andrzej Dykowski, który zaoferował najniższą cenę. Wykonawca przejął plac budowy w grudniu ub.r. Całkowity koszt przebudowy parku Chopina to ponad 4 mln zł, z czego 2 mln zł stanowi dofinansowanie z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego na lata 2007-2013.
 
Jezioro Krzywe wizytówką Olsztyna
W ciągu najbliższych dwóch lat brzegi Jeziora Krzywego – od strony ul. Jodłowej i w rejonie plaży miejskiej w Olsztynie – zostaną zagospodarowane. Podpisano umowę dotyczącą budowy całorocznej infrastruktury sportowo-rekreacyjnej, za którą odpowiedzialne będzie przedsiębiorstwo NDI z Sopotu. Możliwe, że już we wrześniu 2014 r. mieszkańcy skorzystają z zupełnie nowych obiektów. W ramach inwestycji przy ul. Jodłowej powstanie całoroczna baza sportów kajakarskich (ośrodek sportowo-rekreacyjny z salą ćwiczeń ogólnorozwojowych, ergometrami, zapleczem odnowy biologicznej, siłownią, sauną, wypożyczalnią sprzętu do sportów wodnych i zimowych oraz hangar na sprzęt pływający), hala do siatkówki plażowej i squasha z miejscami parkingowymi, obiekt stanowisk sędziowskich z małym zapleczem gastronomicznym na wodzie oraz pływające pomosty obsługujące sprzęt z wypożyczalni. W rejonie plaży miejskiej powstaną natomiast boiska do siatkówki plażowej, plac do gier i urządzeń sportowych oraz obsługi imprez sportowych, slip do wodowania jednostek pływających, jak również wielofunkcyjny szlak turystyczny o funkcji pieszej i rowerowej, który zimą ma pełnić funkcję trasy narciarskiej. W ramach inwestycji zostaną także zbudowane: centrum sportów wodnych i ratownictwa, łaźnie parowe wraz z niezbędnym zapleczem i przebieralniami dla „morsów”, skate-park, snow-park i sezonowe lodowiska. Nad brzegiem jeziora powstaną mola i pomosty oraz wypożyczalnie sprzętu. Przewidziano również budowę parkingów i punktów gastronomicznych. Za obiekty kubaturowe, jak również wyposażenie w infrastrukturę do celów rekreacyjnych i turystycznych miasto zapłaci nieco ponad 58 mln zł. Zadanie pn. „Budowa całorocznej infrastruktury sportowo-rekreacyjnej nad Jeziorem Krzywym w Olsztynie” uzyskało dofinansowanie ze środków Unii Europejskiej w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013. Całkowita wartość projektu to ponad 71 mln zł.
 
Europejskie Drzewo Roku
Znane są już wyniki trzeciej edycji internetowego plebiscytu na Europejskie Drzewo Roku. Na takie miano zasłużył platan z Węgier, który zdobył 14 205 głosów. Okaz liczący 250 lat rośnie w okolicach term w Egerze. Legenda głosi, że w 1552 r. drzewo pomogło odeprzeć turecki atak na tamtejszy zamek. Roślina prawdopodobnie została zasadzona przez hrabiego Karola Eszterhazego w XVIII w. Nieco mniej głosów otrzymał platan z Polski – do wygranej zabrakło jedynie 308 głosów. Młodsze, bo 200-letnie drzewo rośnie w parku w centrum Kóz (woj. śląskie). Pod polskim platanem kwitnie życie kulturalne – odbywają się tam konkursy, koncerty, spotkania, zawody sportowe i uroczystości lokalne. Oba drzewa miały zdecydowaną przewagę nad pozostałymi kandydatami: lipą z Czech, grupą drzew (morwa i dwa orzechy) z Bułgarii, platanem ze Słowacji i dębem z Irlandii. Ten ostatni okaz zajął trzecie miejsce na podium, zyskując 5785 głosów internautów. Plebiscyt na Europejskie Drzewo Roku, organizowany przez czeską organizację Nadace Partnerství, ma charakter edukacyjny, a jego celem jest poznanie i ochrona przyrody. Do współzawodnictwa zgłaszane są drzewa, które wygrały podobne konkursy w poszczególnych krajach.
 
Tropem mennonitów
Stowarzyszenie Łączy Nas Kanał Elbląski Lokalna Grupa Działania w Elblągu otrzymało 13 tys. zł na udokumentowanie i oznakowanie 32-kilometrowego Rowerowego Szlaku Mennonitów. Trasa, inspirowana mennonitami, a więc holenderskimi osadnikami, którym zawdzięcza się lokalny rozkwit gospodarczy, będzie wiodłaprzez Żuławy Elbląskie. Zacznie się pod Elblągiem w Raczkach Elbląskich, dalej będzie przebiegać w okolicach Kanału Elbląskiego i jeziora Druzno, przez Tropy Elbląskie, Żurawiec, a następnie przez Jezioro, Markusy, Wiśniewo, Rachowo, Kępniewo i Różany. Na trasie szlaku będzie można obejrzeć domy podcieniowe (charakterystyczne wiejskie domy mieszkalne z wysuniętą częścią frontową), cmentarze menninickie, domy modlitwy i kościoły, most zwodzony na Tinie w Jeziorze, a nawet budynek ostatniej zachowanej parowej stacji pomp w miejscowości Różany. Znakowanie szlaku rozpocznie się wiosną. Całkiem możliwe jest to, że rowerzyści będą mogli poruszać się nim jeszcze w tym roku.
 
Sukces na skalę międzynarodową
Studenci Politechniki Wrocławskiej – Dagmara Sietko-Sierkiewicz oraz David Weclawowicz – zostali nagrodzeni w Międzynarodowym Konkursie im. Karla Friedricha Schinkla. Tematyką 158. edycji była transformacja terenów lotniska Tegel w Berlinie, które ma zostać zamknięte w przyszłym roku. Tegoroczny konkurs rozpisano w siedmiu kategoriach (m.in. architektura, architektura zieleni, sztuka i zrównoważony rozwój). Praca wrocławskich studentów ,,Arbeitswelt = Lebenswelt” zwyciężyła w kategorii architektura. Projekt zakłada stworzenie wielofunkcyjnego budynku, którego strukturę tworzą przestrzenna hala produkcyjna, po godzinach pracy przekształcająca się w miejsce spędzania wolnego czasu, oraz ściśle powiązane z nią wieże mieszkalno-usługowe w kształcie odwróconej litery L. Nad halą architekci zaproponowali wielofunkcyjną przestrzeń dla mieszkańców, w której znalazłyby się żłobki, pracownie i biura. Na tym poziomie przewidziano także wyjście na zielony dach, przeznaczony głównie na miejskie farmy. Kolejne trzy kondygnacje to już piętra mieszkalne. Równorzędną nagrodę Schinkelpreis, ale w kategorii architektura zieleni, otrzymał duet – Niklas Mayr i Martin Schmitz (TU Berlin) za pracę „Urbane Wälder TX”. Według jury projekt kreuje szczególną i indywidualną przestrzeń, która za pomocą kontrastu z obecnym pasem startowym lotniska podkreśla jego dawne funkcje i pozwala zarazem na różne formy sportowej aktywności.Nagrodzone projekty w oryginalny sposób wskazują rozwiązania problemów wiążących się ze zmianą funkcji lotniska. Stowarzyszenie Architektów i Inżynierów w Berlinie dostrzega w nich potencjał, który można wykorzystać podczas opracowywania planów, zakładających stworzenie w tym miejscu Naukowo-Przemysłowego Parku Technologii Przyszłości.
 
Uhonorowanie pracy
Tegoroczna nagroda Pritzkera – Nobel w dziedzinie architektury – została przyznana Japończykowi Toyo Ito. Wyróżnienie jest uhonorowaniem 40-letniej praktyki, którą jurorzy cenili już od dawna. Do nagrody Pritzkera Japończyk był bowiem nominowany kilkukrotnie – przegrał m.in. z Remem Koolhaasem i Frankiem Gehrym. Toyo Ito uznawany jest za minimalistę i purystę, doskonale posługującego się najprostszymi bryłami. Zalicza się go do przedstawicieli architektury konceptualnej. Jak sam mówi, jest świadomy niedoskonałości obiektów, które tworzy, wynikającej z ograniczeń człowieka oraz techniki budowlanej. W swej długoletniej karierze zaprojektował szereg bibliotek, domów, parków, teatrów, sklepów, budynków biurowych i pawilonów. Do najbardziej znanych realizacji można zaliczyć rezydencję „House Aluminium”, dom „White U”, wielofunkcyjne centrum kulturalne „Mediateka” w Sendai, tymczasowy pawilon „Serpentine Gallery” w londyńskim Hyde Parku czy też wprowadzany właśnie w życie projekt „Taichung Metropolitan Opera House”. Oficjalna ceremonia wręczenia nagrody odbędzie się 29 maja br. w Bostonie. Oprócz prestiżowego medalu, laureat otrzyma 100 tys. dolarów.
 
Azyl dla niedźwiedzi
W poznańskim Nowym Zoo ruszyła budowa niedźwiedziarni. W ramach pierwszego etapu prac powstanie budynek z tarasem widokowym oraz dwa wybiegi ze sztucznymi stawami i wodospadem. Projekt zakłada również utworzenie ogrodzenia, ścieżek dla zwiedzających oraz drogi technicznej do budynku, tunelu pod drogą techniczną, przepustów dla zwierząt i bram rewizyjnych. Realizacja projektu jest możliwa dzięki zaangażowaniu Fundacji Vier Pfoten, która w ubiegłym roku zadeklarowała sfinansowanie całorocznego obiektu. Poznańskie zoo przeznaczyło na ten cel 3 ha, zapewni też opiekę weterynaryjną oraz nadzór nad zwierzętami. Prace budowlane najprawdopodobniej zakończą się jesienią br. Wówczas nowy obiekt stanie się domem dla trzech niedźwiedzi. Drugi etap inwestycji, finansowany już z kieszeni poznańskiego zoo, zakłada powiększenie obiektu. Docelowo ma tutaj zamieszkać siedem niedźwiedzi. Nowy wybieg dla zwierząt będzie wkomponowany w krajobraz. Do jego budowy zostaną użyte naturalne materiały – głównie kamień i drewno. Pojawią się też nowe nasadzenia zieleni. Za realizację I etapu odpowiedzialna jest firma BAG BUD z Palędzia, która wykona zadanie za 1,3 mln zł.
 
 

Ten artykuł jest dostępny dla wszystkich

Z prenumeratą cyfrową lub papierową uzyskasz
bezpłatny dostęp do wszystkich treści.

Sprawdź ofertę prenumeraty

Zaloguj się  |  Prenumerujesz? – otrzymaj dostęp

comments powered by Disqus