Nowości

wydany w Zieleń Miejska – 2013-10
  DRUKUJ

Uniwersalne sekatory

Ten artykuł jest dostępny dla wszystkich.

W ofercie fińskiej firmy Fiskars pojawiły się dwa nowe modele sekatorów ogrodniczych – sekator uniwersalny Tukan (L) P58 o długości 636 milimetrów oraz sekator uniwersalny Tukan (M) P56 o długości 403 milimetrów. Sekatory te posiadają unikalny system przekładni, zwiększający siłę cięcia. Dodatkowo górne ostrze pokryte jest powłoką PTFE, co znacznie zwiększa jego odporność, a także minimalizuje tarcie. Sekatory Tukan wyróżniają się wygodną rączką wykonaną z poliamidu wzmocnionego włóknem szklanym, dzięki czemu narzędzia okazują się lekkie i wytrzymałe. Ich ergonomiczna konstrukcja sprawia, że są komfortowe i łatwe w użyciu. Na wykonane z nierdzewnej stali ostrza nakłada się bezpieczne zamknięcie, co ułatwia ich transport i przechowywanie.

 

Bliżej gałęzi

Husqvarna zaprezentowała nowe urządzenie, służące do pielęgnacji wysoko rosnącej zieleni. Pilarka na wysięgniku Husqvarna 327P5x ułatwia dostęp do wysoko położonych lub gęstych gałęzi drzew oraz krzewów bez konieczności użycia drabiny czy podnośnika. Skraca to czas pracy i ogranicza ilość wymaganych akcesoriów. Husqvarna 327P5x wyposażona jest w silnik o szybkim i łatwym rozruchu E-TECH®2 II, który zapewnia redukcję emisji zanieczyszczeń. Ponadto narzędzie posiada wysięgnik, umożliwiający ścinanie gałęzi nawet na wysokości 5 m od powierzchni gruntu. Głowica tnąca ma regulowane, automatyczne smarowanie łańcucha. Urządzenie cechuje się wygodnymi uchwytami, elastycznym zawieszeniem na szelkach Balance Flex, tylną osłoną silnika chroniącą go przed uderzeniami np. w ziemię, a także zmniejszający drgania przeciwciężar, działający bezwładnościowo.

 

Jesienne porządki

Wraz z nadejściem jesieni pojawia się potrzeba wykonania przedzimowych porządków – usunięcia opadających liści, szyszek czy skoszonej trawy. Pomóc w tym może dmuchawa plecakowa STIHL BR 500. Ważąca nieco ponad 10 kg dmuchawa posiada 4-suwowy spalinowy silnik, charakteryzujący się dużą mocą przy jednoczesnej znacznej redukcji hałasu, niskim poziomie emisji spalin oraz niewielkim zużyciu paliwa. Silnik o pojemności skokowej 64,8 cm3 pozwala na wydmuchiwanie powietrza z prędkością 81 m/s. Na uwagę zasługuje także system antywibracyjny, obniżający liczbę drgań wytwarzanych przez silnik w trakcie pracy, co chroni użytkownika przed chorobą wibracyjną. Rozwiązanie to wraz z systemem nośnym, wyposażonym w regulację wysokości oraz nachylenia, zapewnia komfortową pracę, nawet w przypadku długotrwałych zastosowań.

 

Nowa krzewuszka od Wróblewskich

Gospodarstwo Szkółkarskie Wróblewscy spośród kilku oferowanych w tym sezonie nowości szczególnie poleca Weigela florida (krzewuszkę cudowną) „Wings of Fire” PBR. Roślina charakteryzuje się stopniową zmianą barwy liści – są zielone w okresie wiosennym, latem brązowieją i powoli czerwienieją, by wraz z nadejściem jesieni przybrać kolor krwistoczerwony. Na wiosnę, już od maja, roślina kwitnie na różowo. Odmiana ta łatwo się krzewi i jest tolerancyjna względem podłoża, mrozoodporna (do -25°C), polecana do uprawy pojedynczo lub w grupach w ogrodach przydomowych, zieleni miejskiej i osiedlowej. Krzewy w ciągu czterech lat osiągają do 1,5 m wysokości.

Ten artykuł jest dostępny dla wszystkich

Z prenumeratą cyfrową lub papierową uzyskasz
bezpłatny dostęp do wszystkich treści.

Sprawdź ofertę prenumeraty

Zaloguj się  |  Prenumerujesz? – otrzymaj dostęp

comments powered by Disqus