Wydarzenia

wydany w Zieleń Miejska – 2012-5
  DRUKUJ

Wybiorą najlepszą realizację
Ruszyła XIII edycja Konkursu na Najlepszą Przestrzeń Publiczną Województwa Śląskiego 2012. Po raz kolejny w szranki staną najlepsze realizacje urbanistyczne i architektoniczne w regionie. Do udziału w rywalizacji można zgłaszać ukończone w ub.r. projekty z terenu woj. śląskiego. Oprócz jury, ich oceny dokonają także internauci. Termin zgłoszeń upływa 31 maja br. Łączna pula nagród wynosi 60 tys. zł. Celem inicjatywy jest m.in. przeciwdziałanie degradacji przestrzeni otwartej i zurbanizowanej, podnoszenie świadomości mieszkańców w zakresie kształtowania przestrzeni oraz poprawa wizerunku województwa. Konkurs organizowany jest pod patronatem marszałka województwa śląskiego we współpracy ze Stowarzyszeniem Architektów Polskich Oddział Katowice i Towarzystwem Urbanistów Polskich Oddział Katowice.

Nagroda za działkę
Ostateczny termin nadsyłania zgłoszeń do konkursu na najlepszą prywatną działkę – Die besten Gärten 2012 – mija 4 czerwca br. Konkurs ma charakter międzynarodowy. Mogą wziąć w nim udział nie tylko architekci czy architekci krajobrazu, ale także sami właściciele ogrodów. Celem przedsięwzięcia jest promocja zrównoważonego projektowania prywatnych ogrodów, które ma być dialogiem między architekturą, krajobrazem a ekologią. Jury przy ocenianiu zgłoszonych działek weźmie pod uwagę kryteria artystyczne, ogólną koncepcję zagospodarowania przestrzeni, zastosowanie roślin oraz wykorzystanie ekologicznych materiałów. Zwycięzca konkursu otrzyma nagrodę w wysokości 7 tys. euro.
 
Jest taki dzień
Podczas 20. Wystawy „Zieleń to życie” w Warszawskim Centrum EXPO XXI, odbędą się seminarium i warsztaty pod wspólnym tytułem Dzień Architekta Krajobrazu. Druga edycja imprezy ponownie zgromadzi projektantów, architektów budowlanych, właścicieli i pracowników firm urządzających zieleń, szkółkarzy, urzędników odpowiedzialnych za zieleń publiczną oraz studentów kierunków ogrodniczych. W tym roku gościem specjalnym seminarium będzie John Brookes – projektant, ikona brytyjskiego ogrodnictwa, wielokrotny laureat Chelsea Flower Show, który w swej dotychczasowej karierze stworzył ponad 1000 ogrodów (od niewielkich prywatnych założeń czy ogrodów krajobrazowych w Wielkiej Brytanii, po prestiżowe i komercyjne przedsięwzięcia w USA, Japonii, Australii i Ameryce Południowej). Sukces osiągnął nie tylko dzięki oryginalnym projektom. Znany jest również jako autor książek. W swym dorobku ma ich aż 24. Wydania polskie niektórych z nich stały się niezbędną lekturą studentów architektury krajobrazu („Wielka księga ogrodów”, „Projektowanie ogrodów”, „Mały ogród”). Podczas seminarium opowie o kulisach swojej pracy. Zdradzi, co jest dla niego inspiracją oraz jak przebiega współpraca z klientami pochodzącymi z różnych krajów. Spotkanie z Johnem Brookesem ze względu na międzynarodowe audytorium będzie tłumaczone z języka angielskiego na język polski i rosyjski. Dzień Architekta Krajobrazu to również warsztaty projektowe przeprowadzane przez pracowników naukowych Wydziału Ogrodnictwa i Architektury Krajobrazu SGGW. Swój udział zgłosić można na stronie internetowej wystawy.
Ten artykuł jest dostępny dla wszystkich

Z prenumeratą cyfrową lub papierową uzyskasz
bezpłatny dostęp do wszystkich treści.

Sprawdź ofertę prenumeraty

Zaloguj się  |  Prenumerujesz? – otrzymaj dostęp

comments powered by Disqus