Nowości

wydany w Zieleń Miejska – 2012-5
  DRUKUJ
Clematis ‘Jiska’
Holenderska odmiana wyhodowana przez Pietera Zwjinenburga na polski rynek trafiła w ubiegłym roku. Teraz roślinę z Grupy Atragene można kupić w Szkółce Pojemnikowej Clematis Sz. Marczyński, W. Piotrowski. ‘Jiska’ charakteryzuje się pojedynczymi lub półpełnymi kwiatami, o średnicy 8-10 cm, najczęściej z czterema niebiesko-fioletowymi działkami i krótkimi, zielonkawobiałymi prątniczkami. Roślina kwitnie pod koniec kwietnia i w maju. Od czerwca do jesieni ozdobę stanowią fantazyjne, puszyste, owocostany. Dorasta do wysokości 2-3 m. Odmiana dobrze znosi półcień, jest mrozoodporna i mało wymagająca. Jest szczególnie przydatna do sadzenia przy ogrodzeniach, kamieniach, starych pniach oraz krzewach. Może być także stosowana jako roślina okrywowa.
 
Lekkie cięcie
W wyniku współpracy z rolnikami i specjalistami od przycinania, firma Bellota opracowała nową gamę jednoręcznych sekatorów. Nożyce posiadają unikalny system w postaci połączenia EASYADJUST, który ułatwia odcinanie dużych konarów oraz poprawia wydajność cięcia. Dopracowana amortyzacja drgań zmniejsza wysiłek, a wykonany z trzech materiałów uchwyt sprawia, że narzędzie jest poręczne i solidne. Korpus sekatorów przycinających został wykonany z kutego aluminium. Nowoczesne nożyce mogą być stosowane do przycinania winorośli, drzew oliwnych, owocowych i cytrusowych.
 
Automatyczne koszenie
Firma Husqvarna wprowadziła na rynek zautomatyzowane kosiarki Automower. Jak zachwala producent – tego typu produkty mogą pracować 24 godziny na dobę przez cały weekend, bez ingerencji człowieka. Przygotowanie urządzenia ogranicza się do zamontowania stacji ładującej (wraz z układem nakierowującym kosiarkę na drogę do bazy) oraz przewodów wydzielających strefę pracy. W zależności od modelu Automower może kosić trawniki o różnej powierzchni i nachyleniu. Jedna z kosiarek – Solar hybrid, została wyposażona w panele słoneczne, dzięki którym zużywa bardzo mało energii elektrycznej. Wszystkie produkty są odporne na zmienne warunki atmosferyczne, pracują cicho, a dzięki zabezpieczeniom kodami PIN – ich kradzież jest utrudniona.
 
Stabilny stelaż
Firma Brinkman wprowadziła na rynek stelaże, które pomagają utrzymać rośliny w pozycji pionowej. Konstrukcja posiada wykończenie z ocynkowanego drutu zapewniające bezpieczne użytkowanie – nie ma możliwości skaleczenia rąk ani naruszenia podłoża wyłożonego matą szkółkarską. Stelaże mogą być wykorzystywane w czasie uprawy, ale także w trakcie transportu roślin (również przy przewożeniu większej partii roślin za pomocą wózka widłowego). Standardowe konstrukcje są przeznaczone dla kontenerów o pojemności od 3 do 15 l. Modele dla punktów sprzedaży posiadają specjalną konstrukcję, ułatwiającą utrzymanie porządku na stole ekspozycyjnym w punkcie handlowym. Dostępne są także stelaże dla pojedynczych kwiatów.
 
Sposób na przydrożny rów
Bomford Ditch & Grip Cleaner to najnowsze urządzenie do kopania i czyszczenia rowów. Produkt firmy Bomford Turner został wyposażony w głowicę obrotową o średnicy 600 mm, trzy tarcze tnące oraz trzy ostrza rozrzucające. Obracająca się o 90° głowica ułatwia oczyszczenie terenu przy drodze. W zależności od wersji istnieje możliwość ręcznej bądź automatycznej zmiany kąta rynny. Konstrukcja głowicy chroni jej silnik przed wszelkimi uszkodzeniami. Sprzęt z powodzeniem może pracować w warunkach suchych i mokrych. Jest kompatybilny z innymi produktami firmy – Bomford Falcon, Buzzard i B81-81. 
 
 

Ten artykuł jest dostępny dla wszystkich

Z prenumeratą cyfrową lub papierową uzyskasz
bezpłatny dostęp do wszystkich treści.

Sprawdź ofertę prenumeraty

Zaloguj się  |  Prenumerujesz? – otrzymaj dostęp

comments powered by Disqus