Aktualności

wydany w Zieleń Miejska – 2012-5
  DRUKUJ

Powstanie park historyczny

Do 2020 r. władze Mielnika chcą zbudować park historyczny. Ma powstać na podstawie „Trylogii” Henryka Sienkiewicza, a także jej filmowych realizacji w reżyserii Jerzego Hoffmana. Koncepcję parku przedstawił zespół architektów z wydziału architektury Politechniki Białostockiej. Główną ideą przedsięwzięcia jest „przeniesienie” odwiedzających obiekt do XVII-wiecznej Rzeczypospolitej Obojga Narodów. Teren pod przyszły park został wydzielony z przestrzeni zagospodarowanej za pomocą rysunku granic ówczesnej Polski. Uproszczony ich kształt usytuowano zgodnie z rzeczywistymi stronami świata. Wejście do parku będzie wiodło przez Bramę Zbaraską. Tuż za nią znajdą się „Dzikie Pola”, gdzie w przyszłości będą odbywały się jarmarki, pokazy i turnieje. Stąd będzie można wybrać się np. do dworu Oleńki czy stanicy Chreptiów (gdzie Wołodyjowski był komendantem). Zalesioną część parku zajmie tzw. Czarci Jar, gdzie będzie można zobaczyć m.in. chatę wiedźmy Horpyny. W „Trylogii” planowana jest stała muzealna ekspozycja rekwizytów z adaptacji filmowych dzieł wzorowanych na powieściach Henryka Sienkiewicza. W styczniu 2012 r. przekazało je gm. Mielnik studio filmowe „Zodiak Jerzy Hoffman Film Production”. Obecnie trwają prace nad kosztorysem inwestycji. Na jej realizację gmina będzie chciała pozyskać środki z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego.
 
Nowoczesna uprawa roślin
W szwedzkim mieście Linköping rozpoczęła się budowa pierwszego na świecie wieżowca, służącego do pionowej uprawy roślin. Każda kondygnacja 54-metrowego budynku ma posiadać optymalne warunki do hodowli owoców i warzyw. Innowacyjny projekt, opracowany przez inżynierów z firm Sweco i Plantagon w celu zwiększenia efektywności procesu fotosyntezy, będzie wykorzystywać energetyczne nadwyżki wygenerowane przez miasto. Emisja CO2 zostanie ograniczona. Odpowiednie nasłonecznienie oraz zintegrowane rozwiązania służące stworzeniu odpowiednich warunków hodowlanych mają zapewnić trzykrotnie bardziej efektywną uprawę niż w przypadku standardowych szklarni. Szacuje się, że pojawienie się innowacyjnego budynku wpłynie również na ceny produktów, do których nie będzie potrzeby doliczania kosztów związanych z transportem. Wartość inwestycji wynosi blisko 200 mln koron szwedzkich, czyli ok. 30 mln dolarów. Zakończenie prac budowlanych planowane jest na II/III kwartał 2013 r.
 
Pomysł na rynek
Niedługo rozstrzygnięcie międzynarodowego konkursu na projekt katowickiego rynku. Werdykt jury poznamy 12 czerwca br. Architekci mają zaproponować aranżację obszaru pomiędzy budynkiem Rynek 13 a skrzyżowaniem z ul. Moniuszki. Do ich zadań należy wykonanie projektu pięciu placów. Swe pomysły zgłosiło ponad 30 firm pochodzących z Polski, Niemiec, Austrii i Kanady. Każdy uczestnik otrzymał od miasta m.in. trójwymiarowe wizualizacje rynku z zaznaczonymi już istniejącymi budynkami. To właśnie na nich każdy uczestnik jest zobowiązany umieścić swoją koncepcję. Według organizatorów zawężenie pola działań architektów pomoże wyodrębnić najlepszy pomysł na zaaranżowanie rynku. Laureat otrzyma zlecenie na wykonanie projektu budowlanego i wykonawczego tej części miasta.
 
Bishan Park na nowo
Najpopularniejszy park w Singapurze – Bishan Park – został odnowiony i oddany do użytku publicznego. Modernizacja polegała na przekształceniu byłego kanału Kallang w jak najbardziej naturalistyczną rzekę, nad którą można spędzać wolny czas. Projekt stanowi część programu Active, Beautiful, Clean Waters (ABC Waters), którego celem jest transformacja zbiorników wodnych w tereny rekreacji. Uwzględniając dynamikę systemu rzecznego i maksymalizację korzyści dla użytkowników parku, na nowo zagospodarowano 62 ha. Na terenie Bishan Parku powstały trzy place zabaw, restauracja oraz instalacje wykonane z betonowych ścian byłego kanału. Zaaranżowana przestrzeń ułatwia kontakt ze zróżnicowaną fauną i florą. Teraz każdy odwiedzający może zdjąć buty i brodzić w rzece. Projekt grupy Atelier Dreiseitl uwzględnia bezpieczeństwo użytkowników parku – wzdłuż rzeki, która pozwala również odprowadzać nadmiar wody deszczowej, zamontowano czujniki poziomu wody oraz wskaźniki głębokości. W przypadku wyższego poziomu rzeki, w parku rozbrzmieją komunikaty spikerów oraz syreny ostrzegające o niebezpieczeństwie.
 
 Z myślą o odpoczynku
Już niebawem rozpoczną się prace rewitalizacyjne przestrzeni miejskiej przy pomniku Bohaterów Getta w Warszawie. Projekt wykonany przez pracownię Ogrodownia zakłada modernizację placu wokół pomnika oraz zieleńców, które mają służyć okolicznym mieszkańcom jako miejsce wypoczynku. Roślinność, która pojawi się na tym terenie, będzie nawiązywać kolorami do elewacji Muzeum Historii Żydów Polskich (które obecnie jest w budowie). W koncepcji wykorzystano większość istniejących drzew. W towarzystwie dwóch topól, które znajdują się po bokach pomnika, pojawią się dwa duże dęby, symbolizujące długowieczność i nadzieję. Projekt układu ciągów komunikacyjnych zakłada dwa skośne, szerokie chodniki, skierowane w stronę głównego wejścia muzeum oraz kilka poprzecznych, węższych chodników, które będą służyć pieszym do poruszania się w obrębie zieleńców i placu. Kompozycję zieleni podkreślą ułożone liniowo reflektory, ciągły układ ławek oraz pasy traw ozdobnych. Zakończenie robót planowane jest na październik br.
 
Bez zwycięzców 
W konkursie na opracowanie koncepcji zagospodarowania i rewitalizacji al. Niepodległości w Sopocie nie przyznano pierwszej ani drugiej nagrody. Urzędnicy miasta wyróżnili natomiast koncepcję Biura Projektów Budownictwa Komunalnego. Praca zawiera w sobie najwięcej elementów spełniających kryteria konkursowe i wskazuje kierunek dalszych działań. Jury doceniło m.in. ujednolicenie wyglądu całej alei oraz nowoczesne podejście do kwestii zieleni miejskiej jako elementu porządkującego przestrzeń. Projekt uwzględnia wprowadzenie jednolitej posadzki (proponowany wzór to fala), małej architektury (skrzynie na kwiaty, ławki, kosze na odpady, kioski i wiaty przystankowe) oraz ciekawej bariery pomiędzy jezdnią a chodnikiem (skrzynie z zielenią). Architekci zaproponowali przywrócenie historycznej formy oświetlenia (lamp w kształcie szyszki) oraz podkreślenie iluminacją najcenniejszych obiektów zabytkowych. Pracowni przyznano nagrodę w wysokości 16 tys. zł. W tegorocznym budżecie miasta nie przewidziano żadnych środków na rewitalizację konkursowego terenu.
 
 

 

Ten artykuł jest dostępny dla wszystkich

Z prenumeratą cyfrową lub papierową uzyskasz
bezpłatny dostęp do wszystkich treści.

Sprawdź ofertę prenumeraty

Zaloguj się  |  Prenumerujesz? – otrzymaj dostęp

comments powered by Disqus