Warto przeczytać

wydany w Zieleń Miejska – 2012-10
  DRUKUJ

„Atlas roślin”
Renata Krzyściak-Kosińska, Marek Kosiński
Wydawnictwo Dragon

Ten artykuł jest dostępny dla wszystkich.

Bogato ilustrowana publikacja zawiera opisy 140 gatunków roślin naczyniowych, występujących na terenie Polski. Autorzy skupili się na roślinach pospolitych, choć oprócz nich czytelnik znajdzie tu również okazy rzadkie i zagrożone wyginięciem. Wszystkie gatunki sklasyfikowano w trzech grupach: drzewa, krzewy i rośliny zielne. Opis roślin uwzględnia podstawowe informacje o ich wyglądzie, siedlisku i rozmieszczeniu. Dodano także ciekawostki dotyczące zastosowania, ochrony prawnej, biologii gatunku oraz pochodzenia nazwy. Książka zawiera indeks nazw polskich i łacińskich.

„300 najlepszych roślin do każdego ogrodu”
Martin Haberer
Wydawnictwo Buchmann

W książce opisano i zilustrowano 300 najpiękniejszych drzew, krzewów i bylin, polecanych na pięć różnych, najczęściej spotykanych stanowisk: słonecznych, półcienistych i ocienionych, ogródków skalnych oraz zbiorników wodnych. Zadaniem publikacji jest ułatwienie czytelnikowi prawidłowego doboru drzew, krzewów i bylin. Z tego wynika podział na grupy, zależny od wymagań roślin. Przy opisach obok nazw polskich, autor podał również nazwy łacińskie, a także rodzinę, do której należy dany okaz. Aby czytelnik mógł jak najszybciej zorientować się w najważniejszych cechach danego gatunku, pod zdjęciem umieszczono także stosowne symbole i skróty, do których na początku książki podano wyjaśnienia.

„Problemy z trawnikiem”
dr inż. Romuald Dembek
Wydawnictwo Działkowiec

Kto zapozna się z publikacją, ten o problemach z trawnikiem może zapomnieć. W książce zawarto praktyczne porady dotyczące zarówno zakładania murawy, jak i jej pielęgnacji. Autor porusza tutaj m.in. kwestie przygotowania podłoża, wyboru mieszanki do siewu, nawożenia czy wertykulacji trawników. Pokaźna część publikacji została poświęcona chorobom i szkodnikom, które niszczą zielone powierzchnie. Próba utrzymania trawników użytkowych może napotykać na wiele trudności. Umiejętność oceny zagrożeń umożliwia podejmowanie działań ograniczających lub likwidujących ich niekorzystny wpływ na murawy. Treści zawarte w książce mają pomóc ogrodnikom postawić prawidłową diagnozę problemu.

„Mała architektura ogrodowa”
Zbigniew Pachulski
Multico Oficyna Wydawnicza

Elementy małej architektury pozwalają wygodnie funkcjonować w ogrodowej przestrzeni. Jednak nie wszystko pasuje do każdego zieleńca. Z tego względu przed wyborem konkretnych rozwiązań należy dokładnie poznać teren i uwarunkowania ogrodu. W tym pomóc ma książka autorstwa Zbigniewa Pachulskiego. W publikacji znaleźć można zbiór sprawdzonych pomysłów na budowle ogrodowe oraz praktyczne rady dotyczące ich podstawowych aspektów technicznych. Autor zwraca uwagę nie tylko na pergole, altany, ławki, trejaże i bramki różane, ale także na elementy, dzięki którym w ogrodzie możliwe jest przygotowywanie posiłków.
 

Ten artykuł jest dostępny dla wszystkich

Z prenumeratą cyfrową lub papierową uzyskasz
bezpłatny dostęp do wszystkich treści.

Sprawdź ofertę prenumeraty

Zaloguj się  |  Prenumerujesz? – otrzymaj dostęp

comments powered by Disqus