Aktualności

wydany w Zieleń Miejska – 2012-10
  DRUKUJ

 
Poprawa bezpieczeństwa
Pracownia architektoniczna AL/Arch stworzyła tymczasową instalację „the REAL estate”, która ma stanowić alternatywę dla przestrzeni publicznej, znajdującej się w okolicy autostrady w miejscowości Bat-Yam w Izraelu. Projekt zlokalizowano na modernistycznej, willowej ulicy, która niespodziewanie kończy się masywną, betonową ścianą, pełniącą funkcję bariery akustycznej dla dźwięków z pobliskiej trasy szybkiego ruchu. Miejsce to stanowiło wcześniej przestrzeń niebezpieczną i zaniedbaną, gdzie bezkarnie wyrzucano śmieci, palono ogniska i handlowano narkotykami. Nowy minipark publiczny łagodzi szarość okolicy. Jego główne fasady stanowią przezroczyste ściany z drewnianą bramą wjazdową, opatrzoną neonowym napisem „the REAL estate”, który ma zachęcać do korzystania z tego miejsca. Powierzchnię parku wykonano z betonu, który wyglądem przypomina miękką tkaninę. Niczym koc rozciąga się na ziemi aż po ekran akustyczny. Dzięki temu przestrzeń jest nie tylko przytulna, ale również wyciszona. Ciekawe rozwiązanie stanowią drewniane wnęki, znajdujące się zarówno w ścianie, jak i w podłożu, które tworzą bardziej intymne miejsca, przydatne dla osób, które chcą się zrelaksować.
 
Powrót do świetności
Toruński park Miejski, znajdujący się na Bydgoskim Przedmieściu, przechodzi właśnie rewitalizację, która potrwa do lata 2013 r. Obszar został częściowo zniszczony przez powódź, która nawiedziła miasto dwa lata temu. Po konsultacjach społecznych opracowano kompleksowy projekt, na który miasto zdobyło ponad 2,2 mln zł dofinansowania z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego. Całkowity koszt przedsięwzięcia to 4 mln 578 tys. zł. Prace podzielono na dwa etapy. W pierwszym, który właśnie trwa, zostaną wykonane place zabaw, boisko oraz amfiteatr. Projekt przewiduje także modernizację fontanny wraz z systemem uzdatniania wody oraz rekultywację dwóch głównych stawów znajdujących się przy kaskadzie. Zostaną wywiezione zanieczyszczenia z dna zbiorników, ukształtowane skarpy brzegowe oraz założone trawniki i nasadzenia bylinowe. Teren parku będzie uzbrojony. Etap ten powinien zakończyć się w grudniu br. Druga część prac rozpocznie się w przyszłym roku. Wtedy to zostaną wykonane alejki i ścieżki rowerowe, a tor saneczkowy oraz obiekty sanitarne zostaną zmodernizowane. Park zyska także ławki i stoły do gry w szachy, oświetlenie oraz monitoring. (ml)
 
Czas na rekultywację
Na terenach poprzemysłowych w Solcu Kujawskim planowane jest stworzenie strefy sportowo-rekreacyjnej. Będzie to możliwe dzięki dofinansowaniu z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko, które wynosi 25 mln zł (co stanowi 80% kosztów inwestycji). Teren po nasycalni podkładów kolejowych, zajmujący ponad 16 ha, był przez lata skażany składnikami oleju impregnacyjnego, m.in. kreozotem i ropą naftową, więc zanim będzie można go zagospodarować, konieczne jest jego oczyszczenie. Rekultywacja ma być prowadzona nowatorską metodą, przy pomocy specjalnie wyhodowanej w Solcu bakterii, której zadaniem jest rozkładanie szkodliwych substancji znajdujących się w glebie. Dodatkowo skażona ziemia ma być przemywana. Działania te powinny zakończyć się do 2015 r. Wówczas możliwe będzie stworzenie strefy sportowo-rekreacyjnej z kortami tenisowymi, boiskami, skate-parkiem, górką saneczkową, a także – być może – stadionem lekkoatletycznym.
 
W ogrodzie Celtów
Projekt „The Celtic garden” pracowni laND30 nagrodzono w międzynarodowym konkursie IFLA. Jego pokazową realizację będzie można podziwiać wraz z 176 innymi projektami na wystawie organizacji, która obędzie się w przyszłym roku w Jinzhou (Chiny). Inspiracją dla projektantów był kształt fortyfikacji „Castro”. Artyści przez nakładanie różnych elementów kołowych, posiadających zróżnicowane wymiary i funkcje, otrzymali ciekawy efekt. W centrum ogrodu pojawi się kołowa powierzchnia wody. Ze względów bezpieczeństwa to swoiste jezioro nie będzie zbyt głębokie. Dzięki zastosowaniu odpowiednich roślin możliwa stanie się naturalna filtracja wody. Na tafli jeziora znajdzie się cylindryczny, przeszklony pawilon, pełniący funkcję punktu widokowego i „interpretacyjnego”. Grawerowane ściany obiektu mają bowiem przedstawiać celtycką kaligrafię. Wokół wody pojawi się wiele elementów organizujących przestrzeń – trawniki z alejkami z polerowanego betonu, zawierającego symbole Celtów, okrągłe strefy intymne do odpoczynku czy też miejsca „do odkrycia”. Na terenie ogrodu będą występować różnej wielkości kopce obsiane trawą, z miejscami do siedzenia. Struktury te mają stworzyć wiele punktów obserwacji. W założeniu ogród ma działać na dwóch poziomach: pierwszym – jako miejsce pełne odsłoniętych i bardziej intymnych terenów, z jeziorem o ciekawym kształcie i nasadzeniami o różnych teksturach i kolorach oraz drugim – stanowiącym okazję do poznania kultury celtyckiej i jej związku z naturą, o czym mają podpowiadać ukryte w zieleńcu symbole.
 
Sport i rekreacja
Realizacja projektu „Rozbudowa infrastruktury turystycznej i rekreacyjnej w strefie Kanału Augustowskiego na terenie miasta Augustów” uwzględnia modernizację parku miejskiego i budowę kolejnych ścieżek rowerowych. W ramach zadania powstaną ciągi o nawierzchni z pyty i kostki betonowej wraz z kładkami, oświetleniem oraz elementami małej infrastruktury. Nowy, kilometrowej długości ciąg komunikacyjny nad Kanałem Bystrym, zostanie połączony z istniejącymi już ścieżkami, które zimą będą wykorzystywane jako trasa do narciarstwa biegowego. W celu przygotowywania szlaku zimowego zostaną zakupione ratraki i armatki śnieżne. Podobne trasy mają powstać także wzdłuż Kanału Augustowskiego w gm. Płaska. Nowy wygląd zyska natomiast sam park przy pomniku budowniczych Kanału Augustowskiego. W tym miejscu pojawią się zadaszone ławki, alejki oraz oświetlenie. Inwestycja pochłonie 13 mln zł, z czego 9,8 mln zł stanowią środki pozyskane z Regionalnego Programu Operacyjnego. Prace modernizacyjne mają się zakończyć w 2014 r.

Odmieniają podwórka
Od początku września br. trwa w Poznaniu realizacja projektu „Odmień swoje podwórko”. Jest on częścią programu pod nazwą „Rewitalizacja w budowie – tworzymy zręby rewitalizacji w Polsce”, prowadzonego przez Urząd Miejski w Poznaniu przy współpracy z fundacją SIC! W ramach działania na rzecz poprawy stanu zagospodarowania podwórek realizowane są działania, adresowane zarówno do osób nieaktywnych zawodowo, bezrobotnych, uczących się, jak i wszystkich mieszkańców dzielnic objętych Miejskim Projektem Rewitalizacji (Jeżyc, Śródki, Chwaliszewa, Starego Miasta i Wildy). Na akcję składają się „Zielone warsztaty”, warsztaty „Zielono mi” oraz „Zielony Targ”. Pierwsze obejmują wykłady, warsztaty projektowe oraz pracę w terenie. Ich efektem będą realizacje wypracowanych podczas spotkań ze specjalistami koncepcji zagospodarowania poznańskich podwórek. Tematyką warsztatów „Zielono mi” jest tworzenie miejsc zabaw dla dzieci, realizacja prac ogrodniczych na podwórzach, pielęgnacja zieleni oraz zazielenianie fasad budynków. Dzięki nim na jednym z wildeckich podwórzy powstał już tymczasowy plac zabaw. Ostatnim elementem projektu jest „Zielony Targ”, na którym można zakupić sadzonki roślin oraz zapytać fachowców o porady ogrodnicze. Projekt jest współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego, a uczestnictwo w nim jest bezpłatne. (mg)
 
Płock bliżej wody
Na podstawową listę rankingową przedsięwzięć ubiegających się o dofinansowanie z Unii Europejskiej został wpisany projekt rozbudowy i zagospodarowania nabrzeża Wisły w Płocku. Inwestycja ma kosztować 55 mln zł. Władze miasta chcą pozyskać z Unii Europejskiej ok. 20 mln zł. Podpisanie umowy o dofinansowanie planowane jest na pierwszy kwartał 2013 r. W ramach projektu ma powstać port jachtowy wraz z infrastrukturą na 218 jachtów oraz zaplecze szkoleniowo-socjalno-techniczne nad zalewem Sobótka. Remontu wymaga bulwar z niewielką stanicą wodną i piaszczystą plażą o długości ok. 2 km. Wcielenie projektu w życie ma trwać dwa lata. Do tej pory udało się władzom miasta wybudować molo, które biegnie niemalże równolegle do brzegu rzeki. Ponad 350-metrowy pomost stał się miejscem chętnie odwiedzanym przez mieszkańców i przyjezdnych.

Ten artykuł jest dostępny dla wszystkich

Z prenumeratą cyfrową lub papierową uzyskasz
bezpłatny dostęp do wszystkich treści.

Sprawdź ofertę prenumeraty

Zaloguj się  |  Prenumerujesz? – otrzymaj dostęp

comments powered by Disqus