Aktualności

wydany w Zieleń Miejska – 2011-2
  DRUKUJ

 

Nowe zielone podwórka
Podwórka w Szczecinie znowu zamienią się w oazy zieleni, place zabaw i miejsca do rekreacji. Ruszyła czwarta edycja programu „Zielone Podwórka Szczecina”. Jego adresatami są wspólnoty mieszkaniowe budynków, w których znajdują się lokale będące własnością gminy lub spółki komunalnej (TBS, SCR) i mające zawarte z Zarządem Budynków i Lokali Komunalnych lub spółką komunalną porozumienie/umowę na korzystanie z terenu gminnego. W ramach programu dofinansowane zostaną prace polegające na tworzeniu miejsc zieleni oraz zakup i montaż urządzeń zabawowych. Wnioski o dofinansowanie mogą być składane do 15 lutego br. W tegorocznej edycji do rozdysponowania przeznaczono 1 mln zł. Dzięki programowi w ciągu trzech lat w Szczecinie powstało wiele nowych terenów zieleni.
 
Ekologiczny park w Olsztynie
Koncepcja Parku Centralnego w Olsztynie zakłada, żeby miejsce to było ekologiczne i naturalne. Uzyskanie tego zamierzenia będzie możliwe dzięki „lewitującym” kładkom i placom, które pozwolą zachować znajdujące się tam naturalne torfowiska. W zgodzie z przyrodą zostaną zastosowane naturalne materiały, takie jak kamień czy drewno. Przestrzeń Parku Centralnego zostanie zaaranżowana z myślą o rzece Łynie. Znajdujący się w najważniejszej części parku plac będzie miał formę drewnianego pomostu na planie koła, z otworami na istniejące drzewa oraz skupiska przywodnych roślin. Na placu znajdzie się amfiteatr wraz z pływającą, zadaszoną sceną. Plac Centralny połączony będzie z niewielkim rozlewiskiem wody, które powstanie poprzez poszerzenie koryta rzeki. W parku znajdzie się również fontanna. Planowana przestrzeń publiczna będzie podzielona na kilka podstawowych stref: nadrzeczną, rekreacji spokojnej – kontemplacyjnej, centralną, historyczną oraz sportów i rekreacji czynnej. 
 
Rekordowe rośliny
Jak się okazało, za badania nad roślinami można trafić do księgi rekordów Guinnessa. Joan Edwards odkryła, że kwiaty derenia kanadyjskiego otwierają się w czasie krótszym niż pół milisekundy. Tym samym uznane zostały one za najszybciej otwierające się kwiaty w całym świecie roślin. Obserwacje nad tą rośliną badaczka przeprowadziła z pomocą fizyka Dwighta Whitakera. Możliwe one były dzięki kamerze rejestrującej do 500 tys. klatek na sekundę w pętli trwającej kilka sekund. Nagranie pozwoliło stwierdzić, że otwierające się w czasie 0,2 milisekundy płatki mającego 2,5 milimetra derenia wystrzeliwują pyłek na odległość 2,5 cm. Natomiast pręcik wysuwa się z prędkością 22 km/h w ciągu pół milisekundy. Przyspieszenie to jest 2400 razy większe od przyspieszenia ziemskiego. Każdy z pręcików derenia wyposażony jest w mechanizm przypominający katapultę. Dzięki temu rosną one szybciej niż płatki, co powoduje, że powstają naprężenia rozładowywane w momencie, gdy na płatku usiądzie odpowiednio ciężki owad.
 
Zielono w Norwegii
Projekt „The Landscape Loop”, który powstał w biurze JAJA Architects, zdobył pierwszą nagrodę w konkursie na najlepszą ideę zagospodarowania miejscowości Andalsnes w Norwegii. Koncepcja ta akcentuje zalety miasta, którymi są tereny nadbrzeżne oraz zieleni. Projekt zakłada zgromadzenie całej zabudowy miasta wewnątrz pierścienia utworzonego z tych obszarów przyrody. Otoczy on serce miasta, tworząc serię „niebieskich” i „zielonych” przestrzeni publicznych oraz łącząc krajobraz naturalny i miejski. Inspiracją projektu jest zastana sceneria, gdzie każda godzina, dzień i pora roku oferuje nowe wrażenia widokowe, z jej różnorodnymi możliwościami i nowym potencjałem. Andalsnes to małe norweskie miasto z 3 tys. mieszkańców. Otoczone fiordami i górami, co roku przyciąga tysiące turystów. Pomimo bliskości tej fantastycznej natury i masowemu napływowi turystów, miasto nigdy nie było w stanie wykorzystać wszystkich zalet jego atrakcyjnej lokalizacji. „The Landscape Loop” jest ponownym wprowadzeniem natury do krajobrazu miejskiego. Ten węzeł przyrody zagwarantuje mieszkańcom i turystom stałą jej bliskość – przez cały rok.
 
Zapomniany rezerwat przyrody
„The Estero” jest bez wątpienia jednym z najważniejszych rezerwatów przyrody w stanie Kalifornia Dolna. Jednak przez długi czas był opuszczony, zaniedbany, zapomniany przez władze i zagrożony zniknięciem. Przywrócenie jego świetności i funkcji jest celem założonej przez biuro projektowe fabriKG grupy CAPALab. Jej członkowie postulują, żeby zwrócić uwagę na historię rezerwatu. Zamierzają oni przeprowadzić badania i środowiskową charakterystykę „The Estero”, którego unikatowy ekosystem sprawia, że jest to jedna z najważniejszych oaz przyrody w Kalifornii Dolnej. Istnieje jednak prawdopodobieństwo, że ta przestrzeń będzie zagospodarowana na hotele i te wartościowe tereny zostaną stracone na zawsze. CAPALab chce stworzyć dwie strefy: aktywności i zielonych przestrzeni publicznych, aby przyciągnąć mieszkańców i turystów. Rewitalizacja rezerwatu pozwoli na prawidłowe funkcjonowanie nie tylko społeczności San Jose del Cabo, ale i środowiska oraz całego regionu. CAPALab jest eksperymentalnym laboratorium, skupiającym architektów, urbanistów, architektów krajobrazu, projektantów i artystów. Ich projekt rewitalizacji rezerwatu „The Estero” otrzymał wyróżnienie specjalne w międzynarodowym konkursie Natural Systems 2010.
 
Muzeum przyrody w Trydencie
Nowe Muzeum Nauk Przyrodniczych, zaprojektowane przez włoskiego architekta Renzo Piano, zostanie otwarte na początku 2012 r. w Trydencie we Włoszech. Muzeum będzie się znajdowało na 11-hektarowym terenie, przyległym do rzeki Adige. Znajdująca się tam dawniej fabryka odcinała mieszkańców od rzeki i gdy została zamknięta teren ten został całkowicie zaniedbany. Muzeum jest pierwszą częścią większego planu, który zakłada zagospodarowanie tego obszaru mieszkaniami, miejscami rekreacji i odpoczynku, biurem i centrami handlowymi. Celem jest ponowne połączenie tych terenów z centrum miasta. W muzeum będą organizowane wystawy poświęcone naukom przyrodniczym oraz ekosystemowi w Trydencie oraz nawiązujące do ekosystemu alpejskiego i środowiska nadbrzeżnego północnych Włoch. Budynek o długości 140 m kształtem będzie przypominał wzniesienia i doliny. Inspiracją dla projektu były pobliskie góry. Ponadto zaprojektowano ogromny hol, zaczynający się zadaszonym placem. Stamtąd odwiedzający prowadzeni będą albo na wystawę albo do dużego, zadaszonego tropikalnego ogrodu. Budynek otoczony będzie fosą, co da wrażenie, jakby pływał po wodzie. Będzie on zasilany energią odnawialną, natomiast zebrana woda opadowa będzie nawadniać wewnętrzny tropikalny ogród.
 
Sukces Polki w Chinach
Agnieszka Hubeny-Żukowska zdobyła II nagrodę w Wide Open Ideas Competition for Tiananmen Square in Beijing, China. Plac Tiananmen jest największym placem publicznym na świecie. Polska projektantka w swojej koncepcji stworzyła pod nim miasto kultury, czyli wielopoziomowe podziemne galerie, centrum kultury i sztuki, restauracje, sale konferencyjne oraz ogrody. Te ostatnie zostały zaprojektowane tak, aby stanowiły centralną część przestrzeni i utrzymane były w typowej chińskiej stylistyce. Rozciągnięty na trzy piętra ogród wypełniony został drzewami bonsai oraz bambusowym gajem. Znalazł się tam także wodospad. Wszystko to zaprojektowane zostało pod szklanym dachem, którego powierzchnia stanowi dno zbiornika wodnego. Projekty do konkursu zgłaszane były za pośrednictwem strony internetowej, gdzie pozostawały one do wglądu przez innych uczestników. Regulamin nie narzucał żadnych ograniczeń finansowych czy technologicznych, co dawało architektom duże pole do popisu.
Ten artykuł jest dostępny dla wszystkich

Z prenumeratą cyfrową lub papierową uzyskasz
bezpłatny dostęp do wszystkich treści.

Sprawdź ofertę prenumeraty

Zaloguj się  |  Prenumerujesz? – otrzymaj dostęp

comments powered by Disqus