Aktualności

wydany w Zieleń Miejska – 2010-5
  DRUKUJ
Zielone Okęcie
Okolice warszawskiego lotniska na Okęciu zostaną zamienione w zadbany park. Na osi lipowej alei przy ul. Żwirki i Wigury powstanie centrum handlowo-usługowe wraz z parkiem i placem miejskim. Projekt na zaaranżowanie przestrzeni wokół lotniska wygrała pracownia JEMS Architekci. Zgodnie z koncepcją powstanie kompleks, który znajdzie się w pobliżu parku Chopina. Przestrzeń o powierzchni 10 ha będzie charakteryzowała się precyzyjnie zaplanowanymi placami, które otulone zostaną zielenią. Zgodnie z projektem przestrzeń budowlana ma być dodatkiem do zieleni, która pomimo prac w dużym stopniu zostanie ocalona. Oprócz tego pomiędzy budynkami zaaranżowano przejścia prowadzące do terminalu lotniska. W projekcie uwzględniono także specjalny pawilon, pod którym znajdować się będzie podziemna stacja kolejowa. Całe założenie powstanie w ciągu kilkunastu lat, a szacunkowy koszt przedsięwzięcia wyniesie ok. 10 mld zł.
 
Drzewa przydrożne
Jest szansa na to, aby Sejm przegłosował zmiany związane z wycinką drzew przydrożnych. O modyfikacje prawa już od kilku lat stara się Stowarzyszenie na rzecz Ochrony Krajobrazu Przyrodniczego Mazur „Sadyba”. Chodzi o to, by decyzje o wycince drzew przydrożnych były uzgadniane wspólnie z dyrektorami regionalnymi ochrony środowiska. Ponadto organ, który będzie odpowiedzialny za wycinkę drzew, przed wydaniem decyzji musiałby przeprowadzić oględziny drzew, biorąc pod uwagę gatunki ochronione. Bardzo ważny jest również fakt, że zabronione będą ogławianie i inne rodzaje okaleczania koron drzew. Zgodnie z postulatami pielęgnacja drzew będzie polegać na usuwaniu suchych gałęzi bądź też takich, które kolidują z obiektami budowlanymi, a także na kształtowaniu korony drzew przydrożnych, których wiek nie przekracza 10 lat.
 
Park z widokiem na port
Ponad 20 lat starań lokalnej społeczności o budowę mola w nowojorskiej dzielnicy Brooklyn wreszcie przyniosło pozytywne skutki – promenadę nad wodą przekształcono w park. Brooklyn Bridge Park, bo o nim mowa, otwarto wiosną, powiększając jego powierzchnię o ok. 2,5 ha. Teraz w obrębie parku znajduje się również promenada o długości 1300 m, zlokalizowana przy East River. Warto także dodać, że odwiedzający park będą mogli zachwycać się widokami na Manhattan oraz na most Brooklyński. Ponadto na terenie parku powstał nowy plac zabaw, zawierający zjeżdżalnie, urządzenia do wspinaczki i powierzchne wodne do zabawy. Aż 66% obszaru parku, który stale się rozwija, ma zyskać nowy charakter do 2013 r. Tym samym będzie to jedna z najbardziej interesujących przestrzeni publicznych w Nowym Yorku.

Park jurajski
Makiety z kilkudziesięcioma dinozaurami pojawią się w pierwszym na Lubelszczyźnie parku jurajskim, który powstanie w Krasnobrodzie. Inwestor w tym celu wydzierżawił 2 ha ziemi na siedem lat od władz miast. Park z prehistorycznymi gadami zaaranżowany zostanie w Dolinie św. Rocha. Pomysł spodobał się radnym, którzy zgodzili się na realizację zaprezentowanej przez inwestora koncepcji. Już na początku czerwca, zgodnie z założeniem, zostaną zainstalowane makiety z dinozaurami, które zwiedzający mogliby podziwiać od lipca br. Stwory wykonane będą z żywicy epoksydowej w skali 1:1, a największy z nich ma mieć ok. 30 m wysokości. Wśród zwierząt znajdzie się m.in. diplodok i tyranozaur. Ponadto w ramach inwestycji powstanie ścieżka edukacyjna oraz ogrodzenie. Koszt szacunkowy inwestycji to ok. 1 mln zł.
 
Zrównoważona wielofunkcyjność
W Stambule władze stawiają na nowe technologię i design. Projekt realizowany w stambulskiej dzielnicy Ortaköy to dwa budynki – jeden z nich będzie pełnił funkcję mieszkalna, a drugi komercyjną. Na ich dachach nie tylko zaplanowano zieleń, ale również place zabaw dla dzieci i dorosłych. W zamyśle inwestorów to właśnie wzgórza, które otaczają budynki, wraz zielonymi dachami będą tworzyć niesamowity krajobraz przy zachowaniu naturalnej topografii terenu. Ponadto elewacja budynków ma zostać wykonana z naturalnego kamienia.
 
Bioróżnorodność
Jeszcze przed konferencją w Nagoi w Japonii, która dotyczyć będzie bioróżnorodności, Rada ds. Środowiska ustaliła, że Unia Europejska podejmie konkretne działania w zakresie ochrony bioróżnorodności do 2020 r. W związku z tym już teraz ruszyła kampania na rzecz ochrony ginących gatunków zwierząt i roślin, które pełnią ważną funkcję w całym ekosystemie. Liczne badania dowodzą, że bioróżnorodność zanika zbyt szybko. Z tego powodu Komisja Europejska przygotowała specjalną kampanię, która – miejmy nadzieję – przyczyni się do zwiększenia świadomości Europejczyków w tym zakresie. Dlatego też 2010 r. został ogłoszony Międzynarodowym Rokiem Bioróżnorodności. Równocześnie Ministerstwo Środowiska zaprasza organizacje pozarządowe do wzięcia udziału w konkursie pt. „Nietypowa lekcja różnorodności biologicznej”, który dotyczyć będzie różnorodnych akcji edukacyjnych związanych z tym zagadnieniem. Koncepcje takich działań należy przesłać do Departamentu Edukacji Ekologicznej Ministerstwa Środowiska do 15 sierpnia br.

Ten artykuł jest dostępny dla wszystkich

Z prenumeratą cyfrową lub papierową uzyskasz
bezpłatny dostęp do wszystkich treści.

Sprawdź ofertę prenumeraty

Zaloguj się  |  Prenumerujesz? – otrzymaj dostęp

comments powered by Disqus