Od redaktora

wydany w Zieleń Miejska – 2010-3
  DRUKUJ
Architektura krajobrazu w naszym kraju od kilku lat ulega ogromnym przeobrażeniom. Z jednej strony mamy do czynienia ze spuścizną zabytkowych założeń, które wymagają rewitalizacji, z drugiej strony rozwój cywilizacji wręcz wymusza postęp w kształtowaniu nowoczesnych terenów zieleni, które umożliwiają ludziom dostęp do różnych form rozrywki i wypoczynku. Dlatego też stanęliśmy przed nie lada wyzwaniem, bo musimy nadgonić zaległości i sprostać teraźniejszym wyzwaniom.
Właśnie temu ostatniemu aspektowi postanowiliśmy poświęcić tegoroczną edycję seminarium Miejska Sztuka Ogrodowa, nadając jej tytuł „Nowoczesne parki”. Mam nadzieję, że będzie to doskonała okazja do tego, aby zastanowić się, czym w polskich realiach jest nowoczesny park. Czy to tylko zadbany teren zieleni, w którym wykorzystano nowe koncepcje i materiały, przez co stworzono doskonałe miejsce do odpoczynku, kontemplacji, spacerów? A może podobnie jak w krajach, gdzie architektura krajobrazu stoi na bardzo wysokim poziomie, chodzi o spektakularne obszary kulturowo-krajobrazowe, dostarczające różnorodnych wrażeń wizualnych i sportowo-rekreacyjnych? Nie ulega wątpliwości, że industrialny charakter naszych miast jest męczący i bez atrakcyjnych oaz zielni trudno funkcjonować, nie tęskniąc za przyrodą. Dlatego w pierwszej kolejności rzeczywiście należy zaspokoić te podstawowe potrzeby społeczeństwa. Jednak w sytuacji, gdy skupimy się wyłącznie na zasadniczych oczekiwaniach, zbyt łatwo możemy odrzucić rozwiązania oryginalne, wpływające na rozwój nie tylko samej architektury krajobrazu, ale i całej społeczności.
W dziale „Miejska Sztuka Ogrodowa”, który został przygotowany specjalnie na okoliczność seminarium organizowanego wraz z Międzynarodowymi Targami Poznańskimi, znajdują się artykuły prelegentów, poświęcone współczesnej problematyce związanej z kształtowaniem parków (s. 28). Zachęcam do lektury oraz rozważenia tego, czym powinien odznaczać się nowoczesny park i podzielenia się swoimi wnioskami z naszą redakcją (e-mail: zielen@abrys.pl).
 
 
Monika Minc
zastępca redaktora naczelnego

Ten artykuł jest dostępny dla wszystkich

Z prenumeratą cyfrową lub papierową uzyskasz
bezpłatny dostęp do wszystkich treści.

Sprawdź ofertę prenumeraty

Zaloguj się  |  Prenumerujesz? – otrzymaj dostęp

comments powered by Disqus