Nowe produkty

wydany w Zieleń Miejska – 2006-7
  DRUKUJ
Mikrociągnik komunalny BOXER
Firma Goldoni wprowadziła na rynek nowy wielozadaniowy mikrociągnik komunalny – BOXER. Jest to ciągnik, który spełnia funkcję m.in. zamiatarki, odśnieżarki, kosiarki i przyczepy. Model Boxer napędzany jest silnikami Yanmar Diesel (17 i 23 KM – chłodzenie wodą). Posiada tylny podnośnik hydrauliczny o udźwigu 500 kg i tylny WOM 540/1000 obr./min. Wydajny układ hydrauliczny (14 l/min) zapewnia właściwą pracę podnośników hydraulicznych, zewnętrznej hydrauliki i wspomagania układu kierowniczego. Ośmiobiegowa przekładnia z rewersem oraz blokady mechanizmów różnicowych, a także odpowiednie ogumienie i budowa osi przedniej powodują, że ciągnik ten bardzo dobrze sprawuje się nie tylko na ulicach i placach, ale także na trudnych, niezagospodarowanych terenach. Dzięki niewielkim wymiarom, małemu promieniowi skrętu i maksymalnej prędkości 20 km/h może szybko przemieszczać się w warunkach miejskich. Istnieje również możliwość doposażenia go w przedni i międzyosiowy podnośnik z WOM oraz kabinę. Generalnym przedstawicielem firmy Goldoni w Polsce jest Centrum Techniki Rolniczej ze Środy Wlkp.


Sterownik nawodnieniowy
Firma Netafim-Irygacja oferuje nowoczesny sterownik nawodnieniowy na prąd stały – Miracle Plus DC i AC. Można go nabyć w wersji 2-, 4-, 6- i 9-zaworowej. Sterownik posiada programy umożliwiające podlewanie zarówno w wybrane dni, jak i sekundowe, z opcją nawadniania w najbardziej upalne godziny dnia. Ponadto każdy z zaworów można programować osobno. Sterownik umożliwia procentowe skracanie i wydłużanie okresów nawadniania związanych z wymaganiami wodnymi roślin w poszczególnych porach roku. Istnieje możliwość zastosowania przyłącza na wyłącznik deszczu lub czujnik wilgotności. Sterownik posiada także podtrzymanie pamięci, który po wyładowaniu się baterii utrzymuje ustawienia programowe.


Przepuszczalna nawierzchnia
Firma Erbis z Wrocławia oferuje nawierzchnie które przepuszczają wodę i powietrze. Produkuje się je z materiału mineralnego (żwir lub grys) związanego niewielką ilością żywicy epoksydowej, która skleja masę na styku cząstki wypełniacza, dając w efekcie porowatą strukturę umożliwiającą swobodny przepływ wody (1,2 l/min/m2). Nawierzchnie „TerraWay” mogą być użyte do budowy ścieżek pieszych i rowerowych, dróg parkowych, placów zabaw, boisk, parkingów, a nawet skateparków. Ich właściwości pozwalają także na zastosowanie ich wokół pnia drzewa.


Łatwiej projektować
Skutecznym narzędziem projektowania terenów zieleni może być program firmy Eagle Point LANDCADD, którego dystrybutorem w Polsce jest firma Hoss z Legionowa. Program służy także do projektowania towarzyszącej terenom zieleni infrastruktury komunikacyjnej, sportowej i rekreacyjnej oraz nawodnień. Do pracy z programem konieczne jest posiadanie programu AutoCad lub BricsCad, który również jest w ofercie firmy. LANDCADD posiada wiele modułów, ale do pracy projektanta zieleni wystarczy moduł Landscape Design oraz BricsCad. Program może również pracować w systemie metrycznym.


Pnącza w zieleni publicznej
„Pnącza w zieleni publicznej i przy drogach” to wydana przez firmę Clematis broszura opisująca zastosowanie pnączy m.in. na ekranach dźwiękochłonnych przy drogach i autostradach, w osiedlach mieszkaniowych, placach zabaw i parkach. Pnącza przedstawione są w formie zestawienia wraz z ich charakterystyką. Broszura zawiera także porady związane z wymaganiami tych roślin oraz ich sadzeniem i pielęgnacją. Wszyscy zainteresowani tą publikacją mogą otrzymać ją bezpłatnie od wydawcy – wystarczy zamówić ją pod adresem: clematis1@clematis.com.pl.

Monika Bartczak
Opracowano na podstawie informacji przesłanych do redakcji

Ten artykuł jest dostępny dla wszystkich

Z prenumeratą cyfrową lub papierową uzyskasz
bezpłatny dostęp do wszystkich treści.

Sprawdź ofertę prenumeraty

Zaloguj się  |  Prenumerujesz? – otrzymaj dostęp

comments powered by Disqus