Informacje

wydany w Zieleń Miejska – 2006-7
  DRUKUJ
Pierwsze doświadczenia
Od maja br. w Poznaniu prowadzony jest pilotażowy program doświadczalny związany z uzupełnianiem mikoryzą środowiska glebowego drzew miejskich. Inicjatorem programu jest firma Mykoflor z Końskowoli we współpracy z Akademią Rolniczą w Poznaniu. Zaszczepiono już klony przy ul. Chłapowskiego i 23 Lutego, kasztanowce przy ul. Hetmańskiej i Reymonta oraz metasekwoje i miłorzęby przy ul. Serbskiej. Działania te maja na celu poprawę kondycji drzew oraz stworzenie im naturalnej biologicznej ochrony przed chorobami. – Pierwsze widoczne efekty działania mikoryzy powinny być widoczne już pod koniec sierpnia br. – mówi prof. Baranowski z Akademii Rolniczej w Poznaniu.

Prace przy mikoryzacji klonów przy ul. Chłapowskiego w Poznaniu

Zieleń publiczna – przestrzeń publiczna
W Pszczynie (woj. śląskie) w ramach VII Wystawy Ogrodniczej Festiwalu Sztuki Ogrodów 2 czerwca br. odbyło się seminarium „Zieleń publiczna – przestrzeń publiczna”. Wzięło w nim udział ok. 60 osób, m.in. przedstawiciele samorządów, projektanci i konserwatorzy terenów zieleni, a także uczniowie kształcący się w zakresie architektury krajobrazu. Program składał się z dwóch części: wykładowej oraz pokazu sprzętu i urządzeń. Na seminarium zostały przedstawione możliwości wykorzystania zieleni w kreowaniu atrakcyjności gmin i regionów oraz przyjaznego środowiska dla mieszkańców. Anna Krzyżanowska z Zarządu Zieleni Miejskiej w Krakowie wystąpiła z wykładem „Zieleń publiczna – wademekum Radnego”. Ewa Reszka z firmy Thorn Lighting Polska przedstawiła możliwości wykorzystania nowoczesnych technik oświetleniowych dla podkreślenia prestiżu terenów zielonych i innych obiektów architektonicznych. Przedstawiciele firmy „Leiber Poland” z Rudy Śląskiej na wykładzie „Efektywny i ekonomiczny sprzęt do usług komunalnych” zaprezentowali pojazd „weisel IV”, przeznaczony dla zakładów komunalnych i zieleni, ogrodnictwa i leśnictwa. Działanie tego sprzętu zostało także przedstawione podczas pokazu. Mimo iż udział w seminarium był bezpłatny, zabrakło na nim radnych gmin i powiatów, którzy tą tematyką powinni być zainteresowani.

Uczestnicy konferencji „Zieleń publiczna – przestrzeń publiczna”

Terapia dla miasta
Targom „Zieleń to Życie”, które odbędą się w dniach 24-25 sierpnia br. w Warszawie w Centrum EXPO XXI, będzie towarzyszyła VII Ogólnopolska Konferencja „Zieleń terapią miasta”. W programie konferencji przewidziana jest m.in. tematyka związana z kształtowaniem zieleni na terenach otwartych miasta na przykładzie inwestycji drogowych, będzie również mowa o gatunkach do nasadzeń miejskich oraz systemach nawadniania. Ponadto przedstawione zostaną holenderskie doświadczenia w zakresie projektowania, założenia i utrzymania obiektu zieleni miejskiej. Konferencja skierowana jest do wszystkich osób odpowiedzialnych za zieleń publiczną w miastach i gminach, administratorów i zarządzających zielenią w zespołach mieszkaniowych oraz architektów krajobrazu i przedstawicieli firm urządzających i pielęgnujących tereny zieleni.

Najpiękniejszy park
Pierwsza edycja konkursu „Najpiękniejszy Polski Park”, którego organizatorem jest firma Briggs & Stratton, rozpoczęła się 20 maja br. na antenie Telewizji Polskiej w programie „5, 10, 15”. Premiera tego konkursu miała miejsce w USA, teraz co roku jest on organizowany także w Wielkiej Brytanii, Szwecji i Niemczech oraz we Włoszech i Francji. Uczestnictwo w konkursie jest bezpłatne i może wziąć w nim udział każdy: właściciele ogrodów i parków, władze samorządowe oraz firmy zajmujące się utrzymaniem zieleni, a także osoby prywatne, młodzież i dzieci. Zgłaszany park musi być ogólnodostępny oraz wyróżniać się na tle innych tego typu obiektów. Przy ocenie parku będą brane pod uwagę także stan jego utrzymania, funkcjonalność oraz układ. Konkurs trwa do końca sierpnia br. Wyniki zostaną ogłoszone podczas wielkiego finału we wrześniowym programie „5, 10, 15”. Więcej informacji można uzyskać na stronie www.najpiekniejszypolskiogrod.pl.

Kolumnę przygotowała Monika Bartczak

Ten artykuł jest dostępny dla wszystkich

Z prenumeratą cyfrową lub papierową uzyskasz
bezpłatny dostęp do wszystkich treści.

Sprawdź ofertę prenumeraty

Zaloguj się  |  Prenumerujesz? – otrzymaj dostęp

comments powered by Disqus