Najnowsze artykuły

Kłujący problem

W okresie zimowym najlepiej widać błędy rozmieszczania zimozielonych drzew w osiedlowym, ogrodowym czy parkowym krajobrazie. Dobrymi chęciami piekło brukowane – chciałoby się zakrzyknąć, widząc rezultaty samodzielnego dosadzania w przypadkowych miejscach różnych roślin, w tym poświątecznych choinek.   Tego roku w wielu polskich miastach samorządy zorganizowały akcje gromadzenia i odbierania poświątecznych choinek. Ten zwyczaj godzien jest najwyższej (...)
»

Polskie badania tlenowych(...)

Minął trzeci okres wegetacyjny dla drzew oxytree posadzonych na poletkach doświadczalnych przy Wyższej Szkole Agrobiznesu w Łomży. Doświadczenie zostało założone w wyniku podpisanego porozumienia o współpracy pomiędzy firmą Oxytree Solutions Poland z Wrocławia a rektorem Wyższej Szkoły Agrobiznesu w Łomży. Głównym celem tego porozumienia było badanie wzrostu i cech biometrycznych drzew oxytree w północno-wschodniej Polsce w pierwszym i kolejnych latach wzrostu. Dośw(...)
»

Rośliny mało znane, pette(...)

Petteria łuskowata (Petteria ramentacea (Sieber) C. Presl.) należy do rodziny bobowatych (Fabaceae). Nazwa rodzajowa upamiętnia dawnego geografa i botanika austriackiego Franza Pettera (1789–1858), a nazwa gatunkowa wywodzi się od łacińskiego słowa ramentum, oznaczającego trociny lub wióry, co ma przypominać ciernisto (łuskowato) ukształtowane przylistki. W stanie naturalnym występuje na Półwyspie Bałkańskim – w Chorwacji, Bośni, Serbii i północnej Albanii. Rośnie t(...)
»

Subiektywnie o asortymenc(...)

Prezentując asortyment drzew, najłatwiej odwołać się do dobrego katalogu lub podręcznika dendrologii. Można jednak zaprezentować subiektywne spojrzenie na dobór asortymentu, ale przede wszystkim polecić odpowiednią metodę dokonywania takiej selekcji. Każda realizacja terenów zieleni, niezależnie od skali inwestycji, składa się z trzech elementów: pierwszym jest inwestor, który zleca i finansuje projekt, drugi to projektant, który wykonuje projekt, a trzecim szkółka(...)
»

Bajkowe parki

W życiu chyba każdego z nas był okres, w którym z zapartym tchem słuchaliśmy bajek o wielkich smokach, zaginionych lądach czy pięknych księżniczkach. Lata mijają, a opowieści te nadal gdzieś w nas tkwią, są z nami na obrzeżu świadomości, by nagle, gdy nadarza się odpowiednia okazja, znowu w cudowny  sposób wprowadzić nas w zaczarowany świat bajek. Większość z nas nawet nie zdaje sobie sprawy, że świat baśni ma swój odpowiednik czy też pierwowzór w świecie rzec(...)
»

W maltańskich mini ogroda(...)

Ogrody i parki Republiki Malty przypominają zielone skwery lub kamienne place, na których rośliny są jakby dodatkiem do całości. Nic w tym dziwnego, gdyż w kraju tym, czasem zwanym fortecą Południa Europy, w dawnych czasach każdy skrawek ziemi był na wagę złota, a nasadzenia roślinności nie miały służyć ozdobie, lecz produkcji zbóż, warzyw i owoców. Ogrody Republiki Malty reprezentują kilka typów założeń terenów zieleni. Obok typowych śródziemnomorskich ogródków prz(...)
»

Tajemnice dziwnych drzew

Podróżując po różnych zakątkach Polski, można w mniej lub bardziej oczekiwanych miejscach natknąć się na „dziwne” drzewa. Są to okazy ciekawe z wielu względów – mogą nas zachwycić swoją wielkością, skomplikowaną budową czy historycznym dziedzictwem. Jeżeli ktoś wybiera się w podróż wzdłuż zachodniej granicy Polski, a potem miałby ochotę jeszcze odpocząć nad brzegiem morza, zobaczyć może po drodze prawdziwe cuda natury. Zaczynając od strony południowej, przy granicy (...)
»

Praca pełna niespodzianek(...)

Z Przemysławem Sałatowskim, inspektorem do spraw zabytków nieruchomych w Wojewódzkim Urzędzie Ochrony Zabytków we Wrocławiu (delegatura w Wałbrzychu), rozmawia Julia Samblik. W Wojewódzkim Urzędzie Ochrony Zabytków we Wrocławiu oraz w jego delegaturach utworzone zostały etaty dla inspektorów zajmujących się zielenią zabytkową. Czym zajmują się tacy inspektorzy? Do naszych kompetencji należy głównie wydawanie pozwoleń na usunięcie drzew lu(...)
»

Polecane artykuły

Jak postępować w nagłych (...)

Do obowiązków samorządu należy m.in. zapewnienie czystości i porządku w gminie. Nie ma wątpliwości, do kogo należy odbiór odpadów lub świadczenie usług w zakresie postępowania z nieczystościami ciekłymi. W jaki sposób jednak postępować w sytuacji, gdy na ulicy bądź drodze publicznej dojdzie do wypadku lub kolizji ze zwierzęciem? Sprawa wcale nie jest błaha, gdyż rozkładające się szczątki mogą stanowić nie tylko utrudnienie w ruchu, ale też zagrożenie epidemiologiczn(...)
»

Jak używane rzeczy trafia(...)

W 2009 r. ruszył projekt o nazwie „Formalizacja nieformalnych praktyk w zakresie zbierania i transgranicznego przemieszczania odpadów wewnątrz i do państw Europy Środkowo-Wschodniej”, w skrócie zwany TransWaste. Jest on prowadzony w ramach programu Europy Środkowej, współfinansowany przez Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego i ma trwać do czerwca 2012 r. Głównym przedmiotem zainteresowań są tu odpady złomu, wielkogabarytowe oraz zuży(...)
»