Najnowsze artykuły

Usuwanie drzew lub krzewó(...)

Drzewa i krzewy znajdujące się na terenie nieruchomości wpisanej do rejestru zabytków powinny podlegać szczególnej ochronie. Z jednej strony stanowią cenną wartość przyrodniczą, a z drugiej w istotny sposób wpływają na estetykę zabytku, w sąsiedztwie którego się znajdują lub którego są częścią. Zmiany wprowadzane w tym zakresie mogą być trudne do odwrócenia. Dlatego też do niedawna występował w tym zakresie dualizm ochrony. Z jednej strony ochrona była zapewniana n(...)
»

Architekt stylu Pacific N(...)

Douglas Macy od 1976 r. znany jest jako lider i mentor pokolenia projektantów krajobrazu amerykańskiego, wyznających zasady stylu Pacific Northwest. Istotą twórczości Douglasa Macyego jest podkreślenie naturalnych cech rodzimego krajobrazu północno-zachodniej części Stanów Zjednoczonych (wybrzeże Pacyfiku) oraz wykorzystanie charakterystycznych dla regionu form i rozwiązań, uwydatniających wzniosłość regionu, w tym jego dzikość, mnogość naturalnych materia(...)
»

Ikona Edynburga

Charakterystyczna forma architektoniczna nowego budynku szkockiego parlamentu nie pozostawia odwiedzających obojętnymi, a jednocześnie jest wyrazem nowoczesnego państwa – dbającego o aspekty ekonomiczne, społeczne i środowiskowe. Nowy budynek szkockiego parlamentu znajduje się w obrębie edynburskiego starego miasta, na obszarze wpisanym na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Sąsiaduje z pałacem Hollyrood, rezydencją monarchów brytyjskich w Szkocji, która gościła ta(...)
»

Wielki powrót sokoła

Wystarczy, że nad Poznaniem zacznie się regularnie pojawiać choć jedna para sokołów wędrownych, a zachowanie miejskich ptaków zmieni się diametralnie. Z ostatniej chwili: właśnie zaczęła się pojawiać. Być może zostanie na stałe.   Sokół wędrowny to najszybsza istota, jaka kiedykolwiek istniała na Ziemi. To efekt specjalizacji – ptak ten jest mistrzem polowania w powietrzu. O ile w locie poziomym największą prędkość osiąga jerzyk (nawet 180 km/h), o ty(...)
»

Kontrowersyjne oxytree

Powstało zaledwie kilka lat temu i wciąż nie wiemy, jak reaguje na środowisko naturalne w Polsce i w jaki sposób może na nie oddziaływać. To drzewo oxytree. Na razie dla naukowców stanowi tajemnicę, gdyż nie zostało odpowiednio przebadane. Jednak drzewo tlenowe oxytree staje się w kraju coraz popularniejsze, o czym pisaliśmy w numerze 11/2017 „Zieleni Miejskiej”. Jego zwolennicy wyliczają liczne zalety: mrozoodporność, szybkość wzrostu, dobre – także w kontekście e(...)
»

Wawrzynki

Wawrzynki należą do rodziny wawrzynkowatych (Thymelaeaceae). Naukowa nazwa rodzajowa Daphne wywodzi się od greckiej nimfy Dafne, ulubienicy Artemidy. Ścigana przez zakochanego w niej Apollina błagała bogów o ratunek. Zeus zamienił ją w drzewo laurowe – wawrzyn, poświęcone odtąd Apollinowi. Obecnie prawdziwy wawrzyn to Laurus nobilis L. Nazwa ta została odniesiona do wawrzynków ze względu na ich podobieństwo do wawrzynków zawsze zielonych, np. do wawrzynka głów(...)
»

Wawrzynkowiec złocisty

W krajach o klimacie łagodniejszym od naszego, gdzie temperatura zimą nie spada poniżej -15°C, Edgeworthia jest pięknym krzewem ozdobnym, kwitnącym wiosną przed rozwojem liści. Należy do tzw. zwiastunów wiosny, wraz z innymi wcześnie kwitnącymi krzewami i licznymi roślinami cebulowymi – tulipanami, hiacyntami, narcyzami itp. U nas może cieszyć miłośników roślin malowniczymi kwiatami, rosnąc naturalnie w najcieplejszych rejonach kraju, a także w pojemnikach. Ten sposób wykorzysta(...)
»

Dlaczego warto sadzić drz(...)

Drzewa to największy i chyba najważniejszy żywy element krajobrazu. Ich brak odbieramy jako coś niepokojącego i dziwnego. Świadczą o tym liczne protesty związane z zeszłoroczną wycinką drzew w wielu miejscach kraju po wprowadzeniu dużych uproszczeń prawnych w tym zakresie. Nie zastanawiamy się jednak często nad tym, czy oprócz estetycznych walorów przynoszą nam one jakieś inne dodatkowe korzyści. A może właśnie dlatego protestujemy, bo czujemy, że są nam one właści(...)
»

Polecane artykuły

Książki nadesłane

Niebezpieczne substancje Jednym podstawowych obowiązków pracodawcy jest zapewnienie bezpieczeństwa pracy zatrudnionych osób. Nadzór nad procesami technologicznymi, które wymuszają kontakt pracownika z substancjami zagrażającymi jego zdrowiu, a nawet, życiu wymaga wiedzy i troski. Równocześnie pamiętać należy o zagrożeniach dla środowiska naturalnego wynikających z niezgodnego z prawem wykorzystania i postępowania z substancjami uznanymi za szkodliwe. Wątpliwości związane z zagro(...)
»

Nowa jakość obsługi klien(...)

System contact center SAP Business Communications Management (BCM) to nowatorskie rozwiązanie. Wdrożono je w Eszakdunantuli Vizmu (EDV) – Przedsiębiorstwie Wodociągów i Kanalizacji obsługującym północno-zachodnie Węgry. Stworzenie działu telefonicznej obsługi klienta – call center – było ważnym wydarzeniem w życiu organizacji. Kluczem do sukcesu jest integracja SAP BCM z systemem billingowym, również marki SAP (SAP IS-U – r(...)
»