Najnowsze artykuły

Usuwanie drzew w związku (...)

Realizacja każdej inwestycji nie zaczyna się w momencie podjęcia prac w terenie, ale już na etapie jej planowania, którego następstwem jest uzyskanie wymaganych decyzji administracyjnych, a tych w praktyce może być nawet kilka. Zgodnie z ogólnymi prawami ekonomii, wydłużenie czasu realizacji inwestycji wpływa na podniesienie jej kosztów. Dlatego w praktyce podejmowane są działania zmierzające do skrócenia czasu realizacji przedsięwzięć.   Z reguły dzi(...)
»

Szczęśliwy ten dom, gdzie(...)

Wszędzie pajęczyny! W każdym zakamarku, kącie, narożniku, na suficie i między meblami. Och, doprawdy, wytrzymać trudno! Łapiemy więc za odkurzacz i wymiatamy... swego największego z domowych sojuszników, nasosznika trzęsia. Nasosznik trzęś – dziwaczna nazwa, prawda? Dotyczy zwierzęcia, które najprawdopodobniej wszyscy znamy, ale nie z nazwy. Bezimiennego, długonogiego mieszkańca każdego domu. To nieduży, niemal przezroczysty pająk o kuriozalnie długich nogach. Tymcz(...)
»

Rośliny mało znane, różan(...)

Różanecznik ostrokończysty (Rhododendron mucronulatum Turcz.) należy do rodziny wrzosowatych (Ericaceae) i zaliczany jest do gatunków półzawszezielonych. Liczba utrzymywanych liści zimą związana jest z jej surowością. Został opisany przez rosyjskiego botanika i pisarza przyrodniczego Nikolaia Stepanoviča Turczaninova (1796–1864) w 1837 r. W stanie naturalnym występuje w północno-zachodnich Chinach – w prowincjach Hebei i Szantung, na Półwyspie Koreańskim, w Japonii na w(...)
»

Najlepsze świerki do mias(...)

Świerk to rodzaj botaniczny reprezentowany przez około 40 gatunków drzew występujących w strefie klimatu chłodnego i umiarkowanego. W Europie naturalnie rosną trzy jego gatunki: świerk pospolity (Picea abies) i świerk syberyjski (P. obovata), tworzące rozległe lasy na północy i wschodzie kontynentu, a także świerk serbski (P. omorica), gatunek endemiczny występujący na niewielkim obszarze Bośni i Hercegowiny. Oprócz gatunków krajowych, w uprawie znajduje się(...)
»

W stronę digitalizacji

Międzynarodowy STIHL Media Day 2018 w głównej siedzibie firmy w Waiblingen pod Stuttgartem w Niemczech zgromadził kilkudziesięciu dziennikarzy z całej Europy. Zaprezentowano mnóstwo nowości, które firma przygotowuje na nadchodzące sezony. Wszystkie łączy jedna idea – digitalizacja. Najważniejszą nowością zaprezentowaną podczas STIHL Media Day 2018 wydaje się pierwsza na świecie seryjnie produkowana piła łańcuchowa z elektronicznie sterowanym wtryskiem paliwa MS 500i(...)
»

Zielone kampusy uniwersyt(...)

Na terenach kampusów uniwersyteckich formowane są idee, które mogą stać się podwalinami przyszłych zmian i postępu. Na te obszary należy patrzeć nie tylko poprzez pryzmat budynków i ich wnętrz, ale także otoczenia, które trzeba kształtować w sposób sprzyjający rekreacji i wypoczynkowi. Wiodącym aspektem powinno być wdrażanie na uczelnianych terenach zieleni najnowszych technologii oraz modelowych rozwiązań, które będą forpocztą dla innych tego typu obszarów. Pr(...)
»

Plac zabaw do naprawy. Cz(...)

Prezentujemy kolejny obiekt w ramach cyklu „Plac zabaw do naprawy”. Tym razem propozycję nadesłała Magdalena Kaczmarek z Zawady. Rewitalizacja placu to spore wyzwanie - ma on służyć dzieciom z okolicznych domów, a jednocześnie jest to jedyny zielony skwer w pobliżu przedszkola. Tradycyjnie zaczynamy od generalnych porządków oraz kwestii bezpieczeństwa. Po pierwsze, zabawki, które obecnie znajdują się na placu zabaw, muszą zostać usunięte, ponieważ są niebezpieczne. (...)
»

Niowatorska zieleń

Drzewa, trawniki czy kwietne klomby to już zbyt mało na współczesną zieleń w mieście? Wielu zarządców oraz miejskich ogrodników uważa (a w ślad za tym idą oczekiwania mieszkańców), że tradycyjna zieleń to powoli przeżytek. I choć potrzebny, nie może obejść się bez nowoczesnych dodatków. Choć obecna dziś w miastach zieleń spełnia swoje ekosystemowe zadania, samorządy starają się zwiększyć jej atrakcyjność i jednocześnie zaskoczyć mieszkańców nowymi sposobami myśleni(...)
»

Polecane artykuły

Place zabaw pod lupą

124 poznańskie place zabaw odwiedziła straż miejska. Dwa z nich zostaną zlikwidowane, w przypadku sześciu interweniować będzie Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego. Kilkadziesiąt zostało posprzątanych. Udział w porządkowaniu tych terenów mieli także czytelnicy „Głosu Wielkopolskiego”, którzy na przełomie czerwca i lipca włączyli się do akcji kontroli placów dla najmłodszych. Dzięki temu wiele placów zabaw w Poznaniu jest teraz bezpieczniejszych. (...)
»

Ślazowiec pensylwańs(...)

Wiele uwagi poświęca się ostatnio odnawialnym źródłom energii, do których zalicza się gatunki roślin, wytwarzające wysokie plony biomasy. Powszechnie znanym gatunkiem jest wiklina – wierzba krzewiasta. Oczywiste jest, że produkcja biomasy na dużą skalę nie może być oparta na uprawie jednego gatunku. Niesie to za sobą niebezpieczeństwo wystąpienia wielu niekorzystnych zjawisk, np. nasilenia się bądź pojawienia chorób i szkodników. Wynika stąd konieczność uprawy na cele energe(...)
»