Najnowsze artykuły

Kary pieniężne w świetle (...)

Kary pieniężne za usuwanie lub niszczenie drzew i krzewów są jednym z podstawowych instrumentów prawnych, mających zapewnić skuteczną ochronę tego składnika środowiska przyrodniczego. Podstawę do ich nakładania w obecnym stanie prawnym stanowi art. 88 ust. 1 Ustawy z 16 kwietnia 2004 r. o ochronie przyrody1, zgodnie z którym karę wymierza się za: 1) usunięcie drzewa lub krzewu bez wymaganego zezwolenia; (...)
»

Prawna ochrona drzew w pr(...)

W ramach inwestycji dochodzi często do uszkadzania bądź wręcz niszczenia systemów korzeniowych okolicznych drzew, ich pni czy koron. Niejednokrotnie w opinii inwestorów i wykonawców ich prace nie mają wpływu na stan drzew ani na późniejsze bezpieczeństwo w ich otoczeniu. Uszkodzenia i zniszczenia pni drzew często następują przy okazji prowadzenia wykopów bądź ruchu pojazdów i maszyn o dużym tonażu. Pnie drzew Nieprawidłowe wytycz(...)
»

System gospodarowania prz(...)

Dzięki instrumentom planowania przestrzennego można wpływać na jakość życia mieszkańców. Niewątpliwie dostęp do terenów zieleni poprawia komfort życia ludzi, ale przede wszystkim ich zdrowie. Tymczasem system planowania i zagospodarowania przestrzennego w Polsce, wg raportu NIK-u, nie funkcjonuje w sposób prawidłowy. Coraz częściej można zaobserwować przykłady chaotycznej zabudowy, która nie sprzyja zachowaniu ładu, będącego jednym z podstawowych celów zagospodarowa(...)
»

W dobie globalizacji

Jak podaje Organizacja Narodów Zjednoczonych, współczesny świat jest obecnie bardziej miejski niż wiejski. Co więcej, ta zależność będzie się w ciągu najbliższych lat istotnie nasilać. Zamieszkująca tereny miejskie i ciągle zwiększająca się liczba ludności, często o zupełnie odmiennych poglądach, potrzebach i aspiracjach, powoduje, iż miasta muszą odnajdywać się w nowych warunkach. Globalizacja, wbrew wielu mylnym przekonaniom, nie jest procesem nowym. Nig(...)
»

W stronę zrównoważonego r(...)

Parki i inne tereny zieleni funkcjonują jako przyrodnicze enklawy, wspierające zrównoważony rozwój miejskich aglomeracji. Współcześnie powstające parki tworzone są w silnie zurbanizowanym otoczeniu. Ich utrzymanie staje się coraz trudniejsze, gdyż trzeba się zmierzyć z postępującym zanieczyszczeniem powietrza, gleby i wody. Dlatego parkom stawiane są nowe wyzwania i docenia się ich rolę w procesie łagodzenia zmian klimatycznych. Parc de Can Rigal w Barcelo(...)
»

Przeciwieństwo bratnich d(...)

Wyspa Sri Lanka, nazwana łzą z policzka Indii, dawna kolonia portugalska, niderlandzka i brytyjska, jest miejscem barwnych miast oraz bogatej kultury, emanującym aurą naturalnej rajskiej dżungli. To tam urodził się Geoffrey Bawa. Rozległy, dziewiczy krajobraz Sri Lanki porządkują jedynie powtarzalne linie granic plantacji herbaty. W zlokalizowanych na południowo-zachodnim wybrzeżu wyspy miejscowościach Bentota i Beruwala architekci krajobrazu i zarazem bracia Geoffr(...)
»

Urodlin trójłatkowy

Urodlin trójłatkowy (Asimina trilobata (L.) Dunal) należy do egzotycznej rodziny botanicznej flaszowcowatych (Annonaceae), w której znajdują się rośliny ozdobne oraz wydające jadalne, smaczne owoce na obszarach ciepłych. Spośród ośmiu znanych gatunków u nas można próbować uprawiać ten wymieniony w tytule. W naturze występuje w Ameryce Północnej – od stanu Nowy Jork na północy do Florydy na południu, na zachód do Nebraski i Teksasu. Do uprawy został wprowadzony w 1736 r. W Polsce może(...)
»

Liliowce – byliny do mias(...)

Liliowce zachwycają swoją urodą, a przy tym są bylinami niezwykle łatwymi w uprawie. Trudność może sprawić jednie wybór spośród ogromnej ilości ich odmian. Liliowce zrobiły prawdziwie światową karierę. Niespełna 30 skromnych gatunków, które naturalnie rosną na wilgotnych łąkach i obrzeżach lasów Azji Wschodniej, zostało rodzicami ponad 70 tysięcy zarejestrowanych odmian. Z występujących w naturze gatunków o kwiatach żółtych, pomarańczowych i rdzawoczerwonych w XX w.(...)
»

Polecane artykuły

„Zielona” chemia gospodar(...)

Konsumenci podczas zakupów kosmetyków czy chemii gospodarczej coraz częściej zwracają uwagę na to, czy surowce, z jakich zostały one wykonane, są nieszkodliwe dla środowiska oraz, w jakiego typu znajdują się opakowaniu. W związku z tym producenci dążą do tego, by ich produkty były nie tylko „trendy”, ale także „eko”. Minimalizacja niekorzystnego wpływu produktów chemii gospodarczej na środowisko była jednym z tem(...)
»

Jak konsumenci postrzegaj(...)

Osoba kupująca mieszkanie zwraca uwagę nie tylko na cenę inwestycji, lokalizację czy okoliczną infrastrukturę. Sprawdza też dewelopera i poprzednie jego realizacje, ale także standard budynku: sposób jego ogrzewania, przyłącza mediów i wszystko, co ma wpływ na komfort życia i przyszłe koszty eksploatacji. Według badań zrealizowanych w 2015 roku przez PDS/DGA ciepło systemowe uznawane jest przez konsumentów za bezpieczny i komfortowy sposób ogrzewani(...)
»