Najnowsze artykuły

Usuwanie drzew lub krzewó(...)

W wielu przypadkach pojawiają się uzasadnione wątpliwości co do możliwości usuwania drzew lub krzewów w okresie lęgowym ptaków w sytuacji, w której konkretne drzewa nie stanowią miejsca ich występowania. Również w mediach bardzo często pojawiają się informacje o tym, że w okresie lęgowym ptaków drzew usuwać nie wolno. W takich jednak przypadkach organy administracji w zezwoleniach na usunięcie drzew lub krzewów wskazują, że: Usunięcie drzew może nastąpić w termi(...)
»

Rośliny mało znane. Tawul(...)

Tawulce (Stephanandra) należą do rodziny różowatych (Rosaceae). Są roślinami niskimi. Znane są cztery gatunki tych krzewów występujące we wschodniej Azji. W naszych ogrodach botanicznych, a rzadko na miejskich terenach zieleni, uprawiane są dwa gatunki. Warte są jednak większego rozpowszechnienia. Opis gatunków Tawulec pogięty (Stephanandra incisa (Thunb.) Zabel) naturalnie występuje w Japonii, na wyspach Kiusziu i Hondo, oraz w południow(...)
»

Świątynne ogrody wyspy Ba(...)

Balijskie ogrody świątynne nie mają sobie równych w świecie. Mimo że otaczają świątynie hinduskie, przywodzą śmiałe założenia ogrodów buddyjskich. Sztuka ogrodnicza, podobnie jak architektura, wypracowała na wyspie swój jedyny i niepowtarzalny styl - balijski. Balijczycy, jako jeden z licznych narodów Indonezji, na każdym kroku podkreślają swoją odrębną kulturę. Czują się pełnoprawnymi i ważnymi mieszkańcami kraju, ale sytuację tę traktują raczej jako swobodną przyn(...)
»

Pełzający goście

Pyton przepadł w Warszawie. Nikt nie jest w stanie go odnaleźć, znaleziono jedynie pięciometrowe wylinki zwierzęcia. W Polsce trudno nam sobie wyobrazić, jak gad tej wielkości może pozostać niezauważony w mieście, podczas gdy na całym świecie wzruszają ramionami: „Ależ to zupełnie normalne”. Gdybyśmy mieli znaleźć największe zwierzę świata żyjące w ludzkich domostwach, nie będzie to żaden z hodowanych w Azji bawołów, nawet żaden z udomowionych w Indiach czy na Cejlo(...)
»

Przyroda wkracza do polsk(...)

Polskie samorządy coraz częściej patrzą na miejskie budynki przez pryzmat ich publicznego wizerunku. Dotychczasowa szarość i nijakość powoli wypierane są przez coraz chętniej stosowaną w ich otoczeniu oraz wnętrzach zieleń. Aby miejskie urzędy, teatry, przychodnie czy szkoły nie przypominały bezosobowych, szarych i nieprzyjemnych instytucji, samorządowcy coraz częściej starają się tworzyć w nich urozmaicone i nowoczesne aranżacje zieleni. Ta – jak wiadomo – uspokaja(...)
»

Zielone galerie

Galerie handlowe – komercyjne obiekty charakterystyczne dla współczesnej miejskiej przestrzeni – urastają dziś do rangi wielofunkcyjnych kompleksów o rozbudowanym programie, przyciągających rzesze odwiedzających. Pozytywne opinie zbierają te tworzone w zgodzie z ideą zrównoważonego rozwoju, a udział roślinności w tego rodzaju realizacjach świadczy o ich wysokim standardzie i myśleniu o przyszłości. Atrakcyjność współczesnych miast jest oceniana pod wieloma względami(...)
»

Wertykalne ogrody

Wertykalne ogrody (fr. le Mur Végétal) Patricka Blanca szturmem zdobyły świat współczesnej architektury krajobrazu. Są nowoczesne, inspirujące i stanowią element proekologicznego projektowania przestrzeni. Nic więc dziwnego, że w ciągu ostatnich lat obserwujemy ich rosnącą popularność na całym świecie.   Wertykalne ogrody to nie tylko pokryte zielenią fasady budynków, ale również „żywe obrazy” we wnętrzach – prywatnych apartamentach, hotelowych holach(...)
»

Zieleń zawsze górą!

Zieleń nad naszymi głowami to nie tylko rozłożyste korony wysokich drzew czy rozległe ogrody na dachach, wyłaniające się co jakiś czas spoza gęstej zabudowy. Rozglądając się dookoła, możemy zobaczyć jej znacznie więcej, ponieważ rośliny – zarówno małe, jak i duże – otaczają nas z wielu stron, a ich obecność nawet w ograniczonej formie jest coraz bardziej pożądana, zwłaszcza w przestrzeni miejskiej. Zieleń pełni w miastach wiele ważnych funkcji. Wśród najbardziej zna(...)
»

Polecane artykuły

Działania podejmowane w c(...)

Zmiany klimatyczne, także wywołane przez emisję CO2 z transportu miejskiego, są obecnie jednym z najważniejszych problemów w dziedzinie ochrony środowiska, podejmowanym w Unii Europejskiej. Zarówno w dokumencie Parlamentu Europejskiego z 11 marca 2008 r. „Rezolucja w sprawie zrównoważonej europejskiej polityki transportowej, uwzględniającej europejską politykę energetyczną i europejską politykę ochrony środowiska”, jak i na posi(...)
»

Od redaktora

Chyba najłatwiej napisać tekst „od redaktora” do wydania grudniowego. W innych miesiącach zazwyczaj szukamy aktualnych tematów, wokół których oscyluje treść naszego miesięcznika. Tymczasem okres przedświąteczny i przełom roku pozwalają na dokonanie podsumowań lub odbiegnięcie od branżowych spraw. Dla nas to szczególny rok, ponieważ właśnie w grudniu przypada 25. rocznica powstania naszej firmy. Tego jubileuszu nie celebrujemy jednak w jakiś nadzwyczajny sposób, ponieważ pojawił się u nas dyle(...)
»