Najnowsze artykuły

Nasadzenia zastępcze za (...)

Opłaty za usunięcie drzew lub krzewów ponoszone przez podmioty korzystające ze środowiska na podstawie art. 84 ust. 1 ustawy z dnia 16 kwietnia 2004 r. (Dz.U. z 2018 r., poz. 142) są instrumentem prawnym, który z jednej strony ma stymulować podmioty korzystające ze środowiska do tego, aby ich działania miały charakter przemyślany, a oddziaływanie na środowisko występowało tylko wtedy, kiedy jest to rzeczywiście konieczne. Z drugiej strony opłaty za korzystanie ze środowiska są jedny(...)
»

Planeta małp

Zdumieni ludzie opuszczają stojące w korku samochody i autobusy. Wsłuchują się w głosy dobiegające z oddali. To jakiś dziwny jazgot, który kojarzy im się raczej z dżunglą niż miastem. Nad most nadciąga horda małp wzniecających tumult – to scena z filmu „Geneza planety małp” Ruperta Wyatta z 2011 r., nowej wersji opowieści o tym, jak małpy przejmują władzę nad światem. Szczerze mówiąc, gdyby przyjrzeć się wielu miastom świata – tak jest od dawna.   Jeż(...)
»

Architekt krajobrazu kine(...)

Największe miasto Ameryki Południowej, São Paulo, stało się ostoją dla najbardziej innowacyjnych projektów krajobrazu sporządzanych w Brazylii i na świecie. Daleko od tworzenia w cieniu przodującej postaci projektowania brazylijskiego krajobrazu Roberto Burle Marxa (1909–1994), nowi projektanci z São Paulo zaakceptowali niezwykłość nowoczesnych przestrzeni twórcy stylu modernistycznego i ruszyli dalej, by odnaleźć wła(...)
»

Wiosenne drogowskazy

Zimowe miesiące powoli się kończą. Dzień się wydłuża, zaś słońce coraz śmielej wychyla się zza chmur. Ludzie zaczynają zdejmować ciepłe okrycia, a promienie słoneczne rozpuszczają resztki śniegu. Powoli do życia budzi się przyroda. Wyczekujemy z wielką niecierpliwością pierwszych oznak nadchodzącej wiosny. Młode zielone listki wzruszają nas i są obiektem wypatrywania oraz komentowania. Od wieków tym pierwszym sygnałom przypisywane są magiczne moce. Legendy o nich p(...)
»

Zielone ściany

Odgradzanie lub dzielenie miejskiej przestrzeni to podstawowa, ale nie jedyna funkcja żywopłotów. Gąszcz pędów i liści stanowi biologiczny filtr neutralizujący zanieczyszczenia z powietrza oraz miejsce życia szeregu organizmów wzbogacających różnorodność biologiczną miasta. Podróżując przez Europę Zachodnią, osoby zawodowo związane z zielenią zwracają uwagę na liczne, ładnie utrzymane żywopłoty oddzielające posesje od ulic i dróg. Wynika to nie tylko z wysokiej świa(...)
»

Rośliny mało znane - akti(...)

Aktinidie (Actinidia Lindl.) należą do rodziny aktinidiowatych (Actinidiaceae). Znanych jest około 40 gatunków występujących w Azji. Są to pnącza wspinające się po podporach za pomocą pędów wijących się prawoskrętnie. Są roślinami dekoracyjnymi oraz dostarczającymi jadalnych owoców, zawierających znaczne ilości witaminy C. Niektóre mają również właściwości lecznicze. Przedstawiamy dwa gatunki o ozdobnych liściach.   Opis gatunków Ak(...)
»

Zainspirowani terapiami

Konkurs „Inspiracje w Przestrzeni” organizowany przez miesięcznik „Zieleń Miejska” wpisał się już na stałe w kalendarz wydarzeń branży ogrodniczej. Stało się tak z wielu powodów – przejrzyście sformułowane zasady udziału, ciekawy dobór tematów, a przede wszystkim możliwość stworzenia projektu, który przyczynia się do poprawienia wyglądu miasta i służenia użytkownikom przez wiele lat. Celem konkursu jest znalezienie rozwiązania dla konkretnych obiektów i realizacja (...)
»

Stop alergiom

Zainteresowanie pozytywnym oraz leczniczym wpływem roślinności i terenów zieleni na zdrowie człowieka staje się coraz większe. Powoli w świadomości architektów krajobrazu przebijają się także kwestie związane z alergiami. Zieleń to podstawa wszystkich ogrodów specjalnych, skierowanych do osób o szczególnych potrzebach. Dla osób niepełnosprawnych projektuje się ogrody o dostosowanej ergonometrii, z odpowiednim układem oraz wymiarami ścieżek i rabat, dla niewidomych (...)
»

Polecane artykuły

Prawna „bankowalność” pro(...)

  Ostatni rok w branży odnawialnych źródeł energii to w dużej mierze okres koncentrowania się na pytaniu o kształt projektowanej ustawy o OZE. Jej treść, a w szczególności przewidywany system wsparcia dla „zielonych” źródeł, będzie determinował rozwój tego sektora energetyki w najbliższych latach. Niestety, na obecnym etapie kwestia wejścia w życie cał(...)
»

Targi, które budzą emocje(...)

Według pierwszych, zebranych tuż po zakończeniu targów danych, z przekrojową i obfitującą w nowości ofertą wystawców aż czterech wydarzeń dla branży instalacyjnej zapoznało się 22 591 zwiedzających. Tegoroczna edycja odbywających się w cyklu dwuletnim targów INSTALACJE, WODOCIĄGI, KOMINKI, TCS zgromadziła ponad 800 firm z 21 krajów. Obok wiodących polskich przedsiębiorstw w Poznaniu swoją ofertę zaprezentowali uznani producenci i dystrybutorzy europejskich marek. P(...)
»