Najnowsze artykuły

Usuwanie drzew przy linia(...)

Drzewa, podobnie jak wiele innych obiektów przyrodniczych, w pewnych sytuacjach mogą stanowić źródło zagrożeń zarówno dla ludzi, jak i składników materialnych. Niewątpliwie zagrożenia te mogą wzrastać w przypadku drzew znajdujących się w sąsiedztwie linii kolejowych. Jak już wielokrotnie o tym wspominano w wielu wcześniejszych artykułach, zgodnie z postanowieniami art. 83 ust. 1 o ochronie przyrody z 16 kwietnia 2004 r. (Dz.U. z 2018 r., poz. 142 z późn. zm.), usuni(...)
»

Wiszące ogrody XXI wieku

W procesie projektowania krajobrazu w XXI w. ważne stało się twórcze podejście do kształtowania warstwy przyrodniczej, nadawanie jej nowych znaczeń i łączenie z aspektami kulturowymi. Projektując powinniśmy brać pod uwagę wyodrębnione elementy struktury przyrodniczej krajobrazu, takie jak położenie, rodzaje gruntów, podziemne i otwarte wody, siedliska naturalne, a także istniejącą szatę roślinną, klimat oraz procesy przyrodnicze. Ideą zagadnienia jest traktowanie p(...)
»

Rośliny mało znane - Irga(...)

Irga Dammera (Cotoneaster dammeri Schneid.) należy do rodziny różowatych (Rosaceae). Wśród ponad stu gatunków irg jest rośliną zawsze zieloną i płożącą się na powierzchni gleby. W stanie naturalnym występuje w środkowych Chinach, zwłaszcza w zachodniej części prowincji Hupeh. Do uprawy została wprowadzona w 1900 r. w Wielkiej Brytanii przez E.H. Wilsona. Opis Tworzy krzewy niskie i płaskie, o długich, płożących się n(...)
»

Drzewa wielopniowe

Typowe (klasyczne) drzewo jest zbudowane z systemu korzeniowego i jednego pnia zwieńczonego koroną. Korzenie mogą wrastać w glebę głęboko, tworząc system palowy, średniogłęboko – system mieszany i płytko – talerzowaty. Pień, w zależności od gatunku, może być wysoki, średniowysoki lub niski. Podobnie korona, której wielkość i kształt może być zróżnicowany. W lasach, w zadrzewieniach krajobrazowych oraz w parkach, oprócz dominujących drzew jednopniowych, napotykane b(...)
»

Aleksandretta, królowa mi(...)

Wszystkiego byśmy się spodziewali w polskich miastach, ale przecież nie papug! To ptaki kojarzące się z tropikami, ciepłem, kolorami i dżunglą. A jednak – tej wiosny papugi dokonały inwazji na Polskę. Przyzwyczajmy się, bo mamy w naszych miastach nowego mieszkańca – aleksandrettę obrożną.   Papugi nie są w miastach sensacją. Zdarza się dość często, że wiele gatunków tych ptaków mieszka w miejskich parkach, usadawiając się na drzewach. Ich skrzeczenie (...)
»

Woda na wagę złota

Ogrody współczesnego Omanu są z jednej strony pięknymi, kolorowymi i wypielęgnowanymi salonami pałacowymi, z drugiej ­– wijącymi się oazami zieleni położonymi w dolinach górskich. W obu przypadkach kluczową rolę odgrywa dostęp do wody. Ogrody arabskie powstawały w krajach Bliskiego Wschodu już od starożytności i były nierozerwalnie związane z pałacami możnowładców. Z uwagi na ciągłe niedobory wody tylko ich było bowiem stać na utrzymanie tak dużych połaci zieleni, k(...)
»

Czas na rowerowy odpoczyn(...)

Wiosna za oknami, słońce zaczyna mocniej przygrzewać, a my coraz częściej myślimy o aktywności na świeżym powietrzu. Chętniej patrzymy na rowery, które całą zimę stały schowane gdzieś w ciemnym kącie. Zaczynają się przygotowania do wyjazdów rowerowych w plener. Jednoślady najpierw trzeba przygotować i zrobić przegląd techniczny: nasmarować wszystkie ruchome części, sprawdzić ogumienie i linki, napęd i przerzutki. Ale pierwszy wyjazd w plener, kiedy jeszcze kondycja(...)
»

Nowości rynkowe

Kärcher Przeprowadzone przez firmę Kärcher badania wśród użytkowników wysokociśnieniowych urządzeń czyszczących wskazały, że można znacznie poprawić komfort pracy w kluczowej dla obsługującego sferze, czyli pistolecie wysokociśnieniowym. Korzystanie z tradycyjnej wersji przez długi czas wymagało dużej koncentracji i stałego nacisku na spust, co powodowało przemęczanie mięśni dłoni, skutkujące skurczami oraz obniżoną kontrolą nad lancą i częstszymi przerwami w pracy.(...)
»

Polecane artykuły

Dyskusje na wyżynach

Park Krajobrazowy Beskidu Małego, szczyt Przełęczy Kocierskiej, na który wiedzie serpentyna najstarszego w Polsce bitego traktu – w tak urokliwym miejscu zlokalizowany jest Ośrodek Konferencyjno-Wypoczynkowy „Kocierz”. Właśnie do niego zaproszono uczestników VIII Zachodniej Konferencji Przedsiębiorstw Wodociągów i Kanalizacji. Tegoroczne spotkanie zorganizowały wspólnie firmy: Amitech Poland, Auma Polska, AVK Armadan, ELSE Technic(...)
»

Z życia PIGO

W skrócie 5 kwietnia 2004 - Spotkanie przedstawicieli PIGO z komendantem Stołecznej Straży Miejskiej nt. współpracy w zakresie egzekwowania przez służby miejskie obowiązków związanych z usuwaniem nieczystości. 10 kwietnia 2004 - Spotkanie zarządów PIGO i Zrzeszenia Studentów Polskich w sprawie współpracy przy realizacji wspólnych przedsięwzięć z zakresu edukacji ekologicznej na uczelniach wyższych. 14 kwietnia 2004 - Z inicjatywy Komisji ds. współpracy z s(...)
»