Aktualności- informator

wydany w Wodociągi - Kanalizacja – 2017-6
  DRUKUJ

Sądeckie Wodociągi pracują nad produkcją paliwa ze ścieków

Ten artykuł jest dostępny dla wszystkich.

Sądeckie Wodociągi, po realizacji wartych ponad 400 mln zł projektów wodociągowo-kanalizacyjnych, dysponują nowoczesnymi laboratoriami i sprzętem, które będą teraz także do dyspozycji studentów. Uczelnia i spółka zastanawiają się nad powołaniem specjalnego zespołu naukowo-badawczego. O środki na ten projekt można będzie aplikować do Narodowego Centrum Badań i Rozwoju.

Pomysłodawcy projektu liczą, że uda się zrealizować ideę wykorzystania gazu z sądeckiej oczyszczalni ścieków, tak by spółka nie wydawała pieniędzy na paliwo dla swojego taboru. W procesie oczyszczania powstają osady poddawane beztlenowej fermentacji, wskutek czego pozyskuje się biogaz, którego metr sześcienny zawiera tyle energii, ile litr benzyny.

Inwestycja w badania naukowe może przynieść spółce wymierne korzyści. Udostępniając zaplecze techniczne do badań naukowych, wodociągi mają szansę na dalszą modernizację swoich obiektów, a także na obniżenie kosztów funkcjonowania spółki.

Droższa woda w Białymstoku i Olsztynie, tańsza na Pomorzu

Mieszkańcy Warszawy i okolic do połowy przyszłego roku nie będą płacić więcej niż obecnie za wodę i ścieki – wynika z informacji PAP-u. Głębiej do kieszeni sięgną za to mieszkańcy Białegostoku oraz Olsztyna. Z kolei opłaty zmalały w niektórych miastach na Pomorzu.

W stolicy i jej okolicach opłaty za zbiorowe zaopatrzenie w wodę i odprowadzanie ścieków utrzymują się na tym samym poziomie od dwóch lat. Zgodnie z obowiązującą do końca czerwca taryfą dla Warszawy, Piastowa, Pruszkowa oraz gmin Michałowice, Nieporęt, Raszyn, Serock i Wieliszew, stawka dla grupy gospodarstw domowych za wodę wynosi 4,20 zł netto za metr sześcienny (4,54 zł brutto), a za odprowadzenie ścieków 6,42 zł netto za metr sześcienny (6,93 zł brutto).

Dobrą wiadomością dla mieszkańców tych miast i gmin może być zapowiedź zastępcy rzecznika prasowego Miejskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji w Warszawie, Marzeny Wojewódzkiej, która poinformowała, że spółka nie planuje zmian stawek w taryfie, która będzie obowiązywać od 30 czerwca br. do 29 czerwca 2018 r.

Opracowanie: Gabriela Jelonek

Ten artykuł jest dostępny dla wszystkich

Z prenumeratą cyfrową lub papierową uzyskasz
bezpłatny dostęp do wszystkich treści.

Sprawdź ofertę prenumeraty

Zaloguj się  |  Prenumerujesz? – otrzymaj dostęp

comments powered by Disqus