Od redaktora

wydany w Wodociągi - Kanalizacja – 2011-3
  DRUKUJ

Historia stosowania betonu w systemach wodociągowych sięga czasów starożytnych, a jednak wciąż stanowi on produkt, który należy do grupy najczęściej wykorzystywanych materiałów budowlanych. Na rynku wyrobów używanych w kanalizacji dostępne są zarówno żeliwo, kamionka, tworzywa sztuczne, jak i elementy betonowe. Marcowy numer „Wodociągów-Kanalizacji” poświęcamy tym ostatnim zagadnieniom. Serdecznie zapraszam do zapoznania się z materiałem przedstawionym w raporcie, który nosi tytuł „Betonowe elementy w kanalizacji”. Prezentujemy tu kwestie dotyczące ekonomiki stosowania prefabrykatów betonowych, opis ich najważniejszych cech użytkowych, a także zalety używania rur betonowych w kanalizacji.
Na stronach pierwszego wiosennego numeru miesięcznika „Wodociągi-Kanalizacja” znalazło się miejsce dla rozbudowanego działu „Informatyka”, w którym aż dwa artykuły. Polecam zarówno ten dotyczący geograficznych systemów informacyjnych w kontroli jakości wody, jak i tekst poświęcony nowoczesnym oprogramowaniom komputerowym przydatnym w systemie zaopatrzenia w wodę.
Myślę, że z ciekawością przeczytacie Państwo również artykuł w dziale „Zaopatrzenie w wodę”. Jego autor zapoznaje nas m.in. z kryteriami kwalifikacji, jakie obowiązują w przetargach norweskich. Okazuje się, że nie wszędzie głównym założeniem jest niska cena.
Zgodnie z zapowiedziami, zapraszam także do lektury rozbudowanego działu prawnego, w którym prezentujemy dwa teksty.
Natomiast w kolejnym numerze tradycyjnie proponuję naszym czytelnikom lekturę raportu. Tematem kwietniowego będzie „Kanalizacja ciśnieniowa”. Nie zabraknie też stałych działów. Poza tym wrócimy do tematu membran w kanalizacji.
Drodzy czytelnicy, kiedy spoglądam przez okno, trudno mi uwierzyć, że piszę artykuł wstępny do numeru wiosennego… Pozwólcie więc, że zakończę zaklęciem: „byle do wiosny!” – czego sobie i wam życzę.

Anna Lembicz

Ten artykuł jest dostępny dla wszystkich

Z prenumeratą cyfrową lub papierową uzyskasz
bezpłatny dostęp do wszystkich treści.

Sprawdź ofertę prenumeraty

Zaloguj się  |  Prenumerujesz? – otrzymaj dostęp

comments powered by Disqus