Najnowsze artykuły

Gigantyczny zator tłuszcz(...)

Pod promenadą w nadmorskiej miejscowości Sidmouth (hrabstwo Devon) odkryto ogromną tłuszczową bryłę. Zator składający się głównie z tłuszczu i nawilżanych chusteczek urósł do wielkości sześciu dwupoziomowych angielskich autobusów. Jak informuje przedsiębiorstwo wodociągowe South West Water, które dokonało szokującego odkrycia, ogromna góra tłuszczu o długości 64 m jest największym tego typu znaleziskiem w historii firmy i prawdopodobnie jednym z największych odkrytych tak blisko morza. (...)
»

Czy problem braku wody pi(...)

Firmy technologiczne coraz częściej szukają metod na pozyskanie wody z powietrza, wykorzystując do tego zjawisko kondensacji. Powstają już pierwsze zminiaturyzowane atmosferyczne generatory wody, które sprawdzą się w warunkach domowych i biurowych. Produkowane przez izraelską firmę Watergen urządzenie Genny wytwarza wodę zdatną do picia ze znajdującego się w pokoju powietrza. Może zastąpić biurowy dyspenser wody, dostarczając 27 l wody pitnej dziennie. Genny zbiera powietrze znajdujące(...)
»

Rury, żyły i tętnice

Niedawno mój znajomy, żeby po prostu zagaić rozmowę, zapytał: „A czym właściwie są takie wodociągi?” Pytanie wydawałoby się proste i banalne, ale ja postanowiłem jakoś niebanalnie na nie odpowiedzieć. I wtedy wpadło mi do głowy, że przecież można nas porównać do jakiegoś żywego organizmu. A nawet lepiej wyobrazić sobie, że całe miasto to jest jeden wielki żywy organizm, który wciąż się zmienia, czasami rozrasta, czasami kurczy, ale zawsze potrzebuje niezbędnych organów do życia. Takie (...)
»

Źle zaczęliśmy…

Poprzedni felieton zatytułowałem „Nowy rok – nowe szczęście?”. Było to jeszcze przed zabójstwem prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza. To nie miejsce, by badać przyczyny i omawiać skutki tej tragedii, natomiast na jej tle chciałbym skreślić kilka słów o roli naszych przedsiębiorstw w kreowaniu otoczenia i postaw społecznych. Jest truizmem twierdzenie: z kim przestajesz, takim się stajesz. Myślę jednak, że nie mamy świadomości zakresu oddziaływania naszych przedsiębiorstw na nastroje społ(...)
»

Jak cię widzą, tak cię pi(...)

Czy sensu tego popularnego przysłowia można poszukać w branży wod-kan? Takie pytanie zadałem sobie ostatnio, analizując wypowiedzi tych osób, których opinii najbardziej oczekiwaliśmy w ubiegłym roku. Po raz pierwszy w historii branży rolę regulatora przejęła nowa instytucja – PGW Wody Polskie (a ściślej jedenastu z jej regionalnych dyrektorów). I to właśnie od przedstawicieli tej nowej instytucji powinniśmy dowiedzieć się, jak obiektywnie jesteśmy oceniani w trakcie i po pierwszym roku „opiek(...)
»

Inspekcja TV sieci kanali(...)

Inspekcja telewizyjna rur jest obecnie podstawową metodą diagnostyki sieci kanalizacyjnej. Umożliwia precyzyjną i bezinwazyjną ocenę stanu rurociągu. Kolektory ściekowe podczas eksploatacji ulegają uszkodzeniom związanym głównie ze starzeniem się materiału, z jakiego są wykonane, błędami montażowymi, nieszczelnością połączeń, a także nadmiernym (w stosunku do założeń projektowych) statycznym lub dynamicznym obciążeniem gruntu nad przewodem. Część uszkodzeń powstaje (...)
»

Meksyk – miasto zbudowane(...)

Mieszkańcy stolicy Meksyku, miasta o tej samej nazwie, w ostatni weekend października 2018 r. w referendum wypowiedzieli się przeciwko planowi budowy nowego lotniska. Choć inwestycja była zaawansowana w 30%, rząd wycofał się z niej. Głównym argumentem przeciw były przewidywania, że budowa w rejonie miasta Texcoco zaburzy wodne bezpieczeństwo metropolii.  Aztekowie, którzy założyli pierwsze cywilizacje na terenie dzisiejszej stolicy Meksyku, otaczali kultem okol(...)
»

Kolorowa telewizja w kana(...)

Dżem, mydło i powidło – to chyba najlepsze określenie dla asortymentu odpadów, czyli tego, co trafia do komunalnej kanalizacji miast i gmin w całej Polsce. Z doświadczeń firm zarządzających podziemną infrastrukturą sanitarną wynika, że można tam znaleźć jeszcze dużo więcej i to ciekawszych niespodzianek.  Podziemne kanały w dużych miastach i niewielkich miejscowościach wypełnione są m.in. sztućcami, pampersami, glazurą, szmatami, zmywakami do naczyń, patyczkami(...)
»

Polecane artykuły

7. PR – ostatni dzwonek!

Na przełomie 2012 i 2013 r. finalizowane są ostatnie konkursy na dofinansowanie projektów w ramach 7. PR. Można zatem jeszcze spróbować sięgnąć po pieniądze na realizację przedsięwzięć w zakresie ochrony środowiska.   Siódmy Program Ramowy (7. PR) w zakresie badań i rozwoju technologicznego to największy mechanizm finansowania i kształtowania badań naukowych na poziomie europejskim, wdrażany w latach 2007-2013. Jego budżet wynosi pra(...)
»

Pompy ciepła na ekskluzyw(...)

Rosnące ceny za ogrzewanie i ciepłą wodę skłaniają do poszukiwania oszczędności. Nad rozwiązaniem tego problemu rozmyślają nie tylko właściciele budynków jednorodzinnych, ale również szefowie spółdzielni mieszkaniowych i deweloperzy stawiający wielorodzinne budynki mieszkalne. Kompleks budynków wielorodzinnych NAD DOLINĄ W Toruniu powstaje k(...)
»