Najnowsze artykuły

Piwo z nieba

Piwem powstałym na bazie wody deszczowej w maju tego roku wznieśli toast piłkarze Manchester City po zwycięstwie w Premier League. Woda została zebrana z dachu stadionu Etihad w Manchesterze podczas ostatnich deszczowych miesięcy. Toast był nawiązaniem do słów sportowego komentatora Martina Tylera, który namawiał fanów, by „napili się”, kiedy „Błękitni” zdobyli tytuł w dramatycznych okolicznościach w 2012 r. Nazwane „Raining Champions” piwo miało też zwrócić uwagę na problemy, z jakimi boryka(...)
»

Kto się boi RDW?

Badanie Europejskiej Agencji Środowiskowej przeprowadzone na 130 tys. dróg wodnych pokazało różnicę między stanem wód gruntowych i powierzchniowych. Trzy czwarte próbek wód podziemnych było dobrej jakości, ale 62% próbek wody rzek, ujść rzek i jezior – nie. Miała temu przeciwdziałać unijna Ramowa Dyrektywa Wodna, zobowiązująca kraje UE do osiągnięcia dobrego stanu ekologicznego dróg wodnych do 2015 r. Jednak tak się nie stało. W dużych konsultacjach społecznych na jej temat, które zakończyły (...)
»

Co pan robi po godzinach?

Marek Przytulski od 16 lat piastuje stanowisko Dyrektora ds. Operacyjnych w Dąbrowskich Wodociągach. Studiował Inżynierię Środowiska na UR im. Hugona Kołłątaja w Krakowie. Menedżerskie kompetencje podnosił w Krakowskiej Szkole Biznesu. Specjalizuje się w zagadnieniach związanych z analizą ryzyka oraz zarządzania majątkiem. Jego pasją są motocykle i podróże. Jest organizatorem spotkań motocyklowych dla branży wodociągowej, na które z roku na rok przyjeżdża coraz więcej motocyklistów.(...)
»

Dobre przykłady przywieźm(...)

Postaram się dzisiaj skreślić kilka słów lżejszym tonem, bo za chwilę zaczynają się wakacje. Trudno dzisiaj przewidzieć, jakie będziemy mieli lato, ale optymistycznie załóżmy, że zbliżone do tego, które cieszyło nas w ubiegłym roku. Tu właśnie pojawia się pytanie, czy takie lato wszystkich cieszyło? Grozi nam brak wody Są miasta w Polsce, w których polewa się wodą ulice, by obniżyć temperaturę i spłukać kurz z jezdni, ale są i takie, które stają przed widmem bra(...)
»

O zacofaniu i co z niego (...)

W tym roku mija 90 lat historii Wodociągów Kieleckich, co skłania do różnorakich refleksji. Można by o tym książkę napisać, zresztą jedna monografia historii naszej spółki już powstała, a ja mam tu tylko jedną stronę do dyspozycji. Napiszę więc o jednym – o zacofaniu bądź uwstecznieniu – jak kto woli – i jego skutkach. Byliśmy zacofani, nie ma co tu ukrywać ani specjalnie czego się wstydzić. Z takim bagażem wychodził z zaboru rosyjskiego nasz region. Próżno szukać tu śladów drewnianych(...)
»

Cisza…

Za nami wybory do Parlamentu Europejskiego, jak zwykle cisza towarzyszy każdym wyborom w ostatnich dniach przed ich terminem. Tym razem cisza w zakresie branżowym trwa i będzie trwała znacznie dłużej.  Wsłuchiwałem się w wyborcze obietnice kandydatów z naszego kraju – nie znalazłem tam treści, które mogłyby być zapowiedzią zmian polityki Parlamentu Europejskiego obejmujących wodociągi i kanalizację. Może dlatego, iż żaden z poważnych kandydatów, a także w rezultacie wyborów żadna (...)
»

Ochrona zasobów wodnych –(...)

Postronnemu obserwatorowi polskiej rzeczywistości może się wydawać, że najpoważniejszym problemem związanym z jakością środowiska w Polsce jest smog. Tymczasem równie poważny jest problem związany z zachowaniem polskich zasobów wodnych. Smog widać i czuć, a problemy z brakiem wody są nieodczuwalne – przynajmniej tak długo, jak długo woda płynie w kranie. Prof. dr hab. Maciej Zalewski z Katedry Ekologii Stosowanej Uniwersytetu Łódzkiego i Regionalnego Centrum Ekohydr(...)
»

Co może być w wodzie? Cz.(...)

Specjaliści ostrzegają, że triklosan (TCS) – substancja chemiczna występująca w wielu produktach codziennego użytku – jest szkodliwy dla zdrowia. Początkowo był on używany jako składnik wyrobów medycznych do dezynfekcji rąk i narzędzi chirurgicznych. Z czasem jednak lęk przed bakteriami, nakręcany przez machinę marketingową spowodował, że zaczęto dodawać go do setek innych produktów. Od pewnego czasu obserwuje się wzrost zainteresowania specyficzną grupą zanieczyszc(...)
»

Polecane artykuły

Wokół odpadów

Kto zostanie Dyrektorem Roku 2000? Podczas wiosennego XVIII Zjazdu Krajowego Forum Dyrektorów Zakładów Oczyszczania Miast oficjalnie został zainaugurowany plebiscyt na Dyrektora Roku 2000. Jego organizatorem jest Krajowe Forum Dyrektorów Zakładów Oczyszczania Miast wraz z „Przeglądem Komunalnym”. Nominacje do tytułu Dyrektora Roku 2000 otrzymały następujące osoby: Zbigniew Brojanowski - Prezes Altvater Piła sp. z o.o.; Emil (...)
»

Przegląd prasy

  Efektywność współspalania Termiczne metody unieszkodliwiana osadów ściekowych wiążą się z ich spalaniem w przeznaczonych do tego celu indywidualnych instalacjach lub ich współspalaniem, gdzie osady mogą być dodawane do mieszanki paliwowej, a następnie utylizowane w obiektach energetyki zawodowej, tj. elektrowniach lub elektrociepłowniach. Warunkiem efektywnego prowadzenia procesu współspalania w konwencjonalnych ciągach technolog(...)
»