Najnowsze artykuły

W RPA wprowadzono podatek(...)

RPA boryka się z coraz większymi problemami z powodu braku słodkiej wody.  W okolicach Kapsztadu rolnicy zmuszeni byli ograniczyć zużycie wody o 60%, a tym samym zminimalizować pola upraw i zredukować wielkość swoich hodowli. Od 1 stycznia restrykcje obowiązują również osoby prywatne, które w porównaniu z 2015 r. muszą zmniejszyć swoje zużycie wody o 45%. Jak tłumaczą władze, same obostrzenia nie wystarczą, a do walki z kataklizmem niezbędne są pieniądze. W związku z tym od 1 lutego 2018(...)
»

Meksykańskie wino powstaj(...)

Mimo wyśrubowanych w branży alkoholowej standardów, producent wina z Meksyku postanowił używać do nawadniania plantacji wody z recyklingu. Zaawansowane technologie odzyskiwania wody („od toalety do kranu”) wykorzystywane są w wielu regionach, gdzie występuje jej deficyt. Dzięki temu więcej wody pitnej trafia do miast.  Na swojej plantacji Camillo Magoni, mieszkający w Meksyku winiarz włoskiego pochodzenia, uprawia ponad 800 winnych krzewów. Każdy z nich podlewany jest recyklingowa(...)
»

Ewolucja czy rewolucja?

Nadszedł nowy rok. To skłania mnie czasem do zadawania sobie pytań o to, jak będzie wyglądała przyszłość. W tym przypadku chodzi o przyszłość branży oraz przedsiębiorstw wodociągowych.  Generalne pytanie brzmi: co będzie powodować zmiany w obszarze naszej branży? Oczywiście takich czynników można wymienić bardzo wiele, jednak chciałbym się skupić tylko na kilku wybranych. Na tych, które w sposób najbardziej istotny będą, moim zdaniem, kształtować branżę wodociągową w Polsce w ciąg(...)
»

Czas próby

Był to czas próby – tak najkrócej podsumowałbym 2017 r. Próby dla solidarności, wytrwałości oraz mądrości branży wodociągowej. I od razu powiem, że moim zdaniem, tę próbę przeszliśmy.  Tym razem, zamiast podsumowywać rok, wyliczając najważniejsze wydarzenia dla branży wodociągowej, postanowiłem skupić się na jednym. Na batalii o interes nie tylko nasz, ale i naszych odbiorców, a także samorządów w czasie zmieniających się kluczowych przepisów. Proszę Państwa, takiej rewoluc(...)
»

Zachodniopomorska specyfi(...)

Poproszono mnie, abym napisał kilka słów o wodociągach w naszym regionie (ba, oczekuje się ode mnie, że będą to słowa ciekawe). Zastanawiałem się, jaki temat powinienem poruszyć, żeby Państwa zainteresować. W pierwszej chwili stwierdziłem, że przecież wszędzie w Polsce jest tak samo i wszyscy mamy te same problemy. Jednak po chwili zastanowienia doszedłem do wniosku, że jednak jest coś, co nas wyróżnia.  W popegeerowskich blokach Województwo zachodniopomors(...)
»

Z Nowym Rokiem nowym kro(...)

Dla wielu z nas przełom roku to zwykle czas refleksji, podsumowań i postanowień. Konfrontujemy nasze nadzieje i oczekiwania z tym, co przyniósł nam kończący się rok. Jest to moment, kiedy żegnamy stare, by powitać nowe. Często z nadzieją, wiarą i optymizmem patrzymy wówczas w przyszłość, święcie wierząc, że nie popełnimy tych samych błędów, że czeka nas lepszy rok.  Kto z nas choć raz nie przywołał tytułowego powiedzenia? Jest ono wyrazem naszej gotowości na zmiany, radosnym oczek(...)
»

Wrocław: historyczna perł(...)

Pierwsi mieszkańcy terenów obecnej Polski pobierali wodę w naturalny sposób ze strumieni, rzek, stawów czy jezior. Wraz z rozwojem osad założonych w pewnej odległości od cieków wodnych, potrzeby spożywcze, gospodarcze czy higieniczne człowieka szybko rosły, zaczęto więc budować wodociągi, a później również kanalizację. Jak wraz z powstawaniem nowych instalacji wod-kan zmieniał się Wrocław? Pierwsze publiczne wodociągi w Polsce pojawiły się w średniowieczu. Dotąd uw(...)
»

Jak rozliczać koszty ogó(...)

Koszty ogólnego zarządu w literaturze dotyczącej rachunkowości definiuje się zwykle jako koszty związane z utrzymaniem zarządu przedsiębiorstwa oraz z organizacją przedsiębiorstwa jako całości. Najczęściej dzieli się je na koszty administracyjno-gospodarcze i ogólnoprodukcyjne.  Taki podział jest wystarczający dla małych przedsiębiorstw. W przypadku większych – nie pozwala na realną kontrolę tych kosztów i zaciemnia obraz działalności przedsiębiorstwa, nie mówi(...)
»

Polecane artykuły

Kolejna odsłona kreatywne(...)

Druga edycja Festiwalu Sztuki Kreatywnego Recyklingu odbyła się w Białej Podlaskiej w dniach 21-23 czerwca br. Imprezę połączono z Dniami Kultury Bialskiej pod wspólną nazwą Eko Festiwal i Dni Białej Podlaskiej. Pierwszy dzień imprezy (21 czerwca br.), organizowany wspólnie przez Fundację Kreacja – Magia Rąk oraz Bialskie Centrum Kultury, pod nazwą „Sobótki – noc pełna czarów i magii”, był wstępem do głównych wydarzeń z soboty i niedzieli. (...)
»

Warto przeczytać

„Zastosowanie roślin pnących i okrywowych w architekturze krajobrazu”, Jacek Borowski, Piotr Lachota, Wydanie II uzupełnione, Wydawnictwo SGGW Jak przekonują autorzy w publikacji: świadome stosowanie roślin okrywowych ma stosunkowo krótką historię, sięgającą zaledwie drugiej połowy XX wieku, ale rośliny pnące nie są odkryciem ostatnich lat i ich stosowanie sięga niemal początków cywilizacji. W książce przedstawiono więc historyczne i współczesne z(...)
»