Najnowsze artykuły

Przejmowanie urządzeń wod(...)

Jedną z istotnych kwestii zawartych w regulaminach dostarczania wody i odprowadzania ścieków, jest kwestia wydawania przez przedsiębiorstwo wod-kan warunków technicznych przyłączenia do sieci. Regulacja ta wciąż wywołuje wiele kontrowersji i sprawia znaczne problemy interpretacyjne. Dnia 12 grudnia 2017 r. weszła w życie ustawa z dnia 27 października 2017 r. o zmianie ustawy o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków oraz niektórych innych ust(...)
»

Jawność przeciw korupcji

Czemu na służyć ustawa o jawności życia publicznego i kogo będzie dotyczyć? Kto będzie musiał składać oświadczenia majątkowe i co ma się w nich znaleźć? Dyskusja o ustawie wzbudziła w Polsce emocje, jakich dawno nie było. Czy słusznie? Co nowe prawo oznacza dla branży wod-kan? Ustawa o jawności życia publicznego ma zapobiegać praktykom korupcyjnym w przedsiębiorstwach sektora publicznego i ograniczyć marnotrawienie środków publicznych. Pierwszy projekt ustawy zaprez(...)
»

Najlepsi w branży wod-kan

Siedem inwestycji i sześciu managerów – spośród tych zgłoszeń wybrani zostaną zwycięzcy konkursów „Manager Roku 2017 Wod-Kan” oraz „Inwestycja Roku 2017 Wod-Kan”. 26 marca w Bydgoszczy obradowała kapituła konkursów. Na zaproszenie organizatorów – naszego miesięcznika oraz IGWP – na obrady przybyli przedstawiciele stowarzyszeń branżowych. Ich decyzją do kolejnego etapu przeszło sześć projektów w konkursie „Inwestycja Roku” oraz pięciu kandydatów do tytułu „Manager Roku”. Kapituła przegłosowała(...)
»

200 milionów zł na wody o(...)

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej przeznaczy 200 mln zł na systemy gospodarowania wodami opadowymi w miastach. Dofinansowanie otrzymają inwestycje przyczyniające się do odprowadzania, zatrzymania, retencjonowania, wykorzystania lub oczyszczania wód opadowych. O dotacje będą mogli się starać inwestorzy budujący sieci kanalizacji deszczowej oraz zbiorniki wód opadowych (wraz z infrastrukturą, w tym np. urządzeniami podczyszczającymi i instalacjami rozprowadzania wod(...)
»

Kolejne nowelizacje Prawa(...)

Wielkie naprawianie Prawa wodnego zapowiada Marek Gróbarczyk, minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej. Dał na to resortowi pół roku.  Minister nazwał Prawo wodne dyskusyjnym lub kontrowersyjnym w wielu przypadkach. Podkreślił, że resort prowadzi optymalizację urzędów i reformowanie regionalnych zarządów gospodarki wodnej. Ministerstwo zleciło audyt, by ustalić, w których miejscach są największe zastoje (np. w wydawaniu decyzji). – Nie jest tajemnicą, że działy si(...)
»

Gospodarka obiegu zamkniętego (ang. circular economy) to nowy trend w polityce Unii Europejskiej. Jako członek tej wspólnoty również Polska jest zobowiązana wdrażać takie rozwiązania. Chodzi o to, by wykorzystywać zasoby maksymalnie długo, a odpady, jeśli już powstają, traktować jako surowce. Także w naszej branży jest szereg rozwiązań, które wpisują się w ideę gospodarki obiegu zamkniętego. O nich piszemy w tym numerze miesięcznika. Przede wszystkim osady ściekowe. W 2016 roku pows(...)
»

Uratowany po 12 godzinach(...)

Strażacy uratowali 13-letniego chłopca, który w niedzielę wielkanocną wpadł do studzienki i został wciągnięty do sieci kanalizacyjnej w Los Angeles. Akcja poszukiwawcza trwała 12 godzin. 13-letni Jesse Hernandez bawił się z kolegami w parku na deskach przykrywających wlot do kanału ściekowego. W pewnym momencie jedna z desek się złamała i chłopiec spadł 8 metrów. Został wciągnięty przez silny nurt w głąb sieci kanalizacyjnej. Jego koledzy natychmiast wezwali pomoc. Rozpoczęła si(...)
»

Moda na awokado przyczyną(...)

Lata 90. były początkiem szaleństwa na punkcie awokado, szczególnie w USA i Europie. Znany ze swoich korzyści odżywczych owoc pochodzenia gwatemalskiego jest obecnie uprawiany głównie w Meksyku, Chile i Afryce. Uprawy awokado od dawna są synonimem rozwoju gospodarczego dla Chilijczyków, jednak powodują ogromne szkody w środowisku i bezpośrednio wpływają na codzienne życie obywateli. Eksport awokado stale rośnie. W 2016 r. Chile dostarczyło ponad 157,7 tys. ton awokado do innych krajów.(...)
»

Polecane artykuły

Według zasług i uznania

Cóż, nadeszły wakacje. Nareszcie. Nikomu zapewne nie chce się zgłębiać poważnych zagadnień, więc postaram się nie poruszać tematów zbyt ambitnych. Trudno na poczekaniu coś „lekkostrawnego” wymyślić, ale jeśli się człowiek postara i wytęży szare komórki, które mu jeszcze pozostały, to jest szansa, że się uda. Zobaczmy, jakie będą tego efekty, bo przecież ex nihilo nihil. Pewnie każdy miał styczność z procedowaniem nad najbardzie(...)
»

Czego potrzeba składowisk(...)

– wyniki redakcyjnej ankiety w zakresie niezbędnych inwestycji na polskich składowiskach Cz. II Renata Drzażdżyńska W listopadowym wydaniu „Przeglądu Komunalnego” zamieściliśmy pierwszą część artykułu na temat wyposażenia i planowanych inwestycji na składowiskach odpadów. Tym razem przedstawiamy informacje o sprzęcie ciężkim pracującym na składowiskach. Wydawać by się mogło, że jest to sprzęt nieodzowny na składowiskach, a jednak aż (...)
»