Najnowsze artykuły

Polska zmodernizuje oczys(...)

Porozumienie o inwestycyjnej współpracy między Polską a Ukrainą podpisali Kazimierz Kujda z NFOŚiGW, mer Lwowa Andriej Sadowy i dyrektor lokalnego przedsiębiorstwa wod-kan. Podpis na dokumencie złożył również wiceminister ekologii i zasobów naturalnych Ukrainy, ponieważ ministerstwo objęło patronatem wspólne przedsięwzięcia. Modernizacja oczyszczalni we Lwowie (wraz z usuwaniem fosforu) ma pochłonąć ok. 200 mln euro. W pierwszej fazie działań NFOŚiGW pomoże w przygotowaniu dokumentów przetarg(...)
»

W szwajcarskich ściekach (...)

Naukowcy z Federalnego Instytutu Nauki i Technologii Wodnej w Szwajcarii w najnowszych badaniach ścieków wykazali, że w kanalizacji płyną… złoto i srebro o łącznej wartości ok. 1,8 mln dolarów! Z analiz wynika, że w niektórych regionach kantonu Ticino rocznie ze ścieków można odzyskać nawet 43 kg złota. Najprawdopodobniej to pozostałości, które wypływają z kilku pobliskich rafinerii złota. Dodatkowo potwierdzono, że w szwajcarskich osadach ściekowych znajduje się także srebro. Szacuje się, że(...)
»

Mięsożerne bakterie w wo(...)

Po ostatnich huraganach w USA w wodzie na zalanych terenach namnażają się niezwykle niebezpieczne dla zdrowia i życia bakterie, które żywią się ludzkimi tkankami. W Teksasie z powodu zakażenia zmarła 77-latka. Nancy Reed z Houston przewróciła się i złamała rękę, wpadając do wody w swoim domu zalanym podczas huraganu. Mimo oczyszczenia rany, starsza kobieta po 11 dniach zmarła w szpitalu. Nie wiadomo dokładnie, które bakterie spowodowały śmierć kobiety w tak krótkim czasie. Najpewniej chodzi o(...)
»

W Chinach oczyszczają ści(...)

We wschodnich Chinach znajduje się wyjątkowa oczyszczalnia ścieków. Nie jest nową instalacją, gdyż budowla powstała w 2010 r., ale zyskuje coraz większą popularność, stając się atrakcją turystyczną. Zamiast chemikaliów do oczyszczania ścieków wykorzystywane są tam rośliny. Rolę czyścicieli odgrywają... hiacynty, rzęsa wodna oraz lilie. Ścieki najpierw trafiają do basenu z piaskiem, a następnie brudna woda spływa do miejsca, gdzie bakterie rozkładają nieczystości. Ostatnim etapem oczyszczania (...)
»

Wracamy do teraźniejszośc(...)

Ostatnio byłem w nastroju na wspominki, ale już czas wrócić do teraźniejszości, tym bardziej że wydarzenia w naszej branży nabrały tempa. Trzeba więc napisać kilka słów o zachodzących na naszych oczach przeobrażeniach, a konkretnie o zapowiadanym ustanowieniu regulatora ekonomicznego dla przedsiębiorstw wodociągowych.  Cztery warunki powodzenia Jak pewnie wielu z Państwa pamięta, byłem gorącym orędownikiem regulatora. Z drugiej strony przedstawiałem już na (...)
»

Jak nas widzą za granicą

Rosjanie, Ukraińcy, Chińczycy, Amerykanie, Niemcy, Francuzi, Duńczycy… to tylko niektórzy zagraniczni goście, którzy w ciągu ostatnich pięciu lat odwiedzili Wodociągi Kieleckie. Po co tu przyjeżdżają?  Czy to dobrze? A może jedynie marnują nasz czas? Cóż, ja się z takich wizyt bardzo cieszę. Piszę ten felieton kilka dni po wizycie w Kielcach kolejnej zagranicznej delegacji. Tym razem byli to goście z ukraińskiej Winnicy, czyli z miasta zaprzyjaźnionego z Kielcami. – Woda z (...)
»

Tempo szybkie, a mety ni(...)

Żyjemy w czasach ustawicznych pytań o ostateczny kształt kluczowych dla branży wod-kan aktów legislacyjnych oraz niepewności, którą one rodzą. Jeszcze nie przebrzmiało echo uchwalenia Prawa wodnego, a już stoimy przed kolejnym wyzwaniem - ustawą o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków.  W toku prac Do IGWP 2.10.2017 r. wpłynęło pismo od Ministerstwa Infrastruktury i Budownictwa (MIiB), dotyczące projektu ustawy o zmianie ustawy o z(...)
»

Od cebra do prysznica

Co było pierwsze – wodociąg czy łazienka? Przecież w dzisiejszym świecie dopiero razem stanowią całość. Można stwierdzić, że łazienka była pretekstem do powstania wodociągu. A może stanowi tylko jego zwieńczenie? Na te i inne pytania związane z historią wodociągów oraz kanalizacji można szukać odpowiedzi w Muzeum Miedzi w Legnicy.  Przed wiekami człowiekowi do mycia wystarczał ceber z wodą, a szczytem komfortu była balia z wodą podgrzaną. Wtedy też ludzie wymyś(...)
»

Polecane artykuły

Nieograniczone możliwości(...)

Ostatnio w branży wodociągowo-kanalizacyjnej panuje przekonanie, że w tej dziedzinie wszystko już wymyślono. I rzeczywiście, zwiedzając rok temu targi branżowe POLEKO czy WOD-KAN, można było odnieść takie wrażenie. Z tego pewnie wynika trochę mniejsza frekwencja zwiedzających. Kłam temu stwierdzeniu zadały ostatnie Targi WOD-KAN, gdzie jednak powiało nowością. Potwierdza się reguła, że rozwój dotyczy każdej dziedziny i naprawdę nie ma kresu. Ale po kolei… Ostatnim (...)
»

Zakład Estrów Metylowych (...)

Problematyka wykorzystania rzepaku, jako odnawialnego surowca do produkcji alternatywnego do oleju napędowego paliwa do silników z zapłonem samoczynnym, stała się w ostatnich latach punktem zainteresowania, szczególnie rolników upatrujących w produkcji rzepaku poprawę stanu polskiego rolnictwa. Starania o uruchomienie w kraju produkcji paliwa rzepakowego nie znajdowały jednak odpowiedniego klimatu, tak gospodarczego, jak i politycznego. Brak odpowiednich uregulowań prawnych i warunków ekonomi(...)
»