Świat odpadów

wydany w Recykling – 2017-4
  DRUKUJ

Świat odpadów

Ten artykuł jest dostępny dla wszystkich.

 

Opakowanie z głębi oceanu

Butelką wykonaną w całości z tworzyw sztucznych wydobytych z oceanów i pozyskanych od konsumentów może się pochwalić przedsiębiorstwo Procter & Gamble. Opakowanie wykorzystywane jest w dystrybucji flagowego produktu firmy – płynu do mycia naczyń (Fairy). Jak mówią przedstawiciele firmy, celem projektu jest zwiększanie świadomości w kwestii zanieczyszczenia oceanów przez odpady z tworzyw sztucznych, a także inspirowanie konsumentów do fizycznego udziału w sprzątaniu plaż oraz recyklingu odpadów pochodzących z gospodarstw domowych.

Nowo wyprodukowane butelki w 10% składają się z tworzyw sztucznych pozyskanych z oceanów i plaż rozlokowanych na całym świecie. Pozostałe 90% to plastik zebrany w ramach selektywnej zbiórki odpadów. Opakowanie powstało w ramach współpracy z amerykańskim recyklerem – firmą TerraCycle. Dzięki tej kooperacji zostanie wyprodukowanych ok. 320 tys. takich butelek na płyn do naczyń. Według zapewnień, to największa do tej pory inicjatywa produkcji opakowań, do których użyto oceanicznego plastiku. – Problem zanieczyszczeń oceanów jest istotny. Mamy nadzieję, że inne marki zainspirują się tym kreatywnym wykorzystaniem odpadów i przez to sprawią, że gospodarka o obiegu zamkniętym stanie się rzeczywistością. – komentuje Tom Szaky, szef TerraCycle.

(www.recyclinginternational.com)

 

Globalny Dzień Recyklingu

Światowa organizacja Bureau of International Recycling (BIR) uruchomiła witrynę poświęconą Globalnemu Dniowi Recyklingu, który odbędzie się po raz pierwszy 18 marca 2018 r. Pod adresem www.globalrecyclingday.com prezentowana jest misja tego szczególnego dnia, a więc skupienie światowej uwagi na świadomym podejściu do recyklingu.

Ranjit Baxi, prezes BIR, zaznacza, że Globalny Dzień Recyklingu ma na celu zjednoczenie ludzi na całym świecie, podkreślając przy tym potrzebę zachowania naszych sześciu podstawowych zasobów (wody, powietrza, węgla, ropy, gazu ziemnego i minerałów) oraz obchodzenia potęgi nowo powstałego „siódmego zasobu”, jakim są towary, które codziennie poddajemy procesowi recyklingu.

Globalny Dzień Recyklingu będzie koncentrować się na działaniach mających promować globalne podejście do recyklingu, wzywając przy tym światowych przywódców, międzynarodowe przedsiębiorstwa, społeczności oraz osoby fizyczne do podjęcia siedmiu wyraźnych zobowiązań w zakresie recyklingu odpadów. Są one następujące: skupienie się na ustawodawstwie i umowach międzynarodowych; zwiększenie swobodnego i uczciwego handlu materiałami recyklingowymi na całym świecie; kształcenie społeczeństwa; uzgodnienie wspólnego języka recyklingu; wspieranie programów i inicjatyw, które pomagają gospodarstwom domowym i przedsiębiorstwom zbierać oraz przekazywać odpady do recyklingu; współpraca z przemysłem w celu zachęcania do „recyklingowego” podejścia do kreowania nowych produktów, przy uwzględnieniu redukcji odpadów oraz włączeniu w to planowanie „końca życia” produktu; wsparcie innowacji, badań i inicjatyw promujących lepsze praktyki i technologie dla recyklingu.

(www.bir.org)

 

Doładowali baterie

Dzięki rządowemu wsparciu finansowemu o wartości 1,5 mln dolarów australijska firma Relectrify może kontynuować prace nad innowacyjną technologią remontów zużytych akumulatorów pochodzących z samochodów elektrycznych. Okazuje się, że pozornie nieprzydatne akumulatory mogą dostarczyć „niedrogie rozwiązanie typu plug-and-play” służące do przechowywania energii słonecznej. Mogą również działać jako zasilacz.

Już w 2015 r. firma Relectrify opracowała innowacyjną technologię sterowania, która redukuje koszty naprawy baterii elektrycznych, a jednocześnie zwiększa ich wydajność i żywotność. Pozyskane obecnie dofinansowanie umożliwi przedsiębiorstwu rozwój prac nad innowacyjnym rozwiązaniem i pozwoli na próby komercyjne na bateriach drugiej generacji. Jak twierdzi dyrektor ds. marketingu i założyciel firmy, Valentin Muenzel, baterie stają się podstawowym elementem budulcowym nowego sektora energetycznego, które w dużej mierze użytkowane są nie tylko w gospodarstwach domowych, ale też w przedsiębiorstwach czy sieci energetycznej. – A to dopiero początek – twierdzi Muenzel. – Istnieje ogromna potrzeba niedrogiego i wydajnego magazynowania energii w niemal wszystkich sferach naszego życia teraz i w przyszłości – dodaje.

Co ciekawe – akumulator samochodowy wycofywany z eksploatacji często utrzymuje aż 80% jego pojemności i w rzeczywistości może być ładowany jeszcze 2000 razy.

(www.relectrify.com)

Inwestycja w Niemczech

Nowy zakład recyklingu odpadów opakowaniowych zostanie uruchomiony na początku 2019 r. w Niemczech. Będzie obsługiwać zachodnią część kraju i zostanie zlokalizowany na działce o powierzchni 13,5 ha w Chemiepark Marl w stanie Nadrenia Północna-Westfalia.

Inwestycja firmy ALBA ma się rozpocząć pod koniec 2017 r. Przewiduje się, że budowa pochłonie ponad 60 mln euro. Zakład zajmie powierzchnię ok. 55 tys. m2. Według szacunków, rocznie będzie w nim przetwarzanych ok. 200 tys. ton odpadów opakowaniowych, pochodzących od ok. 6,4 mln mieszkańców. Na końcu łańcucha procesu recyklingu mają się pojawić wtórne żywice plastikowe „o najwyższym poziomie czystości, które są dostępne dla przemysłu, a które mogą zastąpić surowce z pierwotnych źródeł” – zaznaczają przedstawiciele firmy.

(www.recyclingtoday.com)

 

 

Bezpiecznie i bez kolizji

System zapobiegania kolizjom śmieciarek został zaprezentowany przez firmę Rosco z siedzibą na Jamajce.

Warunki eksploatacji śmieciarki wymagają najwyższego poziomu skupienia u operatora. Podczas gdy kierowcy wszystkich typów samochodów doświadczają występowania tzw. martwych punktów, większość z nich nie może wyobrazić sobie, jak trudną pracę ma operator śmieciarki, stale narażony na wielość kolizji. Stąd też pomysł na stworzenie systemu „tarczy” Mobileye Shield +, która pomoże operatorom zapewnić bezpieczniejsze warunki prowadzenia pojazdu.

Dzięki zastosowaniu inteligentnych czujników wizyjnych system identyfikuje różne zagrożenia na drodze, takie jak inne pojazdy, rowerzyści i piesi. Odległość i względne prędkości tych obiektów są mierzone w sposób ciągły w celu wyliczenia kolizji ryzyka. System zapewnia również wykrycie oznaczeń pasa ruchu i znaków drogowych. W przypadku, kiedy zagrożenie jest nieuchronne, sygnały wizualne i dźwiękowe ostrzegają kierowcę przed koniecznymi korektami na tyle wcześnie, aby uniknąć potencjalnych kolizji lub też złagodzić ich przebieg.

Na system antykolizyjny składają się trzy czujniki ostrzegawcze kierowcy, dwa czujniki inteligentne montowane na przedniej szybie oraz dwie zewnętrzne obudowy kamer z inteligentnymi czujnikami.

(www.roscovision.com)

 

Od opony do oleju

Fińska firma Ecomation otworzyła zakład recyklingu opon, w którym jest możliwe przetwarzanie opon wycofanych z eksploatacji na olej o „skali przemysłowej”. Według szacunków, w nowym centrum recyklingu, zlokalizowanym w mieście Nokia, będzie można przerobić 8 tys. ton zużytych opon rocznie.

Zgodnie z danymi z krajowego programu „Finnish Tyre Recycling”, corocznie 50 tys. ton opon kończy swój żywot. Jednocześnie w ciągu ostatnich kilku lat wskaźnik odzysku był bliski 100%.

Tommi Pajala z Ecomation zaznacza, że nowa fabryka recyklingu opiera się na zmodyfikowanym systemie pirolizy, który zapewnia wysoką jakość oleju. Wytworzony produkt może być używany do ogrzewania, a także może być przekształcony w olej napędowy lub benzynę w rafinerii.

(www.ecomation.com)

 

 

Opracował: Łukasz Więcławski

 

Ten artykuł jest dostępny dla wszystkich

Z prenumeratą cyfrową lub papierową uzyskasz
bezpłatny dostęp do wszystkich treści.

Sprawdź ofertę prenumeraty

Zaloguj się  |  Prenumerujesz? – otrzymaj dostęp

comments powered by Disqus