Recykling elementem GOZpodarki

wydany w Recykling – 2017-4
  DRUKUJ

Czasopismo „Recykling”, które prowadzę od dziesięciu lat, przechodziło metamorfozy – od dodatku do „Przeglądu Komunalnego”, poprzez samodzielny miesięcznik, po kwartalnik z nowym formatem i designem. Podobne zmiany dotykały pojęcia „recykling”. Dotychczas pożądanym i faworyzowanym, a w obliczu nowego – gospodarki obiegu zamkniętego – jednym z dobrze działających trybików koła powstającego nowego modelu biznesowego. 
Nad tym, czym jest – lub ma być – GOZ prowadzone są szerokie rozmowy wśród państw członkowskich. Czym więc jest GOZ? Ostatnio, w moim mniemaniu, nadużywanym słowem, którego oby nie spotkał los „ekologii”. Aczkolwiek osoby narzekające na niską ekoświadomość społeczeństwa pojawienie się choćby tylko ekotrendu powinno jednak cieszyć. Chodzi bowiem o efekt (nie o nazewnictwo), o zmiany myślenia i konsumpcyjnych nawyków.
By jednak recykling np. odpadów opakowaniowych mógł istnieć i podołać z roku na rok zwiększanym poziomom do osiągnięcia, powinna być prowadzona selektywna zbiórka, która, niestety, traktowana jest na razie jedynie jako koszt w systemie gospodarki odpadami. Nie bez kozery zainteresowani tematem powinni śledzić doniesienia medialne z licznych debat czy spotkań dotyczących rozszerzonej odpowiedzialności producenta (ROP), w ramach której przedsiębiorcy będą partycypować w kosztach systemu. Podczas tegorocznego Forum Recyklingu Łukasz Sosnowski z Ministerstwa Rozwoju, podsumowując prace zespołu ds. gospodarki o obiegu zamkniętym, nadmienił, że jednym z wniosków jest właśnie ROP – jako zagadnienie najbardziej oddziałujące na społeczeństwo, które musi stanowić priorytet dla polskich działań prowadzonych z myślą o GOZ-ie.  Dlatego temat wydania będzie tego wyrazem.
A podążając za gospodarką obiegu zamkniętego, którego elementem jest recykling, nie powinno naszych czytelników zdziwić, że od stycznia kwartalnik „Recykling” będzie integralną częścią miesięcznika „Energia i Recykling”, poświęconego… GOZpodarce.

Ten artykuł jest dostępny dla wszystkich

Z prenumeratą cyfrową lub papierową uzyskasz
bezpłatny dostęp do wszystkich treści.

Sprawdź ofertę prenumeraty

Zaloguj się  |  Prenumerujesz? – otrzymaj dostęp

comments powered by Disqus