Skandynawska inspiracja

wydany w Recykling – 2014-6
  DRUKUJ

Prostota, funkcjonalność oraz stosowanie naturalnych materiałów to najważniejsze cechy skandynawskiego stylu.

Ten artykuł jest dostępny dla wszystkich.

Akcesoria oraz dekoracje wykonane zgodnie z tymi zasadami stały się inspiracją dla Agnieszki Zdanowskiej oraz Łukasza Armatysa – twórców Fabryki Palet, w której powstają niepowtarzalne upcyklingowe meble i dodatki wykonane z europalet, skrzynek po owocach czy szpul na kable. Pierwsze projekty zostały wykonane na użytek własny ich autorów, jednak pomysł od początku zyskał uznanie i zainteresowanie znajomych oraz rodziny, dlatego wkrótce powstał także fanpage na Facebooku.

Projekty z wyobraźni

Niepozorne surowce w procesie twórczego przetwarzania otrzymują drugie życie i nową formę, pełniąc zupełnie inne niż dotychczas funkcje. Po odpowiednim przygotowaniu – wyczyszczeniu, osuszeniu, usunięciu drzazg i nierówności, oszlifowaniu boków, przycięciu, zaimpregnowaniu oraz pomalowaniu – europalety i skrzynie przeistaczają się w funkcjonalne stoły, ławy, siedziska, łóżka, półki, wieszaki, kwietniki oraz inne elementy wyposażenia wnętrz. – Aby tworzyć meble z recyklingu, nie trzeba być zawodowym stolarzem! Produkty przez nas przetwarzane są ogólnodostępne i bardzo często spisane na straty. Potrzeba jedynie odrobiny wyobraźni, by tchnąć w nie nowego ducha – wyjaśniają twórcy.

Ekologiczne rękodzieło

Powstające w Fabryce Palet meble posiadają wiele zalet. Najważniejszą z nich jest materiał, z którego zostały wykonane – drewno to przyjazny środowisku, naturalny surowiec, ulegający biodegradacji i pozbawiony szkodliwych substancji. Kolejnym walorem upcyklingowego rękodzieła jest możliwość ograniczenia do minimum zanieczyszczeń powstających podczas produkcji oraz ilości energii zużywanej w tym procesie. Meble cechuje także prosta forma, dzięki czemu pasują do różnorodnych wnętrz. Sprawdzają się zarówno w domu i mieszkaniu, jak i w lokalach usługowych. Stoły, ławy, fotele, krzesła czy kwietniki z palet to również idealne elementy aranżacji ogrodu, balkonu i tarasu. – Europalety i skrzynki dają nam ogromne możliwości projektowania. Można z nich wykonać niemalże wszystkie elementy wyposażenia wnętrz. Choć meble z palet mają rustykalny urok, można nadać im nowoczesny charakter poprzez pomalowanie na jaskrawe kolory. Upcyklingowe meble pasują do stylu eko, industrialnego bądź skandynawskiego – dodają autorzy projektów.

 

Opracowała Katarzyna Gorwa

Ten artykuł jest dostępny dla wszystkich

Z prenumeratą cyfrową lub papierową uzyskasz
bezpłatny dostęp do wszystkich treści.

Sprawdź ofertę prenumeraty

Zaloguj się  |  Prenumerujesz? – otrzymaj dostęp

comments powered by Disqus