Nowości branżowe

wydany w Recykling – 2014-12
  DRUKUJ

Opakowanie z surowców odnawialnych

Ten artykuł jest dostępny dla wszystkich.

Tetra Pak,  firma działająca w branży przetwarzania oraz pakowania żywności, stworzył opakowanie kartonowe wykonane w całości z surowców odnawialnych pochodzenia roślinnego. W nowym kartonie Tetra Rex zostaną zastosowane wyprodukowane z trzciny cukrowej biopolietylen o niskiej gęstości (LDPE) w postaci folii oraz biopolietylen wysokiej gęstości (HDPE) w zamknięciach. Natomiast tektura wykorzystywana w kartonach będzie certyfikowana przez Forest Stewardship Council. Materiał opakowaniowy z surowców odnawialnych został wyprodukowany we współpracy z firmą Brasem – producentem biopolimerów. Pierwsze opakowania Tetra Rex z surowców odnawialnych pojawią się na wybranych rynkach na początku 2015 r.

Zgoda UOKiK-u

Spółka Eneris Polska może przejąć firmę Veolia Usługi dla Środowiska, ponieważ Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK) wydał zgodę na koncentrację. Eneris Polska nie prowadzi obecnie żadnej działalności operacyjnej. Przejmowany przedsiębiorca zajmuje się przede wszystkim przetwarzaniem, odbieraniem oraz unieszkodliwianiem odpadów.

Efektywny separator metali nieżelaznych

Nową serię separatorów wiroprądowych typ CanMaster wyróżnia skuteczność separacji oraz czystość wydzielonej frakcji metali nieżelaznych. Wytwarzane w urządzeniach pole wiroprądowe jest silne i działa na większą niż standardowa odległość, co pozwala na odseparowanie przede wszystkim puszek aluminiowych zawartych w strumieniu odpadów komunalnych. Inne zalety ulepszonej serii urządzeń CanMaster to zmieniona konstrukcja separatora, nowe mocowanie bębna magnetycznego oraz elementy osłonowe przenośnika taśmowego. Separatory są dostępne w ofercie spółki WICHARY Technologies, a ich producentem jest Steinert z Niemiec.

Rozdrabniacz o wielu zastosowaniach

Nową serię rozdrabniaczy jednowałowych SatrindTech wprowadza na polski rynek ARTechnic. W młynach mogą być rozdrabniane m.in. odpady drewniane, palety, folia polietylenowa, twarde tworzywa sztuczne czy wstępnie przesiane odpady komunalne. Noże w wałach rozdrabniających można w dowolny sposób konfigurować, co zapewnia dopasowanie urządzenia do określonego rodzaju odpadów. Dodatkowy walor młynów to wymienne sita z otworami w różnych rozmiarach, które umożliwiają uzyskanie rozdrobnionych odpadów o pożądanej wielkości. Mocowanie sita w mniejszych rozdrabniaczach jest otwierane ręcznie, natomiast w większych i bardziej wydajnych modelach sita są opuszczane przy pomocy siłownika hydraulicznego. Od listopada br. produkty ARTechnic można nabyć w nowo otwartym oddziale handlowo-serwisowym w Poznaniu.

Dobre wyniki

Orzeł Biały, spółka specjalizująca się w recyklingu zużytych akumulatorów kwasowo-ołowiowych, opublikował wyniki finansowe za trzy kwartały 2014 r. Spółka odnotowała wzrost przychodów o 9,2% – do 333 mln zł. Zysk operacyjny wyniósł 4 mln zł wobec straty operacyjnej na poziomie 0,2 mln zł w ub.r. Poprawa wyników jest związana przede wszystkim ze wzrostem wolumenu sprzedanego ołowiu oraz spadkiem cen złomu akumulatorowego.

Zakup udziałów

Collect Point, spółka zależna Elemental Holding, 21 października br. zawarła ze spółką Longa Vita umowę nabycia 67% udziałów w kapitale zakładowym słowackiej spółki Metal Holding, specjalizującej się w handlu metalami nieżelaznymi i żelaznymi. Elemental Holding poinformował także, że przedsięwzięcie pozwoli na rozszerzenie działalności słowackiej firmy o rynek zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego oraz zużytych katalizatorów.

 

Na podstawie nadesłanych materiałów oraz stron internetowych: elemental.biz, orzel-bialy.com.pl, uokik.gov.pl opracowała Katarzyna Gorwa.

Ten artykuł jest dostępny dla wszystkich

Z prenumeratą cyfrową lub papierową uzyskasz
bezpłatny dostęp do wszystkich treści.

Sprawdź ofertę prenumeraty

Zaloguj się  |  Prenumerujesz? – otrzymaj dostęp

comments powered by Disqus