Jubileusz Konkursu

wydany w Recykling – 2009-5
  DRUKUJ

- Każda okazja jest dobra do świętowania – tak żartobliwie mówi wielu Polaków. Na pewno jest w tym dużo prawdy, jednak szczególnie hucznie obchodzimy różnego rodzaju jubileusze i rocznice, począwszy od tych rodzinnych (imienin, urodzin czy rocznic ślubu), po te firmowe, zawodowe lub państwowe. W tym roku w maju Polacy świętują pięciolecie przystąpienia do Unii Europejskiej. Dla jednych jest to miesiąc celebracji, a dla innych oceniania, podsumowywania korzyści i strat wynikających z przynależności do UE.

Wyjątkowo wiele okazji do świętowania miało wydawnictwo Abrys w ubiegłym roku. Wtedy to przypadło 20-lecie firmy, które było okazją nie tylko do organizowania uroczystości, ale także do przemyśleń i wyciągnięcia wniosków. Swój jubileusz świętowały czasopisma – rok temu w maju został wydany dwusetny numer „Przeglądu Komunalnego”, a w poprzednim miesiącu setne wydanie „Recyklingu”. W tym roku przypada kolejna okrągła rocznica – dziesiąta edycja Konkursu „Przeglądu Komunalnego” o Puchar Recyklingu. W ciągu tych dziewięciu lat uczestnicy Konkursu nie zawiedli. Od pierwszej edycji selektywnie zebrali 500 tys. ton odpadów, które oddano do recyklingu, i byli inicjatorami setek konkursów oraz akcji proekologicznych. Podczas dziewięciu lat wpłynęło do redakcji 2,5 tys. zgłoszeń, a pula nagród finansowych wyniosła 1,7 mln zł.
Aby podkreślić te dziesięć lat Konkursu, organizatorzy planowali wprowadzenie dziesiątej kategorii. Niestety, idea nowej kategorii odpadów biodegradowalnych nie została zrealizowana, ale najprawdopodobniej stanie się tak w kolejnej edycji. Póki co uczestnicy mogą wziąć udział w zbiórce szkła, makulatury, tworzyw sztucznych, baterii i opakowań po płynnej żywności, zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego oraz puszek. Sortownie mogą zgłaszać się do specjalnej kategorii „Lider Sortowni”, a podmioty działające na rzecz ochrony środowiska i edukujące społeczeństwo mają szansę w ramach „Edukacji Ekologicznej”.
Do teraz Wojewódzkie Fundusze Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej z Wrocławia, Zielonej Góry, Łodzi i Torunia zadeklarowały nagrody finansowe dla laureatów. Dodatkowo w kategorii „Edukacja Ekologiczna” Fundacja PlasticsEurope ufundowała nagrodę w wysokości 5 tys. zł.
Organizatorzy liczą, że dziesiąta edycja Konkursu „Przeglądu Komunalnego” o Puchar Recyklingu będzie okazją do świętowania. A to za sprawą setek zgłoszeń, wyjątkowych ilości selektywnie zebranych odpadów przez uczestników i wielu ciekawych oraz innowacyjnych pomysłów na edukację ekologiczną.
Ten artykuł jest dostępny dla wszystkich

Z prenumeratą cyfrową lub papierową uzyskasz
bezpłatny dostęp do wszystkich treści.

Sprawdź ofertę prenumeraty

Zaloguj się  |  Prenumerujesz? – otrzymaj dostęp

comments powered by Disqus