Szkło bohaterem jubileuszu

wydany w Recykling – 2009-12
  DRUKUJ

Tegoroczna jubileuszowa edycja Konkursu „Przeglądu Komunalnego” o Puchar Recyklingu dobiegła końca. Rozstrzygnięcie i przekazanie nagród nastąpiło w trakcie Międzynarodowych Targów Ochrony Środowiska. Podczas Gali XIII Międzynarodowego Zjazdu Ekologicznego oraz późniejszego finału wręczono nagrody, wyróżnienia i statuetki.

Podobnie jak w ubiegłym roku, Gala Zjazdu odbyła się w Poznaniu w kinie Apollo. Wśród zaproszonych znaleźli się przedstawiciele Ministerstwa Środowiska, Ministerstwa Infrastruktury, instytucji i organizacji związanych z ochroną środowiska oraz firm z branży komunalnej. Imprezę jak co roku prowadził Zbigniew Grochal, aktor z Teatru Nowego w Poznaniu. Gości powitał Robert Rosa, wiceprezes Zarządu firmy ABRYS. Następnie Bernard Błaszczyk, podsekretarz stanu w Ministerstwie Środowiska, w przemówieniu poparł działania wpływające na postępy w ochronie środowiska.
W pierwszej kolejności zostali uhonorowani nominowani do tytułu „Tygrysa Recyklingu”. O ten zaszczyt ubiegały się jednostki, które zgłosiły swój udział w co najmniej sześciu kategoriach Konkursu i zanotowały wzrost zebranego surowca w stosunku do roku ubiegłego. Spośród jedenastu podmiotów wybrano pięć, wśród których znaleźli się: Związek Gmin Karkonoskich z Mysłakowic, Miejski Zakład Komunalny z Leżajska, Usługi Komunalne „Wodnik” z Trzebnicy, Spółka Komunalna Wschowa ze Wschowy i EKO-REGION z Bełchatowa. W związku z tym, że dla spółki EKO-REGION była to trzecia nominacja z rzędu, automatycznie otrzymała ona tytuł „Tygrysa Recyklingu”. Na Gali zostały wręczone cztery prestiżowe Puchary Recyklingu. Pierwszy, ufundowany przez Bank Ochrony Środowiska, dostało Międzygminne Przedsiębiorstwo Gospodarki Odpadami i Energetyki Odnawialnej „Master” z Tych. Przedsiębiorstwo dziesięć lat temu wprowadzono w Tychach selektywną zbiórkę odpadów „u źródła” w systemie workowym i pojemnikowym. Towarzyszyło temu również rozpoczęcie działań na rzecz edukacji ekologicznej. Dzięki poparciu mieszkańców i własnemu zaangażowaniu dziś spółka może pochwalić się imponującymi ilościami zebranych selektywnie surowców.
Drugi z Pucharów Recyklingu, ufundowany przez Ministerstwo Infrastruktury, trafił do Usług Komunalnych „Wodnik” z Trzebnicy, które w tegorocznej edycji okazały się niekwestionowanym liderem i prawdziwym łowcą nagród we wszystkich kategoriach.
Trzeci Puchar – od Związku Miast Polskich – przypadł Urzędowi Miasta w Jaworznie, który selektywną zbiórkę odpadów prowadzi od 2001 r., a edukację ekologiczną od 2004 r.
Czwarty z Pucharów Recyklingu, ufundowany przez Polską Izbę Ekologii, otrzymało Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej z Koszalina, którego początki działalności sięgają 1948 r., a od 18 lat prowadzi ono selektywną zbiórkę odpadów.
Na Gali zostały wręczone również inne prestiżowe nagrody w dziedzinie ochrony środowiska – Nagroda Pracy Organicznej im. Wojciecha Dutki oraz tytuły Dyrektora Roku Zakładu Oczyszczania Miasta i Promotora Energetyki Odnawialnej. Na zakończenie Gali Ireneusz Krosny, mim, przedstawił gościom kilka zabawnych historyjek. Wszyscy zrozumieli go bez słów…
 
Finałowo
W historycznej „Iglicy” na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich 24 listopada br. odbył się finał Konkursu o Puchar Recyklingu i wtedy właśnie wręczono pozostałe nagrody. Nie zabrakło też wesołych akcentów. Zebrani mogli obejrzeć kilka zabawnych klipów i reklam stworzonych dla polskich i zagranicznych firm, instytucji oraz kampanii społecznych. Gości podczas finału powitał Tomasz Szymkowiak, dyrektor – redaktor naczelny wydawnictw, który zaznaczył, że kryzysowa sytuacja na rynku surowców wtórnych nie miała wpływu na udział podmiotów w Konkursie.
Jubileuszowa edycja Konkursu przebiegała w okresie szczególnym – mówił T. Szymkowiak. – Załamanie na rynku surowców wtórnych, dramatyczny spadek cen oddawanych do recyklingu surowców, informacje o zabieraniu z polskich ulic i osiedli pojemników do selektywnej zbiórki – wszystko to nie nastrajało optymistycznie. Mieliśmy poważne obawy, że może zabraknąć chętnych do udziału w Konkursie lub będzie ich znacząco mniej niż w roku ubiegłym. Ale wbrew trudnościom uczestnicy nie zawiedli. W jubileuszowej edycji otrzymaliśmy o 10% więcej zgłoszeń niż poprzednio. W każdej z kategorii zanotowano wzrost zebranych przez uczestników surowców.
Podczas finału zostały wręczone trzy równorzędne statuetki i wyróżnienia w każdej z dziewięciu kategorii: „Szklanej Statuetce”, „Srebrnej Puszcze”, „Złotej Beli Makulatury”, „Liderze Zbiórki Tworzyw”, „Zielonej Baterii”, „Zielonym Kontakcie”, „Liderze Sortowni”, „Edukacji Ekologicznej” i „Rekordowym Kartonie”. Poza tym każdy ze zdobywców statuetek otrzymał nagrodę finansową od Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. W tegorocznej jubileuszowej edycji zagwarantował pulę 180 tys. zł dla zwycięzców. Laureaci w kategorii do 30 tys. mieszkańców i do 100 tys. mieszkańców dostali po 5 tys. zł, a w kategorii powyżej 100 tys. mieszkańców 10 tys. zł. Dodatkowo wojewódzkie fundusze ochrony środowiska i gospodarki wodnej dla jednostek ze swojego regionu przygotowały nagrody pieniężne. W sumie pula wyniosła 124 tys. zł (Łódź – 25 tys. zł, Wrocław – 24 tys. zł, Olsztyn – 10 tys. zł, Toruń – 35 tys. zł, Zielona Góra – 30 tys. zł). Nagrodę finansową w wysokości 5 tys. zł dla jednostki w kategorii „Edukacja Ekologiczna” ufundowała także Fundacja PlasticsEurope. Jak zwykle poza nagrodami pieniężnymi na uczestników czekały też rzeczowe. Wśród nich znalazło się 20 pojemników do selektywnej zbiórki odpadów od Kingspan Environmental, 10 tys. szt. worków do selektywnej zbiórki od firmy Stapack i pojemniki na kartoniki od Programu REKARTON.
Szczególnym gościem tegorocznego finału był prof. Zbigniew Horbowy – twórca szklanych statuetek. Podczas uroczystości finałowej powiedział:
Całe życie zajmuję się szkłem i nie przypuszczałem, że zamówienie złożone dziesięć lat temu przez dwie firmy – Recykling Centrum i ABRYS – będzie miało wpływ na moje działania twórcze przez tak długi okres. Zazwyczaj jesteśmy zdolni do jednorazowego zrywu, a potem „skrzydełka opadają”. Tymczasem przedsięwzięcie, którego dziś obchodzimy jubileusz, rzeczywiście zyskało ogromną rangę. Z wielką radością i satysfakcją uczestniczę w Waszym święcie. Podziwiam organizację, doceniam sukcesy ekologii. To niesamowite, że zajmując się inną działalnością – dydaktyczną i szklarską – wspieram ochronę środowiska. To cudowna dziedzina. Nie mamy innego wyjścia – musimy żyć z przyrodą w zgodzie, bo inaczej nasza planeta zamieni się w jeden wielki śmietnik. Dlatego te wszystkie wydarzenia, w których tutaj uczestniczę, napawają mnie optymizmem. Cieszę się również, że ten dobry, inspirujący duch Wojtka Dudki, cały czas unosi się nad nami i motywuje do ciągłego działania.
 
Odrobina sztuki w ekologii
Dla podkreślenia jubileuszu Konkursu i dziesięciu lat najstarszej kategorii jaką jest „Szklana Statuetka” organizatorzy przygotowali dla zwiedzających Międzynarodowe Targi Ochrony Środowiska POLEKO wystawę szklanych statuetek. Ich twórca – Zbigniew Horbowy, profesor Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu jest reformatorem polskiego wzornictwa i designerem. Jako jeden z pierwszych twórców odszedł od tradycyjnych wzorów stawiając na prostotę konstrukcji, ekonomie formy, oszczędną kolorystykę i obiektywną linię. Zajmuje się zarówno wzornictwem przemysłowym, szkłem unikatowym i użytkowym.
Na wystawie można było podziwiać statuetki z dziesięciu edycji, które zostały wypożyczone od laureatów. Ekspozycja była okazją do podkreślenia osiągnięć wielu firm, ale przede wszystkim próbą zachęcenia uczestników Targów do selektywnej zbiórki i recyklingu szkła.
W otwarciu wystawy uczestniczył prof. Maciej Nowicki, Minister Środowiska, który za priorytety w gospodarce odpadami uznał recykling i kompostowanie. Licznie zgromadzonych gości przywitał również prof. Zbigniew Horbowy, który podziękował ze wspólne 10 lat współpracy.
 
 
Aleksandra Kowalczyk
Ten artykuł jest dostępny dla wszystkich

Z prenumeratą cyfrową lub papierową uzyskasz
bezpłatny dostęp do wszystkich treści.

Sprawdź ofertę prenumeraty

Zaloguj się  |  Prenumerujesz? – otrzymaj dostęp

comments powered by Disqus