Dmuchawy w przestrzeni publicznej. Raport

wydany w Przegląd Komunalny – 2014-11
  DRUKUJ

Jesień to czas wzmożonej pracy dla służb oczyszczania miasta, zarządców zieleni publicznej czy też administracji osiedlowych. Po standardowych, pielęgnacyjnych pracach w okresie letnim nadchodzi czas porządkowania i oczyszczania miasta przed nadejściem pierwszych opadów śniegu.

Ten artykuł jest dostępny dla wszystkich.

Odpowiednia pielęgnacja terenów zieleni to m.in. szereg zabiegów wykonywanych specjalistycznym sprzętem, przy wykorzystaniu wiedzy ogrodniczej. Jednakże aby praca była wydajniejsza, warto zapoznać się z ofertą sprzętową. Na rynku można znaleźć duży wybór m.in. dmuchaw do liści w segmencie elektrycznym. Dmuchawy te często pełnią funkcję odkurzaczy. Na rynku profesjonalnym dominują dmuchawy spalinowe – zarówno lekkie dmuchawy ręczne, jak i te mocniejsze – plecakowe. To, co je łączy, to łatwość użytkowania, ergonomia i duża wydajność. Dmuchawy znajdują bardzo wiele zastosowań – nie tylko pomogą w usunięciu nadmiaru liści, ale także oczyszczą drogi, alejki i pozostałe tereny zieleni z zalegającego piasku, żwiru i drobnych zanieczyszczeń.

W poszukiwaniu najlepszego rozwiązania

Zadbana i dobrze wkomponowana w otoczenie zieleń stanowi wizytówkę miasta. Nic więc dziwnego, że z roku na rok przywiązuje się coraz większą wagę do jej pielęgnacji, a na rynku przybywa firm świadczących usługi z zakresu profesjonalnej pielęgnacji terenów zieleni. Głównymi klientami na rynku dmuchaw są spółki komunalne oraz firmy zajmujące się utrzymaniem czystości terenów zewnętrznych. Jeszcze kilka lat temu zdecydowanie przeważały dmuchawy ręczne (również z możliwością zbierania liści i śmieci do worka). Obecnie coraz większą popularnością cieszą się dmuchawy noszone na plecach, które pozwalają na wielogodzinną pracę w mieście. W ostatnich kilkunastu latach dało się zauważyć znaczny postęp w zakresie oferty produktowej w tej grupie maszyn.

Dmuchawy plecakowe wyposażone są w specjalnie zaprojektowane wentylatory, które wytwarzają mocny strumień powietrza, poruszający się z dużą szybkością. Dzięki temu można skutecznie posprzątać np. sterty ciężkich, wilgotnych liści. Przy tym urządzenia plecakowe są bardzo ergonomiczne oraz dość proste w obsłudze. Silny strumień powietrza skutecznie usuwa zanieczyszczenia.

Administratorzy osiedli mieszkaniowych poszukują do swojej floty maszyn, które będą nie tylko mocne w działaniu, ale też ciche w swojej pracy. Bardzo często prace odbywają się bowiem o poranku, a jest to czas, kiedy mieszkańcy szczególnie wymagają odpowiedniego poziomu ciszy. W nowoczesnych dmuchawach wentylator i silnik są najczęściej ukryte pod osłonami z tego samego tłumiącego hałas tworzywa, jakie wykorzystuje się w drzwiach i ściankach oddzielających przedział silnika od kabiny samochodowej. Ponadto stosuje się powietrze dolotowe do chłodzenia silnika i zasilania wentylatora, które wlatuje przez otwory pod dmuchawą oraz między dmuchawą a plecami użytkownika.

Istotne parametry

Podczas zakupu dmuchaw szczególną uwagę zwraca się na ergonomię użytkowania – wiele dmuchaw wyposażonych jest obecnie w szerokie, wyściełane pasy naramienne, ograniczające nacisk na ramiona i korpus użytkownika. Wygodę zapewnia też pas biodrowy, który skutecznie rozkłada ciężar między ramiona i biodra użytkownika. Optymalne dostosowanie urządzenia do operatora maszyny pozwala na wielogodzinną pracę bez przestojów. Wartościowa maszyna – poza niezawodnością i wysoką wydajnością – powinna cechować się też niskim poziomem emisji zanieczyszczeń. O czym zatem należy pamiętać przy zakupie dmuchawy? Z pewnością maszyna powinna posiadać skuteczny układ tłumienia drgań, minimalizujący drgania tych części maszyny, z którymi ma kontakt użytkownik. Dodatkowo silnik powinien mieć odpowiednią moc i łatwo się uruchamiać (im większy teren, tym większa moc). Należy też zwrócić uwagę na natężenie i szybkość przepływu powietrza. Jeśli zdecydujemy się na dmuchawę plecakową, warto zwrócić uwagę na same szelki – powinny one być wygodne, dobrze rozkładać obciążenie oraz posiadać pas biodrowy i szerokie pasy naramienne.

Optymalny wybór

Przyszłość przyniesie prawdopodobnie coraz większe zainteresowanie dmuchawami. Na rynku pojawiły się już również pierwsze dmuchawy z napędem akumulatorowym. W minionych latach były to raczej tzw. urządzenia przydomowe. Jednak obecnie liderzy rynku maszyn do pielęgnacji zieleni mają już w ofercie maszyny o parametrach do pracy zawodowej, również w branży komunalnej, noszonymi na plecach, dającymi długi czas pracy przy braku emisji spalin i hałasu.

Użytkowanie profesjonalnych i solidnych maszyn zapewnia mniejsze przestoje urządzeń i w związku z tym oszczędność czasu, pracy i pieniędzy. Równie ważna w przypadku sprzętu, który wykorzystywany jest w pracy zawodowej, jest ich obsługa posprzedażowa oraz doradztwo autoryzowanych przedstawicieli. Przed dokonaniem wyboru dostawcy sprzętu warto więc zwrócić uwagę na całe portfolio danej firmy. Daje to komfort doboru odpowiedniego rozwiązania do konkretnego przypadku i możliwość wybrania jednego dostawcy sprzętu z kilku grup produktowych.

Paweł Przywózki

Husqvarna

Ten artykuł jest dostępny dla wszystkich

Z prenumeratą cyfrową lub papierową uzyskasz
bezpłatny dostęp do wszystkich treści.

Sprawdź ofertę prenumeraty

Zaloguj się  |  Prenumerujesz? – otrzymaj dostęp

comments powered by Disqus