Nowości na rynku

wydany w Przegląd Komunalny – 2013-6
  DRUKUJ

Premiera na trawnikach

Ten artykuł jest dostępny dla wszystkich.

Wraz z nadejściem drugiej połowy roku na krajowym rynku maszyn do pielęgnacji terenów zieleni pojawią się nowości pochodzące ze stajni John Deere. Będą to trzy modele samojezdnych kosiarek z serii X700, wyposażonych w silniki diesla. Pierwsza z nich to model X750 z napędem na dwa koła i dwoma kołami skrętnymi, zastępująca swoją poprzedniczkę, oznaczoną symbolem X740. Druga z nich – X754 – również posiada napęd na dwa koła, ale dla odmiany charakteryzuje się czterema kołami skrętnymi (jest to model, który nie posiada poprzednika). Ostatnia z tej grupy nowości to kosiarka oznaczona symbolem X758. Ma ona napęd na cztery koła oraz dwa koła skrętne i zastępuje dotychczas oferowany model X748.

Wszystkie nowe typy zbudowane są na wykonanej ze stali pełnej, spawanej ramie, czego efektem jest duża wytrzymałość ich konstrukcji. Napęd zapewnia chłodzony cieczą, trzycylindrowy silnik o mocy 24 KM (17,9 kW) i pojemności 904 cm³. Jak informuje dystrybutor, jednostka ta charakteryzuje się efektywnym spalaniem paliwa, co nie tylko wpływa na zmniejszenie zużycia paliwa, ale także przyczynia się do redukcji emisji spalin.

Wszystkie trzy modele wyposażone są w przeprojektowany wlot powietrza, który zapewnia jego lepszy przepływ, skutkujący niższymi temperaturami pracy. Do wszystkich trzech modeli możliwe jest także zamontowanie trzech różnych agregatów koszących (oznaczonych symbolami 48C, 54HC i 60HC) o szerokości cięcia wynoszącej odpowiednio 122 cm (48 cali), 137 cm (54 cale) i 152 cm (60 cali). Jako wyposażenie opcjonalne dostępne są też zestawy do mulczowania. Maszyny wyposażone są w układ Drive-Over, umożliwiający łatwy i szybki montaż i demontaż agregatów, których nie trzeba już ręcznie wprowadzać pod ciągnik.

Zadbano także o udogodnienia poprawiające komfort pracy – wygodę operatora zapewniają m.in. komfortowy fotel z regulacją pochylenia wysokiego oparcia i opcjonalny zestaw podłokietnika. Hydrostatyczna przekładnia TwinTouch pozwala operatorowi na łatwą kontrolę kierunku i prędkości jazdy traktorka, a nowa konstrukcja ułatwia wsiadanie i wysiadanie z maszyny. To tylko wybrane informacje na temat nowych modeli kosiarek, które mają jeszcze wiele innych możliwości, dostępnych m.in. w opcji, a szeroka gama wyposażenia dodatkowego, obejmująca systemy gromadzenia materiału, przedni zaczep, przyczepki transportowe, szczotki rotacyjne i pługi śnieżne, umożliwia stosowanie maszyn także do innych celów niż tylko koszenie.

 

Koparkowa sukcesja

 

Także w dziedzinie koparek szykuje się sukcesja – ponad ośmiotonowa koparka Bobcat E85 ma zastąpić aktualnie produkowany model E80. Jej prototyp został zaprezentowany na monachijskich targach Bauma 2013. Model jest napędzany silnikiem wysokoprężnym o pojemności skokowej równej 3319 cm3 i mocy 44,3 kW (przy 2100 obr./min.), spełniającym wymogi emisji Stage IIIB. Jak podaje dystrybutor, w porównaniu z modelem E80 moc silnika wzrosła o 4%, a zużycie paliwa spadło o 7% (do 9,76 m3/l). Wzrosła również – do 6,6 T, czyli o 7% więcej niż w poprzednim modelu – jej siła kopania. Dodatkowo modyfikacje, wprowadzone w obrębie układu hydraulicznego, pomogły skrócić czas cyklu o 12%. Także prędkość jazdy w nowym modelu wzrosła: w zakresie niskim – do 2,7 km/h, a wysokim – do 4,7 km/h. Maszyna uzbrojona w kabinę i stalowe gąsienice waży 8540 kg, a swoim ramieniem, którego zasięg na poziomie gruntu wynosi 6,76 m, może sięgnąć na głębokość 4,17 m. Wysokość załadunku to 4,64 m. Szerokość gąsienic wynosi 45 cm, a nacisk na grunt (w gąsienicach zarówno gumowych, jak i stalowych) równa się 0,39 kPa.

 

Konstruktorzy zadbali także o komfort pracy operatora – nowa kabina pozwala zredukować poziom hałasu do 71 dBA i wyposażona jest w monitor LCD (5,7 cala), umożliwiający operatorowi sterowanie przepływem pomocniczym hydrauliki i innymi funkcjami, takimi jak monitorowanie okresów serwisowania. Panel operatora dostarcza kompleksowych informacji o stanie maszyny. Joysticki o działaniu proporcjonalnym posiadają wygodne uchwyty, umożliwiające wykonywanie równych, dokładnych operacji. Dodatkowo model E85 posiada funkcje automatycznej redukcji biegu przy spychaniu oraz wyrównywania lemiesza.

W standardzie zastosowano wysokowydajny system ogrzewania i klimatyzacji, a także elektryczną pompę do tankowania oraz ogrzewaną szybę przednią. Dla wygody operatora zwiększono powierzchnię przeznaczoną na jego stopy, a ponadto może on regulować położenie i kąt fotela oraz położenie konsoli sterowania. Zainstalowano także dodatkowy uchwyt na kubek z napojem.

Pomyślano również o żywotności maszyny, która wiąże się z serwisowaniem. Dlatego też dostęp do chłodnicy silnika i chłodnicy oleju jest mało kłopotliwy, co ułatwia czyszczenie tych elementów. Różne części silnika dostępne są z boku, a filtry oleju i paliwa – dla ułatwienia ich wymiany – zamontowane są z boku korpusu silnika.

Opracowanie redakcyjne na podstawie informacji nadesłanych przez firmy.

Ten artykuł jest dostępny dla wszystkich

Z prenumeratą cyfrową lub papierową uzyskasz
bezpłatny dostęp do wszystkich treści.

Sprawdź ofertę prenumeraty

Zaloguj się  |  Prenumerujesz? – otrzymaj dostęp

comments powered by Disqus