Galowo i rzeczowo

wydany w Przegląd Komunalny – 2012-6
  DRUKUJ

Łzy, gromkie „sto lat”, duma oraz radość towarzyszyły jubileuszowemu Zjazdowi, organizowanemu po raz 40. przez Krajowe Forum Dyrektorów Zakładów Oczyszczania Miast (KFDZOM), którego członkowie regularnie spotykają się już od 20 lat.

Ośrodek konferencyjny Ossa k. Rawy Mazowieckiej gościł w pierwszych dniach maja br. blisko 350 przedstawicieli branży zagospodarowania odpadów, m.in. szefów firm oczyszczania miast oraz podmiotów oferujących sprzęt i usługi dla tego sektora. Okazją, by zgromadzić w jednym miejscu niemal cały „kwiat” branży odpadowej, był jubileusz KFDZOM, który w tym roku świętuje 20 lat swojego istnienia.
 
Jubileuszowe akcenty
W związku z tym pierwszy dzień spotkania zdominowany był przez jubileuszowe akcenty. Uroczysta gala, podczas której prezes Wojciech Janka przypomniał początki stowarzyszenia, była okazją do wielu wzruszających wspomnień i podziękowań wszystkim, którzy przez lata budowali pozycję Forum. Wręczono wiele pamiątkowych nagród i wyróżnień, a o merytoryczną wartość tego wydarzenia zadbała dr Barbara Kozłowska (Politechnika Łódzka). W dynamicznym wystąpieniu przypomniała, zapomniane już przez wielu, zarówno początki zorganizowanej gospodarki odpadami z lat 80. XX w., jak i olbrzymie przemiany, które dokonały się w tym obszarze w ciągu ostatnich 20 lat. Oficjalną część wieczoru zakończył koncert zespołu Electrica Duo.
 
Świat nauki i zażarte dyskusje
Kolejne dwa dni Zjazdu wypełniły w dużej mierze referaty przedstawicieli świata nauki, związanych z branżą komunalną. O nadmiarze i niedostatkach prawa odpadowego mówił prof. Marek Górski (Uniwersytet Łódzki i Uniwersytet Szczeciński), a w świat technologii mechaniczno-biologicznego przetwarzania odpadów i stawianych im wymagań, także w świetle nowego prawa, wprowadził zebranych prof. Andrzej Jędrczak (Uniwersytet Zielonogórski). Stan budowy w Polsce instalacji termicznego przekształcania odpadów omówił dr Tadeusz Pająk, z kolei rynek paliw alternatywnych i jego wymogi przedstawił prof. Andrzej Jasiński. Podczas debaty otwierającej Zjazd, a także w kuluarach zażarcie dyskutowano o stanie przygotowań gmin i przedsiębiorców z branży komunalnej do rewolucji odpadowej oraz o treści projektów nowych rozporządzeń. W klimat tych rozmów znakomicie wpisało się wystąpienie dr Agnieszki Chechelskiej (Akademia Ekonomiczna we Wrocławiu), która starała się udzielić odpowiedzi na pytanie, czy będziemy więcej płacić za odpady. Natomiast nowe spojrzenie na technologie zagospodarowania odpadów, szczególnie przez pryzmat współpracy podmiotów gospodarczych z ośrodkami naukowymi, przedstawił dr inż. Andrzej Białowiec z Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie.
 
Tradycyjnie już podczas Zjazdu nie mogło zabraknąć bogatej ekspozycji sprzętu, akcesoriów i usług oferowanych firmom komunalnym. Różnorodną gamę produktów prezentowano na 60 stoiskach.
Redakcja „Przeglądu Komunalnego” specjalnie na jubileusz KFDZOM przygotowała dwa okazjonalne dodatki. Jeden z nich był kolportowany wśród uczestników Zjazdu, drugi zaś trafił, wraz z majowym numerem, do wszystkich prenumeratorów. W tym pierwszym ogłosiliśmy dwa konkursy dla czytelników. Zwycięzcom gratulujemy! Nagrody wysłaliśmy pocztą.
 
Tomasz Szymkowiak
Ten artykuł jest dostępny dla wszystkich

Z prenumeratą cyfrową lub papierową uzyskasz
bezpłatny dostęp do wszystkich treści.

Sprawdź ofertę prenumeraty

Zaloguj się  |  Prenumerujesz? – otrzymaj dostęp

comments powered by Disqus