Od redaktora

wydany w Przegląd Komunalny – 2009-9
  DRUKUJ

Spór kompetencyjny pomiędzy trzema resortami, które prowadziły prace nad przygotowaniem koncepcji zmian w systemie gospodarki odpadami komunalnymi, rozstrzygnięty. Ostatecznie jako odpowiedzialnego za opracowanie propozycji premier wskazał ministra środowiska. Decyzja podjęta 15 lipca br. jest zbieżna z przeważającym w branży „odpadowej” oczekiwaniem, by za gospodarkę odpadami odpowiadał jeden resort. Być może zatem rozstrzygnięcie prezesa Rady Ministrów jest pierwszym krokiem na tej drodze?

Choć większość organizacji branżowych pozytywnie ocenia postanowienie premiera, to – jak zwykle – różnią się one w opiniach, czy w ogóle jakakolwiek zmiana systemu jest potrzebna, a jeśli tak, to czy powinna ona być rewolucją, czy raczej ewolucją, polegającą na doskonaleniu istniejących rozwiązań. Zresztą rozmaite głosy na ten temat były i na pewno jeszcze niejednokrotnie będą prezentowane na łamach naszego miesięcznika. Przykładem może być bieżące wydanie, w którym oprócz Ministerstwa Środowiska i organizacji branżowych kwestie zmian systemu porusza także Sławomir Najnigier, m.in. były prezes Urzędu Mieszkalnictwa i Rozwoju Miast oraz kilkakrotny członek władz Wrocławia.
Z obu stron odpadowego konfliktu słychać te same, co zwykle, argumenty, ubierane w coraz to nowsze i wymyślniejsze przykłady. Próbując stanąć z boku tego sporu, obu adwersarzom w niektórych z głoszonych tez trzeba przyznać rację. Przed resortem trudne zadanie – należy zdecydować, czy szukać kompromisu, czy też stanąć po jednej ze stron konfliktu, mając w dodatku zawsze na względzie dobro środowiska przyrodniczego. Ciekawe zatem, w jakim kierunku pójdą propozycje Ministerstwa Środowiska? Interesujące jest także to, czy tworzony przez kojarzonego z liberalizmem gospodarczym koalicjanta rząd zgodzi się na ewentualne ograniczenie wolności rynkowej w dziedzinie gospodarki odpadami?
Tymczasem po wakacyjnej przerwie zaczyna się pracowity okres szkoleniowo-konferencyjny, którego kulminacją będą odbywające się w Poznaniu Targi POLEKO. W wielu spośród tych imprez uczestniczyć będą przedstawiciele redakcji, którzy chętnie wysłuchają uwag dotyczących jakości pisma i sugerowanych tematów. Zapraszamy Czytelników do dzielenia się z nami swoimi opiniami. A na łamach wydania prezentujemy m.in. materiał poświęcony jednemu z owych wydarzeń, czyli kolejnemu Zjazdowi Krajowego Forum Dyrektorów Zakładów Oczyszczania Miast, który tym razem odbędzie się w październiku w Karpaczu.
 
Piotr Strzyżyński
z-ca redaktor naczelnej
Ten artykuł jest dostępny dla wszystkich

Z prenumeratą cyfrową lub papierową uzyskasz
bezpłatny dostęp do wszystkich treści.

Sprawdź ofertę prenumeraty

Zaloguj się  |  Prenumerujesz? – otrzymaj dostęp

comments powered by Disqus