Wzrost mimo problemów

wydany w Przegląd Komunalny – 2009-11
  DRUKUJ
Jubileuszowa edycja Konkursu dobiega końca. Do jej rozstrzygnięcia pozostało zaledwie kilka dni. Kto dołączy do posiadaczy Pucharów Recyklingu i innych wyróżnień, dowiemy się już 23 listopada br. na Gali Międzynarodowego Zjazdu Ekologicznego i na finale 24 listopada br.
Choć sytuacja na rynku surowców wtórnych w tym roku była przewrotna i istniały obawy, że może zabraknąć chętnych do udziału w Konkursie – uczestnicy nie zawiedli. W jubileuszowej edycji otrzymaliśmy więcej zgłoszeń niż w roku ubiegłym. Wśród zgłoszonych jednostek przeważały przedsiębiorstwa i zakłady gospodarki komunalnej, które stanowiły ok. 80% podmiotów mających chrapkę na Puchar Recyklingu. Pozostałe 20% to urzędy miejskie i gminne, szkoły i parki krajobrazowe.
W pierwszym etapie wpłynęło 88 Deklaracji udziału z 336 zgłoszeniami. Jest to o 25 zgłoszeń więcej niż przed rokiem. Ostatecznie organizatorzy otrzymali 320 Szczegółowych formularzy w dziewięciu kategoriach – najwięcej w kategorii „Szklana Statuetka” – 63. Dużym zainteresowaniem cieszyły się również „Lider Zbiórki Tworzyw” – 53 zgłoszeń i „Złota Bela Makulatury” – 44 zgłoszenia. W „Srebrnej Puszce” zanotowano 20, w „Zielonej Baterii” – 35, w „Zielonym Kontakcie” – 36, w „Liderze Sortowni” – 18, w „Edukacji Ekologicznej” – 37 i w „Rekordowym Kartonie” – 14 zgłoszeń. Największym zainteresowaniem Konkurs cieszył się wśród podmiotów z Dolnego Śląska, skąd zgłosiło się ich 11, oraz Wielkopolski i województwa śląskiego (po dziewięć zgłoszonych jednostek).
Ubiegłoroczny okres rozliczeniowy Konkursu był krótszy niż zwykle i obejmował 10 miesięcy (w tegorocznej edycji było to 12 miesięcy), jednak, wbrew pozorom, to nie dlatego w tym roku w każdej kategorii odnotowano wzrost zebranych przez uczestników surowców. Ogółem zebrano selektywnie 70 tys. ton odpadów, w tym powyżej 35 tys. ton szkła, 276 ton puszek aluminiowych, 13,5 tys. ton tworzyw sztucznych, 18,6 tys. ton makulatury, 217 ton baterii, 2 tys. ton zużytego sprzętu elektronicznego i elektrycznego oraz 365 ton kartonów po płynnej żywności. 18 zgłoszonych do Konkursu sortowni wydzieliło 54 tys. ton odpadów, które przekazano do recyklingu.
Jubileuszowa edycja wykazała, że mimo problemów w branży komunalnej nie wszyscy stracili chęci na odrobinę zabawy i konkursowej rywalizacji. A co najważniejsze, nawet w trudnym okresie udowodnili, że warto kontynuować rozpoczęte działania edukacyjne. Ciekawych inicjatyw w tym roku nie brakowało. Po raz kolejny uczestnicy wykazali się pomysłowością i zaangażowaniem przy organizowaniu przedsięwzięć ekologicznych. Oprócz uczestnictwa w Dniach Ziemi, „Sprzątaniu świata”, festynach recyklingowych i konkursach plastycznych na uwagę zasługują akcje oryginalne i niepowtarzalne. Z pewnością do takich należy zaliczyć zajęcia edukacyjne dla dzieci, prowadzone przez Przedsiębiorstwo Oczyszczania z Morąga, pn. „Zielona Planeta”, na których poprzebierane na zielono przedszkolaki smakowały ekologicznych potraw zielonego koloru. Oryginalną akcję przeprowadziła także Szkoła Podstawowa im. gen. Sikorskiego w Tuszowie Narodowym z Filią w Grochowem pn. „Jedz jabłka – będziesz zdrowy”. Miała ona na celu nie tylko promowanie zdrowego odżywiania, ale także naukę postępowania z odpadami biodegradowalnymi. Ogryzki po jabłkach miały bowiem trafiać na kompostownik, który został założony obok szkoły.
W X edycji uczestnicy mieli o co walczyć. Oprócz prestiżowych nominacji do „Tygrysa Recyklingu”, Pucharów Recyklingu i statuetek w każdej kategorii do zdobycia była pula 180 tys. zł, ufundowana przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Do tego dochodzą nagrody finansowe wojewódzkich funduszy ochrony środowiska i gospodarki wodnej z Łodzi, Wrocławia, Zielonej Góry, Olsztyna i Torunia. Już wkrótce dowiemy się, komu przypadnie najwyższa wygrana.
 
Aleksandra Kowalczyk, koordynator konkursów

Ten artykuł jest dostępny dla wszystkich

Z prenumeratą cyfrową lub papierową uzyskasz
bezpłatny dostęp do wszystkich treści.

Sprawdź ofertę prenumeraty

Zaloguj się  |  Prenumerujesz? – otrzymaj dostęp

comments powered by Disqus