Racjonalnie i regionalnie

wydany w Przegląd Komunalny – 2009-11
  DRUKUJ

Kluczem do nowoczesnej gospodarki odpadami jest strumień odpadów. Bez zapewnienia nad nim wpływu, władztwa gminy, możemy jedynie pomarzyć o nowych inwestycjach – mówił w Koszalinie na spotkaniu współorganizowanym przez koszalińskie: Urząd Miejski i Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej oraz KIGO do kilkudziesięciu prezydentów, burmistrzów, wójtów i starostów sekretarz stanu w Ministerstwie Środowiska, Stanisław Gawłowski.

Samorządowcy spotkali się, aby określić zasady budowy zintegrowanego systemu gospodarki odpadami dla całego regionu Pomorza Środkowego. Stawka jest wysoka. Koszalin ma otrzymać 211 mln zł na system gospodarki odpadami na Pomorzu Środkowym. Jego głównym elementem ma być zakład termicznego przekształcania odpadów, który będzie obsługiwał 507 tys. mieszkańców, produkujących 143 tys. ton odpadów rocznie.
Zdaniem ministra Gawłowskiego, budowa Zakładu, w którym z odpadów będzie odzyskiwana energia, jest szansą dla całego regionu. – Samodzielnie nie będziecie w stanie osiągnąć określonych poziomów odzysku odpadów ani zmniejszyć ich ilości. Jesteście w dobrej sytuacji, mogąc – tak naprawdę bez angażowania ogromnych środków własnych – rozwiązać problem zagospodarowania odpadów na swoim terenie, wykorzystania ich energii, likwidacji składowisk, które w większości nie spełniają obowiązujących norm. Pomysł współpracy regionalnej jest więc racjonalny i godny wsparcia.
 
Wyrażenie woli
Do wspólnego systemu, zgodnie z Wojewódzkim Planem Gospodarki Odpadami, mają wejść: Białogard, Bobolice, Darłowo, Karlino, Polanów, Sławno i Koszalin oraz powiaty: białogardzki, koszaliński i sławieński. Rozmowy prowadzone są również z Kołobrzegiem, Szczecinkiem i Połczynem Zdrojem. – Zaprosiliśmy burmistrzów, wójtów i starostów do współpracy. Chcemy podjąć wspólne działania organizacyjne, umożliwiające w przyszłości zapewnienie niezbędnych ilości odpadów do przerobu przez zakład odzysku energii w Koszalinie. Na razie chodzi o wyrażenie woli w tej sprawie przez te samorządy, które wejdą do wspólnego systemu gospodarki odpadami. Chcemy realizować to przedsięwzięcie w oparciu również o istniejące gminne systemy gospodarki odpadami, w tym instalacje oraz składowiska, w taki sposób, aby jak najlepiej wykorzystać lokalne potencjały – zachęcał samorządowców zastępca prezydenta Koszalina, Andrzej Jakubowski.
Szczegóły zintegrowanego systemu gospodarki odpadami dla regionu przedstawił Tomasz Uciński, dyrektor Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej w Koszalinie oraz prezes Krajowej Izby Gospodarki Odpadami: – System musi cechować się wysokimi standardami środowiskowymi, efektywnością ekonomiczną, niskim ryzykiem oraz elastycznością, pojmowaną m.in. jako wielkość instalacji, która powinna być dostosowana do rzeczywistych potrzeb. Dzisiaj jest to ponad 86 tys. ton odpadów o wartości energetycznej 15-16 MJ/kg. Kolejne 27 tys. ton odpadów to frakcja organiczna, a 30 tys. – frakcja mineralna.
 
Bez zasady bliskości
Z taką masą odpadów nie sposób poradzić sobie samodzielnie. Dlatego przewiduje się, że oprócz zakładów w Koszalinie i Sianowie system obejmie również zakłady zagospodarowania odpadów w Wardyniu Górnym, Jeziorkach i Rymaniu. Wszystkie dotychczasowe składowiska niespełniające norm zostaną zamknięte. Ze słownika gospodarki odpadami zniknie też zasada bliskości, którą zastąpi pojęcie regionalnej gospodarki odpadami. – Mogę państwa zapewnić, że już w połowie przyszłego roku gmina będzie wreszcie dysponowała instrumentem wskazywania miejsca składowania odpadów. Gdy będzie wpływ na strumień odpadów, budowa instalacji stanie się ekonomiczna i będzie łatwiej uzyskać efekt ekologiczny, niezbędny przy pozyskaniu środków unijnych – skonstatował S. Gawłowski.
Samorządowcy uczestniczący w koszalińskim spotkaniu nie tylko poparli pomysł regionalnej gospodarki odpadami, podpisując listy intencyjne w tej sprawie. Część z nich zamierza wejść z udziałami do Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej, aby uzyskać dodatkowe możliwości wpływu na gospodarowanie odpadami.
 
 
Robert Lubecki
 
 
Śródtytuły od redakcji
 
Serdecznie zapraszamy do udziału w Międzynarodowych Targach Ochrony Środowiska POLEKO 2009, które odbędą się w dniach 24-27 listopada 2009 r. Będziemy chcieli spotkać się z Państwem na stoisku KIGO w pawilonie 3A. Zapraszamy!
Ten artykuł jest dostępny dla wszystkich

Z prenumeratą cyfrową lub papierową uzyskasz
bezpłatny dostęp do wszystkich treści.

Sprawdź ofertę prenumeraty

Zaloguj się  |  Prenumerujesz? – otrzymaj dostęp

comments powered by Disqus