Najnowsze artykuły

GOZ w roli głównej na POL(...)

Tematem przewodnim Targów Ochrony Środowiska Pol-Eco System 2017 w Poznaniu była gospodarka o obiegu zamkniętym. Nie brakowało także tematyki samochodów elektrycznych, odnawialnych źródeł energii czy przeciwdziałania zanieczyszczeniom powietrza. Targi Pol-Eco System 2017 odbywały się 17-19 października na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich. Dzień wcześniej w tym samym miejscu odbył się największy w kraju kongres ochrony środowiska – ENVICON Environment, któ(...)
»

Środowiskowe Oskary

Wręczono „Środowiskowe Oscary”!  Pierwszy dzień obrad Kongresu Envicon Environment 2017 zwieńczyła jak co roku uroczysta gala. W Teatrze Wielkim w Poznaniu wręczono najważniejsze nagrody za działania na rzecz środowiska. Podczas Gali Międzynarodowego Kongresu Ochrony Środowiska Envicon Environment, która odbyła się 16 października br. w Poznaniu, wyłoniono laureatów konkursów środowiskowych organizowanych przez firmę Abrys. Galę popr(...)
»

ENVICON Environment święt(...)

Co roku w październiku do Poznania od lat zjeżdżają się specjaliści ochrony środowiska z całej Polski, Europy, a nawet świata. Przyciąga ich Kongres ENVICON Environment, święto branży ochrony środowiska, które w tym roku odbyło się po raz dwudziesty pierwszy. Kongres uroczyście rozpoczęła prezes firmy Abrys Magdalena Dutka, podkreślając, że w tym roku kongres został wzbogacony o nowy człon nazwy i nowe hasło: Bogactwo idei dla środowiska. - Wszystkie te działania po(...)
»

RODO nie zahamuje płatnoś(...)

Zmiany w przepisach dotyczących ochrony danych osobowych wpłyną na płatności bezgotówkowe, w tym te funkcjonujące w sferze opłat i usług publicznych. Od 25 maja 2018 roku zacznie obowiązywać RODO, czyli nowe unijne rozporządzenie dotyczące ochrony danych osobowych. Wraz z nim wprowadzone zostaną nowe, krajowe regulacje. Będą one miały wpływ w zasadzie na wszystkie sfery życia. Czy zwiększone wymagania dotyczące bezpieczeństwa i wymogów informacyjnych mogą mieć negat(...)
»

W urzędach bez gotówki

Brak odpowiednich przepisów lub ich niejednoznaczność były hamulcem w rozwoju płatności bezgotówkowych w instytucjach publicznych. To się jednak zmienia. Polska administracja staje się coraz bardziej przyjazna płatnościom bezgotówkowym. Jeszcze do niedawna tylko nieliczne urzędy decydowały się na nawiązywanie współpracy z bankami lub agentami rozliczeniowymi na zasadach komercyjnych i wprowadzanie obsługi bezgotówkowych instrumentów płatniczych. Obecnie bardzo szybk(...)
»

Od Redakcji

Tegoroczny Kongres ENVICON Environment, organizowany przez firmę Abrys, zgromadził w Poznaniu rekordową liczbę uczestników. Płatności bezgotówkowe stosunkowo późno zaczęły być dostępne w administracji publicznej. Od niedawna jednak coraz więcej dużych i średnich miast rozwija tę formę rozliczeń ze społeczeństwem. To nie tylko wygoda dla mieszkańców, ale także oszczędność ich czasu. Zyskują także instytucje publiczne. Dzięki płatnościom online można bowiem wymiernie (...)
»

Drugie życie baterii

Rozwój elektromobilności, a tym samym wzrost sprzedaży pojazdów elektrycznych niesie za sobą potrzebę zagospodarowania powstających zużytych baterii. Nie oznacza to jednak końca ich życia. Według prognoz, w nadchodzących dziesięcioleciach nastąpi znaczny i szybki wzrost pojazdów hybrydowych i elektrycznych, a co się z tym wiąże – liczby zasilających ich baterii. O jakiej skali jest mowa? Jeden ze scenariuszy przygotowanych przez firmę badawczą Carbon Tracker zakłada(...)
»

Ograniczmy zanieczyszczen(...)

Transport samochodowy może być istotnym źródłem zanieczyszczeń powietrza zwłaszcza w miastach. Elektromobilność, car sharing, inteligentny transport to tylko niektóre ze sposobów na jego ograniczenie. Światowe organizacje badające jakość powietrza w aglomeracjach miejskich biją na alarm. Powietrze w miastach jest złej jakości, a jego wpływ na zdrowie człowieka – w skali zarówno krótko-, jak i długoterminowej – jest negatywny. Pozytywny jest natomiast fakt, że świado(...)
»

Polecane artykuły

Dziekie życie w parkach m(...)

W ostatnich dziesięcioleciach wzrosła intensywność gospodarki ogrodniczej w parkach miejskich Warszawy i dokonywane są m.in. gruntowne ich rewaloryzacje. Działania te zwykle powodują znaczne i trwałe zubożenie przyrody ożywionej, a więc tzw. dzikiego życia w parkach. Popularny termin „dzikie życie” odpowiada w uproszczeniu „przyrodzie ożywionej” z jej trzema królestwami organizmów wielokomórkowych: grzybów, roślin i zwierząt. Różnorodne „mikroby” też są żywym i ważn(...)
»

O gospodarce nieruchomośc(...)

Podczas posiedzenia Zarządu ZMP w Kaliszu 28 sierpnia 2009 r. pozytywnie zaopiniowano projekt ustaw o gospodarce nieruchomościami, o ordynacji wyborczej do rad gmin, rad powiatów i sejmików wojewódzkich, o systemie oświaty, o referendum lokalnym i o podatku od czynności cywilnoprawnych. Członkowie Zarządu wydali pozytywną opinię o projekcie ustawy o zmianie ustawy o gospodarce nieruchomościami. Zwrócili jednak uwagę na konieczność zmiany(...)
»