Inteligentne sieci energetyczne

wydany w Ecomanager – 2011-5
  DRUKUJ

Do 2020 r. w Polsce mają powstać inteligentne sieci energetyczne (ang. smart grid). Są to kompleksowe rozwiązania energetyczne, które umożliwiają łączenie, wzajemną komunikację i sterowanie rozproszonymi dotychczas elementami sieci energetycznych, a tym samym optymalizację zużycia energii.
W siedzibie Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie 19 listopada 2010 r. została podpisana „Deklaracja w sprawie powołania Krajowej Platformy Technologicznej Energetyki”. Swój podpis złożył Jan Rączka, prezes NFOŚiGW, dr Mariusz Swora, prezes Urzędu Regulacji Energetyki, Wojciech Dąbrowski, prezes Zarządu Agencji Rozwoju Przemysłu (ARP) oraz Andrzej Szortyka, członek Zarządu ARP.
Jednym z nadrzędnych celów Krajowej Platformy Technologicznej ma być rozwój oraz wdrożenie tzw. Smart Grid, czyli inteligentnych sieci energetycznych. Ponadto KPTE ma się zajmować organizacją współpracy podmiotów związanych z rynkiem energetycznym oraz opracowywaniem innowacyjnych rozwiązań i wdrażaniem ich w polskim systemie energetycznym. Jej powołanie stanowi także podłoże do spełnienia unijnych dyrektyw, które obligują państwa członkowskie, aby do 2020 r. wymieniły liczniki indukcyjne na liczniki elektroniczne, które są podstawowym ogniwem inteligentnych sieci energetycznych.
NFOŚiGW w latach 2011-2017 przeznaczy ok. 500 mln zł na rozwój Smart Grid. Środki będzie można pozyskać w drodze konkursu, w konkretnych obszarach wydzielonych przez Fundusz.
Inteligentne sieci energetyczne były głównym tematem seminarium pn. „Inteligentne sieci energetyczne”, które zostało zorganizowane w dniach 21-22 marca br. w Warszawie przez firmę Most Wanted! Conferences.
Podczas spotkania poruszono temat ogólnej struktury inteligentnych sieci energetycznych, ich budowy na Mazowszu, rozwoju technologii w poszczególnych segmentach sieci, a także roli aplikacji biznesowych w rozwoju systemów Smart Metering/Smart Grids (perspektywa SAP). Ponadto omówiono kwestię segmentacji (funkcjonalności) i pożądanej sekwencji wdrażania infrastruktury Smart Grid w Polsce. W gronie prelegentów znaleźli się m.in. Artur Łazicki z Krajowej Agencji Poszanowania Energii, Włodzimierz Pomierny z Mazowieckiej Agencji Energetycznej, Mirosław Semczuk z Agencji Rozwoju Przemysłu, prof. Jan Popczyk z Politechniki Śląskiej oraz prof. Jacek Maria Malko z Politechniki Wrocławskiej. Przybliżyli oni problematykę inteligentnych sieci energetycznych, przedstawili obecną sytuację zarówno z prawnego, jak i praktycznego punktu widzenia oraz wyjaśnili technologiczne mechanizmy działania Smart Grid.
Podczas spotkania zwrócono uwagę na to, że Smart Grid to nie tylko plany w długoletniej perspektywie, gdyż już została opracowana koncepcja budowy inteligentnych sieci w Specjalnej Strefie Ekonomicznej Euro Park Mielec. Będzie to pierwszy obszar w Polsce posiadający inteligentne sieci energetyczne.
 
Monika Główka, Most Wanted! Conferences

Ten artykuł jest dostępny dla wszystkich

Z prenumeratą cyfrową lub papierową uzyskasz
bezpłatny dostęp do wszystkich treści.

Sprawdź ofertę prenumeraty

Zaloguj się  |  Prenumerujesz? – otrzymaj dostęp

comments powered by Disqus