ElektroMapa.pl – mapa punktów zbiórki ZSEE

wydany w Dodatek specjalny – 2013-12
  DRUKUJ

Tylko 10% gmin informuje na swoich stronach internetowych o miejscach zbiórki zużytego sprzętu. „Gdzie oddać?” – to pytanie coraz częściej powtarzają tysiące uświadomionych konsumentów, którzy chcą się pozbyć starego telewizora czy lodówki. Niejednokrotnie wiedzą, jak szkodliwe są elektrośmieci i jak cenne to złoże surowców. Niestety, nie zawsze posiadają informacje, w jaki sposób szybko znaleźć takie miejsca. Tylko ok. 10% gmin informuje na swoich stronach internetowych o tym, gdzie oddać elektroodpady na ich terytorium. Te zastanawiające wyniki to efekt naszych badań, przeprowadzonych w pierwszym kwartale 2013 r., w ramach których sprawdziliśmy 1,5 tys. stron internetowych gmin. Gdybyśmy dodali do tego np. kryterium czasu potrzebnego na odnalezienie takich informacji na stronach gmin, to rezultat byłby jeszcze gorszy, ponieważ częstokroć odnalezienie adresów punktów zbiórki wymaga przejrzenia wielu zakładek. Przeciętny konsument poddaje się już po 30 sekundach… Żeby przeanalizować problem dogłębnie, zapytaliśmy drogą e-mailową wszystkie gminy w Polsce, czy i jak informują o punktach zbiórki ZSEE. Okazało się, że mniej niż połowa gmin umieszcza takie informacje na stronach internetowych – większość nadal komunikuje się ze swoimi mieszkańcami poprzez obwieszczenia w urzędzie, który statystycznie odwiedza kilka procent mieszkańców w ciągu roku.

Chcąc wesprzeć gminy w przekazywaniu danych adresowych punktów zbiórki elektroodpadów, w ramach kampanii „Oddaj elektroodpady w dobre miejsce, przygotowaliśmy stronę ElektroMapa.pl, czyli największą w Polsce niekomercyjną mapę legalnych punktów zbiórki zużytego sprzętu. Aby określony punkt pojawił się na ElektroMapie.pl, wystarczy wypełnić krótki formularz online.

Nasz serwis jest regularnie odwiedzany przez kilka tysięcy osób miesięcznie. Każda gmina lub firma może bezpłatnie umieścić na swojej stronie internetowej baner elektromapy, który również bezpłatnie można otrzymać od naszego biura projektu.

Ten artykuł jest dostępny dla wszystkich

Z prenumeratą cyfrową lub papierową uzyskasz
bezpłatny dostęp do wszystkich treści.

Sprawdź ofertę prenumeraty

Zaloguj się  |  Prenumerujesz? – otrzymaj dostęp

comments powered by Disqus