Ławeczki na jubileusz

wydany w Dodatek specjalny – 2010-1
  DRUKUJ

Remondis Szczecin jako jedna z niewielu firm zajmujących się zagospodarowaniem odpadów kreuje swój wizerunek poprzez sztukę i działania artystyczne. W Polsce spółka zyskała dodatkową popularność, kiedy we współpracy z artystką Moniką Szpener zaprezentowała w Szczecinie, a potem m.in. w Warszawie, Poznaniu, Łodzi i Bydgoszczy, 15 niekonwencjonalnych ławeczek z surowców wtórnych.

Cała kolekcja recyklingowych siedzisk została pokazana w najbardziej znanych zakątkach miast, a ławeczki zdobyły wiele nagród oraz wyróżnień. Akcja artystyczna odbyła się w ramach obchodów 15-lecia działalności w Szczecinie przedsiębiorstwa Remondis Szczecin.
 
Siedziska z recyklingu
Wszystkie ławeczki wykonano z surowców wtórnych zgromadzonych podczas prowadzonej przez Remondis Szczecin selektywnej zbiórki odpadów. Artystyczne obiekty pochłonęły m.in. pół tony tektury, 1500 umytych butelek plastikowych, 100 kg ścinek papierowych oraz 200 zużytych klawiatur komputerowych i 15 starych komputerów. Ponadto do ich tworzenia wykorzystano materiały dodatkowe: plastik, żywicę, klej oraz metal. Dzięki odpowiedniemu ich połączeniu ławki są trwałe i estetyczne, dlatego oprócz ciekawej formy plastycznej pełnią również funkcje użytkowe.
Ideą projektu było ukazanie surowców wtórnych w nowym wymiarze oraz zmiana ich symboliki i sposobu postrzegania. Zarówno kolorowe odpady, jak i otaczające nas zewsząd reklamy to symbol konsumpcjonizmu obecnych czasów. Dlatego selektywna zbiórka odpadów jest jedynym pozytywnym aspektem tego procesu, pokazującym zmianę funkcji użytego materiału i prezentującym go w zupełnie innym kontekście. Stąd wynika też niepowtarzalny i jednostkowy charakter ławeczek.
Akcja tworzenia recyklingowych siedzisk wpisała się także w działania ekologiczne miasta, które w sposób szczególny dba o wodę, zieleń oraz ochronę środowiska. Szczecin realizuje również, we współpracy m.in. ze spółką Remondis Szczecin, kompleksowy program gospodarki odpadami.
 
Twórczość artystyczna
W ciągu 15 lat działalności na rynku Pomorza Zachodniego firma była inicjatorem wielu inwestycji oraz akcji artystycznych i ekologicznych. Głównym celem podejmowanych działań jest edukacja społeczeństwa oraz zwiększanie selektywnej zbiórki odpadów komunalnych. Największe środki finansowe spółka przeznacza na zakup i rozstawianie pojemników oraz worków na surowce wtórne.
Do współpracy przy realizacji projektu ławeczek Remondis Szczecin zaprosił Monikę Szpener – absolwentkę kierunku rzeźba Wydziału Sztuk Pięknych Uniwersytetu im. Mikołaja Kopernika w Toruniu. Artystka uzyskała dyplom w 2003 r. w pracowni prof. Józefa Szczypki. W 2005 r. rozpoczęła studia doktoranckie z zakresu sztuk plastycznych. Obecnie mieszka w Szczecinie, gdzie pisze doktorat i wykłada na Wydziale Architektury Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego. Zajmuje się różnymi formami rzeźbiarskimi – od portretu i aktu poprzez instalacje i kompozycje na potrzeby akcji artystycznych.
Głównym tematem prac artystki jest człowiek oraz przestrzeń przez niego kreowana w kontekście rosnącej konsumpcji. W swoich pracach wykorzystuje powszechnie występujące materiały codziennego użytku, budując z nich przestrzenie charakteryzujące się silnymi odwołaniami do zachowań lub symboliki konkretnego czasu i miejsca, tworząc tym samym swoiste pomniki zastanej rzeczywistości. Projekty są przeważnie pracami interdyscyplinarnymi. Łączą w sobie różnorodne techniki artystyczne i aktywizują odbiorcę.
Monika Szpener to autorka wielu wystaw indywidualnych w kraju oraz uczestniczka wystaw zbiorowych i międzynarodowych projektów, m.in. Festiwalu Transmediale ’08 w Berlinie czy PI Performance Intermedia Festival w Szczecinie i Berlinie.
Kolejne przygotowywane przez spółkę Remondis i Monikę Szpener działania artystyczne to m.in. Remondis Art Corner, czyli zaułek sztuki z rzeźbą z butelek PET, oraz recyklingowa karuzela w Świnoujściu projektowana w ramach Festiwalu Karuzela Cooltury.
 
 
Monika Krupowicz,
Remondis Szczecin
Ten artykuł jest dostępny dla wszystkich

Z prenumeratą cyfrową lub papierową uzyskasz
bezpłatny dostęp do wszystkich treści.

Sprawdź ofertę prenumeraty

Zaloguj się  |  Prenumerujesz? – otrzymaj dostęp

comments powered by Disqus