Najnowsze artykuły

Bez zachęt finansowych tr(...)

Flota pojazdów nisko- i zeroemisyjnych w samorządzie i usługach komunalnych będzie musiała się powiększyć. Jednak pojazdy te są znacznie droższe niż te napędzanej tradycyjnym paliwami. Skąd wziąć pieniądze na ekomobilność? Ustawa o elektromobilności i paliwach alternatywnych weszła w życie 22 lutego 2018 r. Jak informował rząd, celem uchwalenia nowego aktu prawnego miał być m.in. rozwój polskiego rynku pojazdów nisko- i zeroemisyjnych (napędzanych energią elektryczn(...)
»

Niskoemisyjne usługi ozna(...)

Co jest przyszłością ekomobilności w branży komunalnej – pojazdy gazowe czy jednak elektryczne? Czy samorządy i przedsiębiorstwa są świadome, co czeka je w związku z wymogami ustawy o elektromobilności i paliwach alternatywnych? Czy rynek dostawców nadąży za zapotrzebowaniem i jak wymogi ustawy wpłyną na ceny oferowane w przetargach? Obowiązująca od lutego 2018 r. znowelizowana ustawa o elektromobilności i paliwach alternatywnych (EPA) zakłada, że od 1 stycznia 2020(...)
»

Motoryzacja na prąd jest (...)

Rzeczywisty wpływ samochodów elektrycznych na środowisko naturalne bardzo często budzi medialne kontrowersje. Osoby i instytucje sceptycznie nastawione do elektromobilności podkreślają, że pojazdy tego typu podczas swojego całego „cyklu życia” mogą emitować więcej szkodliwych substancji niż ich odpowiedniki zasilane silnikami spalinowymi. Czy opinie tego typu są uzasadnione? Nie ulega wątpliwości, że elektromobilność, oprócz cyfryzacji, technologii jazdy autonomiczn(...)
»

Polska elektromobilność w(...)

Polska elektromobilność w liczbach Pod koniec kwietnia po polskich drogach poruszało się ponad 5,6 tys. samochodów elektrycznych, które mogły korzystać z ponad 660 stacji ładowania – wynika z Licznika Elektromobilności, uruchomionego przez Polskie Stowarzyszenie Paliw Alternatywnych (PSPA) oraz Polski Związek Przemysłu Motoryzacyjnego (PZPM). Licznik elektromobilności, aktualizowany przez PZPM i PSPA, dostępny jest na stronach internetowyc(...)
»

Wymogów elektromobilności(...)

Wymogów elektromobilności nie da się spełnić tak szybko Samorządy i podmioty świadczące usługi na ich rzecz już niedługo będą musiały wprowadzić szereg zmian, by sprostać wymogom ustawy o elektromobilności. Jak się okazuje, jest ich tak wiele, że wdrożenie ich w terminach określonych przepisami może być niezmiernie trudne. Ustawa z 1 stycznia 2018 r. o elektromobilności i paliwach alternatywnych (DzU z 2018 r. poz. 317, z późn. zm.) – dale(...)
»

Od Redaktora

Plan Rozwoju Elektromobilności w Polsce zakłada, że do roku 2025 po polskich drogach będzie jeździło milion samochodów elektrycznych. By ogłosić sukces, pozostaje zarejestrowanie „tylko” ponad 994 tys. elektryków. Gorzki to żart, ale liczby są nieubłagane – pod koniec kwietnia br. w Polsce zarejestrowanych było 5641 elektrycznych samochodów osobowych, w dużej mierze hybrydowych. Elektrycznych pojazdów ciężarowych i dostawczych było 294, e-busów – 198. Jak wypadamy na tle Europy i co należy zr(...)
»

Jakość powietrza wyzwanie(...)

Polityka miejska, kształtowana przez samorządy i ustawodawcę, determinuje stan środowiska, w tym jakość powietrza. O tym, jak właściwie ją kształtować, dyskutowali uczestnicy debaty zorganizowanej przez redakcję „Przeglądu Komunalnego”. Jeszcze kilka lat temu samorządy były tylko odbiorcami energii, dziś ta rola się zmienia. Jednym z instrumentów, które w ostatnich kilkunastu latach wprowadziło wiele miast, jest plan działań na rzecz zrównoważonego zużycia energii. (...)
»

Wykorzystanie odpadów jak(...)

Polska zaliczana jest do najbardziej zanieczyszczonych krajów Unii Europejskiej pod względem ilości szkodliwych związków znajdujących się w powietrzu atmosferycznym. Z drugiej strony ma też ogromny kłopot z zagospodarowaniem frakcji palnej odpadów komunalnych, których wykorzystanie mogłoby zniwelować problem smogu. Według ostatniego raportu Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), w pierwszej dziesiątce najbardziej zanieczyszczonych miast znalazło się aż siedem leżących(...)
»

Polecane artykuły

Kluczowe kwestie przygoto(...)

Polskie doświadczenia jednoznacznie wskazują, że odpowiedni zespół wraz z kompetencjami i budżetem jest w stanie prowadzić skuteczną prorowerową politykę w mieście. Jakie są zatem najlepsze praktyki z przygotowania dobrej koncepcji roweru publicznego tak, by wprowadzenie zakończyło się sukcesem? Od czasu powołania pierwszego w kraju oficera rowerowego, czyli od 2007 r., w Polsce funkcjonuje ponad trzydziestu urzędników pracujących na cały etat nad realizacją polityk(...)
»

Zbliża się boom inwestycy(...)

Najnowsza nowelizacja ustawy Prawo energetyczne wprowadziła system wsparcia produkcji energii elektrycznej w OZE, oparty na zasadzie rozdziału cechy ekologicznej i samej energii wyprodukowanej w OZE. System wsparcia zakładał trwały rozwój jednej z najbardziej przyszłościowych i dynamicznie rozwijających się w świecie branży. Jego celem było m.in. osiągnięcie celu indykatywnego nałożonego dyrektywą 2001/77/WE, a więc 7,5% energii w zużyciu energii brutto w 2010 r. oraz wykorzystanie krajowego(...)
»