Najnowsze artykuły

Raport „Smart City”

INTELIGENTNE SYSTEMY INFORMATYCZNE DO ZARZĄDZANIA GOSPODARKĄ ODPADAMI darsoft.pl ul. Wały Dwernickiego 117/121 42-200 Częstochowa tel. 34/344-49-03 info@darsoft.pl www.darsoft.pl Firma darsoft.pl specjalizuje się w tworzeniu oprogramowania do zarządzania gospodarką odpadami oraz zużytym sprzętem elektrycznym i elektronicznym. W nasz(...)
»

Przyjazny e-urząd w Polsc(...)

Obecnie funkcjonująca administracja nie jest w stanie zarządzać w oparciu o ustandaryzowane dane, instytucje publiczne nie wymieniają się informacjami, a Polacy mają słaby dostęp do e-usług państwa. Konieczna jest zatem cyfrowa transformacja państwa, tak aby każdy mógł załatwić drogą elektroniczną dowolną sprawę w obszarze administracji publicznej dowolnego szczebla. Ministerstwo Cyfryzacji zapowiada, że osiągnięcie tego celu jest możliwe, jednak wymaga wdrożenia wielu zmian i konkret(...)
»

Otwarte dane w administra(...)

Wydawać by się mogło, że wszyscy wiedzą, iż administracja publiczna posiada ogromną liczbę danych. Jak się jednak okazuje w praktyce, dopiero rozpoczęcie programu otwierania danych pozwala uświadomić urzędnikom, ile i jakie bazy danych posiadają. A dzięki rozmowom z mieszkańcami i biznesem pojawiają się pomysły na ich wykorzystanie. Termin „otwarte dane” (ang. open data) pojawia się coraz częściej na konferencjach prasowych oraz seminariach samorząd(...)
»

Idea smart nie tylko dla (...)

Proces zmieniania się ośrodków miejskich w tzw. miasta inteligentne dopiero się zaczął. Nie będzie on łatwy z uwagi na to, że możemy spotykać się z rozmaitymi oczekiwaniami i wyobrażeniami dotyczącymi wizji smart city. Jedno jest pewne: z inteligentnych technologii mogą skorzystać nie tylko metropolie, ale też – mimo skromniejszych budżetów – małe polskie miasteczka. Smart city to idea nastawiona na to, by ośrodki miejskie, zarówno duże, jak i te niewielkie, były za(...)
»

Polskie miasta przyszłośc(...)

Tomasz Sochacki dyrektor Departamentu Usług IT APN Promise …to miasta, które są gotowe na innowacje i dostosowane do oczekiwań mieszkańców. Stawiają na otwarty dialog, są przyjazne dla biznesu i w odpowiedni sposób wykorzystują dotychczasowe zasoby, budując swój potencjał gospodarczy. Piotr Wyroślak Business Solution Manager Proximus …to wielowymiarowe przestrzenie dynamicznego rozwoju zamieszkujących (...)
»

Miasta otwarte na pomysły(...)

Najnowsza generacja inteligentnych miast – określona jako 3.0 – oznacza otwarcie się samorządów na aktywną postawę mieszkańców w kreowaniu dalszego rozwoju. Rolą władz lokalnych staje się tworzenie przestrzeni i możliwości do wykorzystania potencjału mieszkańców. Dotyczy to zarówno zachęcania ich do korzystania z nowoczesnych technologii, jak i umożliwiania im tworzenia własnych pomysłów. Jakie zatem (...)
»

Polskie miasto przyszłośc(...)

O tym, że miasta potrzebują rozwiązań technologicznych, nie trzeba nikogo przekonywać. Nie jest to tylko kwestia wyższego komfortu życia, oszczędności czy ekologii, ale normalności. „Inteligencja” miasta nie jest już wyróżnikiem, zaczyna być standardem. Koniec Polski papierowej – to hasło wybrzmiało podczas tegorocznego, czerwcowego wystąpienia minister cyfryzacji, Anny Streżyńskiej. Zgodnie z planami, do 2020 r. połowa z nas będzie mogła załatwić większość, bo aż 8(...)
»

Smart city. Tak, ale jak?

Obecnie w Polsce nie ma jeszcze w pełni inteligentnego miasta, ale w wielu z nich podjęto już działania w tym kierunku. Wdrażając ideę smart city, władze dążą do rozwiązania najistotniejszych miejskich problemów, jedocześnie dbając o środowisko i oferując mieszkańcom wysoką jakość życia. Jednak co tak naprawdę wiemy o idei smart city i jak wygląda jej zastosowanie w praktyce? Pojęcie smart city jest niejednoznacznie i rozmaicie interpretowane. Hasłem tym posługują s(...)
»

Polecane artykuły

Informator

Inwestują w sprzęt Legnickie Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej zakupiło nowy sprzęt do zamiatania i wywozu odpadów. Publiczna prezentacja zamiatarki (Volvo FL6) oraz śmieciarki (Volvo FM 09) odbyła się 6 lipca br. Oba samochody spełniają normy ekologiczne EURO 3 w zakresie niskiej emisji spalin. Zamiatarka może sprzątać pas o szerokości od 2,7 do 3,5 m i uzyskiwać wydajność (...)
»

Ekologiczne aspekty wykor(...)

Szacuje się, że surowce kopalne, będące źródłem energii pierwotnej, są bliskie wyczerpania. Ropy wystarczy światu na 40-50 lat, gazu na 60 lat, a węgla na 200 lat. Cena tych surowców niepokojąco rośnie, a dostawy są zagrożone brakiem politycznej stabilności w rejonach, z których pochodzą. (...)
»