Informator

wydany w Czysta Energia – 2016-4
  DRUKUJ

Magazyny energii w metrze

Ten artykuł jest dostępny dla wszystkich.

Oddany do użytku centralny odcinek II linii metra w Warszawie zasilany jest dzięki siedmiu podstacjom dostarczonym przez ABB. Aby zmniejszyć oddziaływanie na środowisko, na stacji Stadion Narodowy ABB zainstalowało oparty na dwuwarstwowych superkondensatorach 40-megadżulowy układ magazynowania energii ENVILINE Energy Storage System. Największe tego rodzaju rozwiązanie na świecie pozwala odzyskać i zmagazynować nadmiar energii generowanej przez hamujące wagony metra i umożliwia jej ponowne wykorzystanie. Ta specjalna funkcja pomaga zmniejszyć koszty operacyjne przy jednoczesnym zwiększeniu poziomu efektywności energetycznej.

Warszawski Indeks Powietrza

Porozumienie, dotyczące stworzenia Warszawskiego Indeksu Powietrza (WIP), czyli systemu prognoz zanieczyszczeń powietrza w stolicy, podpisali Hanna Gronkiewicz-Waltz, prezydent Warszawy, i prof. dr hab. inż. Jan Szmidt, rektor Politechniki Warszawskiej. Celem porozumienia jest rozwój bazy danych WIP, która będzie ogólnodostępna dla mieszkańców. – Nasza uczelnia od 12 lat prowadzi badania jakości powietrza w stolicy i oddziaływania zanieczyszczeń na środowisko oraz zdrowie mieszkańców. Pozwoliło to na opracowanie unikatowych technik analizy i syntezy wyników badań stężeń substancji w powietrzu. Zawarte porozumienie otwiera drogę do dalszych prac nad wdrożeniem systemu prognoz zanieczyszczeń – powiedział prof. Jan Szmidt.

Warszawa prowadzi intensywne działania na rzecz ograniczenia stężeń szkodliwych substancji w powietrzu. W tym celu uchwalono Plan gospodarki niskoemisyjnej dla Warszawy, przyjęty przez Radę m.st. Warszawy 10 grudnia 2015 r. Plan przewiduje m.in. wdrożenie systemu pozwalającego na zidentyfikowanie krytycznych dla obszaru miasta poziomów substancji w powietrzu.

Iława III

Przedsiębiorstwo Budownictwa Drogowo-Inżynieryjnego (PBDI) podpisało umowę na budowę Farmy Wiatrowej Iława III. Całkowita wartość kontraktu wynosi 14,95 mln zł. PBDI jest spółką zależną firmy Erbud, jednego z czołowych przedsiębiorstw budowlanych w kraju. Umowa z inwestorem, spółką Orlik, została podpisana 3 marca 2016 r. Całkowita wartość przedsięwzięcia to 14,95 mln zł. Szacuje się, że budowa ma zostać zakończona do 30 lipca 2016 r. Moc farmy wyniesie od 12 do 13,2 MW.

Jest to kolejna umowa w ciągu ostatnich 12 miesięcy podpisana z podmiotem powiązanym kapitałowo z firmą Energix Renewable Energies. Łączną wartość umów oszacowano na 172,45 mln zł.

Eko(po)jazdy

Na ulice Poznania wyjechały autobusy najnowszej generacji – Solaris Urbino 18. W sumie poznańskie MPK wydzierżawiło od producenta 20 takich pojazdów na okres ośmiu lat. Przetarg na dzierżawę wygrało konsorcjum Solaris Bus & Coach i PKO Leasing. Nowe środki transportu spełniają najwyższe europejskie standardy w zakresie bezpieczeństwa i ekologii. Zostały wyposażone w niskoemisyjne silniki (norma Euro 6) oraz energooszczędne oświetlenie LED. Niskopodłogowe autobusy są przyjazne dla niepełnosprawnych i osób z wózkami dziecięcymi. Posiadają też system wewnętrznego i zewnętrznego monitoringu, który wpływa na bezpieczeństwo jazdy. Pojazdy są klimatyzowane, a przesuwne drzwi gwarantują płynną wymianę pasażerów. Każdy autobus wyposażono też w komplet zewnętrznych LED-owych tablic informacyjnych oraz wewnętrzne tablice LCD. Nowością są porty USB, dzięki którym będzie można naładować urządzenia mobilne.

Personalia

Nowym dyrektorem Departamentu Energii Odnawialnej w Ministerstwie Energii został Andrzej Kaźmierski, który do tej pory pracował m.in. w firmach informatycznych. Stanowisko w ministerialnym departamencie jest jego pierwszym zawodowym kontaktem z energetyką. Natomiast dyrektorem Departamentu Energii Jądrowej mianowano Józefa Stanisława Sobolewskiego, który zastąpił Zbigniewa Kubackiego.

Rada nadzorcza Banku Ochrony Środowiska powołała 23 marca br. dr Stanisława Kluzę na stanowisko wiceprezesa Zarządu BOŚ. Będzie on jednocześnie wykonywał obowiązki prezesa Zarządu Banku. Stanisław Kluza wcześniej pełnił funkcję m.in. podsekretarza stanu w Ministerstwie Finansów w rządzie Kazimierza Marcinkiewicza.

Kogeneracja w Jarocinie

W Witaszyczkach k. Jarocina oddano do użytku nową siedzibę zakładu zagospodarowania odpadów, który będzie m. in. produkować energię w ramach kogeneracji. Moc generatorów wyniesie 750 kWe i 750 kWt. Zakład ma przetwarzać ok. 60 tys. ton odpadów rocznie, wytwarzanych przez ok. 240 tys. mieszkańców 18 gmin, które porozumiały się w sprawie inwestycji kosztującej 150 mln zł (w tym 87 mln zł unijnej dotacji). ZZO nabył ponad 20 pojazdów i mobilnych maszyn o łącznej wartości ok. 15 mln zł.

LED-y na stacjach

W 2015 roku, tylko w ramach remontów i programu poprawy efektywności energetycznej, PKP Polskie Linie Kolejowe wymieniły ponad 1700 punktów oświetleniowych (1500 na wykonane w technologii LED). Nowe urządzenia będą tańsze w użytkowaniu w zakładanym okresie eksploatacji. Dzięki wymianie tej spółka zaoszczędzi ponad 316 tys. zł rocznie.

Ponadto nowe oprawy oświetleniowe zamontowano na 31 przejazdach, gdzie łącznie wymieniono 66 punktów świetlnych na LED-owe.

PLK prowadzi program wymiany opraw od 2004 r. Obecnie PLK zarządzają ponad 190 000 szt. opraw oświetleniowych, z czego 125 000 to nowoczesne oprawy, wyposażone w źródła światła LED, źródła sodowe wysokoprężne i świetlówki liniowe.

Szpital z OZE

Zakończył się remont Psychiatrycznego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Słupsku. Inwestycja polegała na kompleksowej termomodernizacji zabytkowego budynku, montażu instalacji odnawialnych źródeł energii, a także na wykonaniu zabiegów pielęgnacyjnych w pobliskim ogrodzie. Koszt przedsięwzięcia wyniósł ok. 15 mln zł. Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku udzielił dofinansowania na realizację tych zadań. Do zmodernizowanego budynku na początku marca przeniosły się ostatnie poradnie i oddziały szpitalne. Uruchomiono 20 kolektorów słonecznych, produkujących w ciągu roku 75 GJ energii cieplnej, wykorzystywanej do podgrzania wody użytkowej, a także 48 paneli fotowoltaicznych o łącznej mocy 12 kW. 

Dodatkowo lampy wewnątrz budynku wymieniono na oprawy LED. W wyniku realizacji zadania zmniejszyła się roczna emisja szkodliwych substancji do atmosfery: pyłów o 3,5 tony, a dwutlenku węgla o 358 ton.

Na podstawie: www.wfosigw.gda.pl, http://pkpsa.pl, www.zgo-jarocin.pl, www.mg.gov.pl, www.um.warszawa.pl, www.abb.pl oraz informacji prasowych opracowała Magdalena Lipiecka.

 

Ten artykuł jest dostępny dla wszystkich

Z prenumeratą cyfrową lub papierową uzyskasz
bezpłatny dostęp do wszystkich treści.

Sprawdź ofertę prenumeraty

Zaloguj się  |  Prenumerujesz? – otrzymaj dostęp

Zobacz także

comments powered by Disqus