Informator ze świata

wydany w Czysta Energia – 2014-1
  DRUKUJ

Utylizacja paliwa

Ten artykuł jest dostępny dla wszystkich.

Francuski koncern energetyczny AREVA podpisał z amerykańskimi operatorami umowę na dostawę systemu zarządzania i utylizacji wypalonego paliwa jądrowego, o nazwie Spent Fuel Pool Level Instrumentation. Paliwo, wykorzystane w reaktorze do produkcji energii elektrycznej, trafia po zużyciu do basenu, w którym jest składowane i poddawane chłodzeniu. Wskaźnik poziomu wody w basenie jest tu kluczowym czynnikiem bezpieczeństwa. Rozwiązanie proponowane przez AREVĘ oparto na technologii przetestowanej już ponad 300 tys. razy i zastosowanej w obiektach nuklearnych, wojskowych oraz przemysłowych.

Polak potrafi

Niemiecki Alumast – spółka zależna Alumast, producent i dostawca masztów flagowych oraz słupów oświetleniowych w Polsce14 listopada br. podpisała umowę z niemiecką firmą Actensys, której przedmiotem jest montaż instalacji solarnej o mocy ok. 3,5 MW. Wartość prac to ok. 160 tys. euro. Inwestycja zlokalizowana jest w okolicach Hamburga w północnych Niemczech. To już kolejne zamówienie na montaż instalacji fotowoltaicznych realizowane przez Alumast.

Gaz płynie

Firma Armour Energy odnotowała w północno-wschodniej części Australii w stanie Queensland przepływ gazu pozwalający na jego przemysłowe wydobycie. Jest to pierwszy przepływ na tym kontynencie. Australijskie złoża gazu łupkowego szacuje się na ponad 28 mld m3. Według Energy Information Administration, wydobywalne jego zasoby mogą wynosić 10,5 mld m3.

Wyższa sprawność

Spectrolab, spółka zależna Boeinga, pobiła swój własny rekord, produkując ogniwo fotowoltaiczne o sprawności 38,8%. Poprzedni wynik wynosił 37,8%. Ta niewielka różnica ma ogromne znaczenie w dziedzinie, w której liczy się każdy punkt procentowy.

Łopaty pod ochroną

Firma BASF opracowała farbę, która poprawia wytrzymałość łopat turbin wiatrowych, szczególnie w obszarze ich krawędzi. Technologia RELEST Wind LEP oferuje cztery razy większą odporność na czynniki zewnętrzne w porównaniu do tradycyjnych rozwiązań. Kolejną zaletą farby jest możliwość nakładania jej w różnych warunkach klimatycznych oraz dopuszczalność poddawania powłoki obróbce szlifierskiej w celu naprawy nawierzchni po uszkodzeniach mechanicznych. – Aby zabezpieczyć krawędzie łopat przed erozją, działaniem piasku i wody, opracowaliśmy nowy produkt RELEST Wind LEP. Nowa generacja powłok poliuretanowych jeszcze lepiej ochrania ten wyjątkowo wrażliwy obszar przed działaniem sił zewnętrznych – wyjaśnił dr Harald Müller, przedstawiciel Technology Management w Dziale Konserwacji Powłok BASF.

Elektrownia zamiast składowiska

Michael Bloomberg, burmistrz Nowego Jorku (Stany Zjednoczone), 25 listopada br. poinformował, że Freshkills Park na Staten Island, niegdyś największe na świecie składowisko odpadów, zostanie wkrótce przekształcone w „największy ośrodek słoneczny” miasta. Po zakończeniu prac inwestycyjnych elektrownia fotowoltaiczna osiągnie moc 10 MW energii elektrycznej, czyli pięć razy więcej niż którykolwiek inny system słoneczny w mieście. Szacuje się, że zaopatrzy on w energię elektryczną ok. 2000 gospodarstw domowych. – Spróbujemy obrócić coś, co było katastrofą środowiskową, na korzyść dla mieszkańców Staten Island i środowiska – powiedział James Molinaro, przewodniczący okręgu wyborczego Staten Island i główny zwolennik projektu. Na 19 ha zainstalowanych zostanie 35 tys. wysoko sprawnych paneli fotowoltaicznych firmy Sun Edison.

Władze Nowego Jorku nie zamierzają poprzestać na tym jednym projekcie. Przeznaczą dodatkowe 607 ha na tereny zieleni, powiększając tym samym obszar Freshkills Park do 890 ha. Łączna powierzchnia parków w Nowym Jorku osiągnie wtedy 12 140 ha i będzie największą w historii miasta. Przyłączone do Freshkills Park tereny będą przeznaczone m. in. na promowanie odnawialnych źródeł energii. – Jestem przekonany, że w końcu powstanie w tym miejscu elektrownia wiatrowa – powiedział Molinaro. Wspieranie rozwoju rynku OZE oraz redukcja emisji gazów cieplarnianych to dwa kluczowe elementy podpisanego w 2007 r. przez Bloomberga PlaNYC.

Wzmocnią kontrolę nad OZE

Według ostatnich ustaleń, ogłoszonych w Berlinie pod koniec listopada br., niemiecka kanclerz Angela Merkel i jej koalicjanci zgodzili się ściślej kontrolować odnawialne źródła energii i związane z nimi wydatki. Uzgodniono przyjęcie celu udziału zielonej energii w niemieckim miksie energetycznym na poziomie 40-45% do 2025 r. i 55-60% do 2035 r. Wcześniejszy cel wyznaczony przez niemiecki rząd zakładał 35% w 2020 r. oraz wzrost o 80% do 2050 r. Niemcy szukają sposobów na zmniejszenie kosztów związanych z OZE po podjęciu decyzji o zamknięciu elektrowni atomowych do 2022 r. Wprowadzenie bardziej precyzyjnych celów ograniczy koszty i uczyni niektóre działania bardziej przewidywalnymi. Nowy rząd ma w planach znowelizowanie założeń ustawy o OZE (EEG). Szczegóły zmian gabinet Angeli Merkel ma ogłosić wiosną 2014 r. Wsparcie dla OZE będzie stopniowo redukowane, aby nowe inwestycje działały w coraz większym stopniu na warunkach rynkowych.

Niechlubny rekord pobity

Według raportu opublikowanego w drugiej połowie listopada br. przez Global Carbon Project, emisja CO2 ze spalania paliw kopalnych i produkcji cementu zwiększyła się w porównaniu z 2012 r. o 2,1%, czyli o 10 mld ton. W porównaniu z emisją w 1990 r. jest to wzrost o 60%. Z badania wynika, że większość emisji pochodzi ze spalania węgla (43%), oleju (33%), gazu (18%), produkcji cementu (5,3%) oraz ze spalania gazu w pochodniach (0,6%). Stany Zjednoczone zredukowały emisję o 3,7% w 2012 r., a Unia Europejska o zaledwie 1,3%. Indie i Chiny są liderami emisji i odnotowały jej wzrost odpowiednio o 7,7% i 5,9%. Wylesianie oraz pozostałe zmiany użytkowania gruntów przyczyniły się do zwiększenia emisji o 8%. Łącznie od 1870 r. emisja CO2 wyniosła 2015 mld ton, w tym 70% pochodzi ze spalania paliw kopalnych, a 30% z wylesiania i zmian użytkowania gruntów.

Na podstawie: www.armourenergy.com.au, www.gizmag.com, cleantechnica.com, thinkprogress.org, www.nycgovparks.org, www.renewebleenergyworld.com, www.businessgreen.com opracowała Magdalena Lipiecka.

Ten artykuł jest dostępny dla wszystkich

Z prenumeratą cyfrową lub papierową uzyskasz
bezpłatny dostęp do wszystkich treści.

Sprawdź ofertę prenumeraty

Zaloguj się  |  Prenumerujesz? – otrzymaj dostęp

comments powered by Disqus