Budynek pełen energii – przywilej czy przyszłość?

wydany w Czysta Energia – 2013-12
  DRUKUJ

Na pytania, jakie normy powinny spełniać budynki pełne energii, jak je zaprojektować, jakie cechy są im przypisane i w końcu, jakie wynikają z nich korzyści dla użytkowników, próbowano odpowiedzieć podczas konferencji „Budynki Pełne Energii – budownictwo pasywne”, która odbyła się 24 października br. w Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej w Kaliszu.

Ten artykuł jest dostępny dla wszystkich.

Firma NUVARRO zaprosiła przedstawicieli samorządów, przedsiębiorstw, instytucji, uczelni i szkół ponadgimnazjalnych do Kalisza, aby pokazać na przykładzie Centrum Transferu Technologii NUVARRO, iż inwestycja w biurowiec, budynek gminny, szkolny czy w dom o standardzie niskoenergetycznym z zastosowaniem odnawialnych źródeł energii jest inwestycją opłacalną i wręcz oczekiwaną w kontekście przyszłych przepisów prawnych.

Z końcem 2018 r. wszystkie nowe budynki instytucji publicznych, a od końca 2020 r. wszystkie nowo powstałe budynki będą musiały spełniać standard niemal zeroenergetyczny. Już dziś – zarówno na poziomie krajowym, jak i europejskim – wprowadza się szereg regulacji i mechanizmów wspierających dokonanie w gminach pomiarów zużycia energii i optymalizacji kosztów. Pozwoli to samorządom zwiększyć swoje szanse na zdobycie w przyszłości unijnego dofinansowania na realizację inwestycji dotyczących efektywności energetycznej. To bardzo ważne, gdyż już dziś wiemy, iż środki pomocowe z UE w nowej perspektywie w dużej mierze przeznaczone będą na rozwiązania związane z energią. Oznacza to rozwój sektora zielonego budownictwa, niskoemisyjnej gospodarki i nowe miejsca pracy. Jest to istotna informacja nie tylko dla samorządów, ale również dla przedsiębiorstw budowlanych, instalacyjnych i doradczych, działających w zakresie efektywności energetycznej i odnawialnych źródeł energii, a także młodych ludzi, którzy podejmują ważne decyzje na etapie wyboru kierunku kształcenia, a więc i rozwoju zawodowego.

Wszystkie te aspekty były poruszane podczas konferencji. Na temat standardów energooszczędnych oraz standardów pasywnych, a także podstawowych różnic w projektowaniu architektoniczno-budowlanym mówił dr hab. inż. Dariusz Heim. Prelekcję dotyczącą instalacji grzewczych w budynkach pasywnych wygłosił dr inż. Andrzej Górka. Systemy zarządzania inteligentnym budynkiem przedstawił dr hab. inż. Krzysztof Pacholski, prof. nadzw. O aspektach poprawy warunków energetyczno-eksploatacyjnych obiektów budowlanych zlokalizowanych w strefach ochrony konserwatorskiej mówił inż. architekt Roman Pilch.

Uzupełnieniem części konferencyjnej była wystawa firm związanych z budownictwem niskoenergetycznym oraz z odnawialnymi źródłami energii.

(am)

Ten artykuł jest dostępny dla wszystkich

Z prenumeratą cyfrową lub papierową uzyskasz
bezpłatny dostęp do wszystkich treści.

Sprawdź ofertę prenumeraty

Zaloguj się  |  Prenumerujesz? – otrzymaj dostęp

comments powered by Disqus