Informator ze świata

wydany w Czysta Energia – 2013-10
  DRUKUJ

13,81 GWh z PV

Ten artykuł jest dostępny dla wszystkich.

We Włoszech produkcja energii elektrycznej z paneli PV pobiła rekord i osiągnęła poziom 13,81 GWh w pierwszych siedmiu miesiącach br. Włoski operator systemu przesyłowego TERNA poinformował, że jest to wzrost o prawie 20% w porównaniu z tym samym okresem roku poprzedniego. Energia słoneczna stanowi w tej chwili 7,3% w miksie energetycznym tego kraju. W lipcu elektrownie słoneczne wygenerowały 2,957 GWh, co jest największą ilość uzyskaną z energii słonecznej w ciągu miesiąca we Włoszech.

Co cztery minuty

Według badań przeprowadzonych przez GTM Research, w Stanach Zjednoczonych co cztery minuty instalowany jest nowy system słoneczny (360 systemów każdego dnia).

Skutery na start!

W Barcelonie (Hiszpania) został wprowadzony system wynajmu skuterów elektrycznych. Podczas wakacji testowano 50 skuterów. Dostarczone przez lokalnych producentów pojazdy mogą osiągnąć prędkość 65 km/h. Skuter ma zasięg od 40 do 60 km. Wyposażony jest w panel nawigacyjny. Zaplanowano udostępnienie 500 skuterów do 2014 r. Użytkownicy będą mieli do wyboru kilka opcji wypożyczenia elektrycznego pojazdu – na jednorazowy przejazd, miesięczny albo pakiet turystyczny. Pierwszym krokiem jest pobranie aplikacji z App Store albo Google Play i zarejestrowanie się w punkcie obsługi. Użytkownicy muszą mieć ukończone 21 lat oraz posiadać prawo jazdy na samochód lub motocykl. Going Green, firma produkująca skutery, koszty wynajmu starała się ograniczyć do możliwie najniższych. Standardowe wypożyczenie skutera będzie kosztowało 0,55 euro/h, przy czym ludność lokalna oraz osoby często korzystające z usług zapłacą za wynajęcie tylko 0,45 euro/h. Dopuszczane jest przewożenie pasażera. Wraz ze skuterami wypożyczane są kaski, a ubezpieczenie wliczono w cenę usługi.

Tradycja i nowoczesność

Na kościele św. Pawła w Newton Abbott (Wielka Brytania, hrabstwo Devon) zamontowano panele fotowoltaiczne. Instalacja ma zmniejszyć emisję o 1,8 ton CO2 każdego roku i zapewnić zwrot z inwestycji na poziomie 5,6% rocznie. W zabytkowym budynku, wszelkie zmiany nie mogły ingerować w charakter XIX-wiecznego kościoła. Instalacja ma przynieść oszczędności rzędu 2,144 funtów w ciągu 20 lat.

Dobre i złe wieści

W Niemczech 22 lipca br. z energii słonecznej pochodziło aż 34 558 MW. Dla porównania w USA było to 7962 MW. W lipcu Niemcy odnotowali, iż pozyskują 30 562 MW z lądowych i morskich elektrowni wiatrowych. USA na koniec 2012 r. dysponowało 65 tys. MW energii wiatrowej. W lipcu fotowoltaika zapewniła maksymalnie 5,1 TWh, podczas gdy z energii wiatrowej w tym samym miesiącu było jedynie 1,7 TWh. Z kolei w styczniu 5 TWh pochodziło z energii wiatrowej, a 0,35 TWh z energii słonecznej. Od stycznia do lipca br. Niemcy wyprodukowali 52,1 TWh energii elektrycznej z elektrowni jądrowych, 150,6 TWh z elektrowni konwencjonalnych opalanych węglem brunatnym i kamiennym, 23,8 TWh z gazu ziemnego, 24,2 TWh z wiatru, 19,4 TWh z energii słonecznej i 10,5 TWh z energii wodnej. Oznacza to, że 8,6% niemieckiej energii pochodziło z wiatru, a 6,9% ze słońca. Istnieje ogromna szansa na to, że Niemcy osiągną poziom 80% energii ze źródeł odnawialnych do 2050 r. Niezbyt dobrą informacją jest to, że w ciągu ostatnich siedmiu miesięcy zużycie energii jądrowej wzrosło o 0,25%, a z tej czerpanej z węgla o 11,2%.

Moc cieplna w UE

European Solar Thermal Industry Federation opublikowała podsumowanie europejskiego rynku energetyki cieplnej za 2012 r. W ubiegłym roku zainstalowano 2,4 GW, co stanowi spadek o 6,4% w porównaniu z rokiem poprzednim. W 2012 r. zainstalowanych było 28,3 GW. W Niemczech widoczne jest wyraźne spowolnienie w porównaniu ze wzrostem o 11% w 2011 r. Niemcy posiadają ponad 40% całkowitej mocy zainstalowanej w Europie, więc wskutek spadku o 9,4% kraj ten przyczynił się wraz z kilkoma innymi dużymi państwami do ubiegłorocznego spowolnienia. W 2012 r. Niemcy zainstalowały 805 MWth. Łączna moc zainstalowana osiągnęła poziom 11,2 GW, co stanowi 7-procentowy wzrost. Całkowita energia cieplna wytworzona przez systemy solarne w Niemczech jest obecnie szacowana na 6 TWhth. Polska zanotowała 19-procentowy wzrost w porównaniu z rokiem ubiegłym. Oznacza to, że nasz kraj jest coraz bliżej drugiego miejsca ze swoimi 211,4 MWth. Na rynku hiszpańskim (158 MWth) odcisnęło się piętno kryzysu gospodarczego i nastąpił wyraźny spadek instalowanej mocy. Francja zanotowała podobny poziom jak w 2011 r. (175 MWth). Belgia i Dania kontynuują wieloletni wzrost. Szwajcaria, Portugalia, Wielka Brytania, Węgry i Czechy są przykładami negatywnego wpływu różnych polityk wsparcia.

BARD Offshore

Oficjalnego otwarcia pierwszej pełnomorskiej farmy wiatrowej, znajdującej się u wybrzeży Morza Północnego – BARD Offshore 1 – dokonano 26 sierpnia br. 80 turbin wiatrowych o mocy 5 MW sprawia, że BARD Offshore 1 charakteryzuje się największą mocą spośród morskich instalacji wiatrowych w Niemczech. Dzięki mocy 400 MW farma może dostarczać energię do pół miliona gospodarstw domowych, co wystarcza do zasilenia obszaru Monachium. Farma znajduje się 100 km na północny wschód od wyspy Borkum, na wodach o głębokości do 40 m. Pierwsze turbiny zostały przyłączone do sieci w grudniu 2010 r. Aktualnie BARD Offshore 1 dostarcza 80% energii elektrycznej wytwarzanej w Niemczech na morzu.

Na podstawie: cleantechnica.com, www.greentechmedia.com, www.fraunhofer.de, www.gizmag.com, www.edie.net, www.estif.org, www.offshorewind.biz opracowała Magdalena Lipiecka

Ten artykuł jest dostępny dla wszystkich

Z prenumeratą cyfrową lub papierową uzyskasz
bezpłatny dostęp do wszystkich treści.

Sprawdź ofertę prenumeraty

Zaloguj się  |  Prenumerujesz? – otrzymaj dostęp

comments powered by Disqus