Forum Czystej Energii na POLEKO 2012

wydany w Czysta Energia – 2012-12
  DRUKUJ

 Tegoroczne Międzynarodowe Targi Ochrony Środowiska POLEKO odbyły się 20-23 listopada w Poznaniu. 550 wystawców z 21 krajów zaprezentowało najnowsze produkty, technologie oraz usługi z zakresu szeroko rozumianej ochrony środowiska.

Nowości
Najwięcej nowych produktów prezentowanych było w zakresie gospodarki odpadami. Targowym hitem było Miasteczko Ekologiczne – miejsce prezentacji ekologicznych i oszczędnych rozwiązań. Na zbudowanej atrapie domu dach pokryto kolektorami słonecznymi i panelami fotowoltaicznymi. To dobry przykład promocji inwestycji w kierunku samowystarczalności energetycznej domu. Pod wiatą garażową pokrytą panelami PV stały auta o napędzie elektrycznym. W Miasteczku chcieliśmy wizualnie przedstawić, w jaki sposób nasze miasta mogą wyglądać za 5, 10, 15 lat. Przedsięwzięcie to mamy zamiar kontynuować i rozwijać na kolejnych Targach – zapowiada Michał Hempowicz, dyrektor Projektu na Targach POLEKO.
Były też wyróżnienia i medale – te najbardziej prestiżowe, bo złote, przyznano za „Kompleksową usługę oczyszczania sieci wodociągowej za pomocą SeaQuest” firmie Prote, za „Biogazowy agregat kogeneracyjny typu HE-EC-99/129-MG99-B” firmie Horus Energia, za „Stacjonarną prasę do odpadów typu Eco” firmie Max Aicher Bischofswerda oraz za „Palnik na pellet ECO-PALNIK wersja ROTO” firmie Z.P.D. Skiepko.
Konferencje i seminaria
Tegoroczne Targi charakteryzowały się bogactwem konferencji i seminariów branżowych. Tradycyjnie już odbyło się Forum Czystej Energii i Forum Recyklingu, zorganizowane przy współpracy z MTP przez redakcje miesięczników „Czysta Energia” i „Recykling”, których wydawcą jest firma Abrys.
Na trwającym przez trzy dni Forum Czystej Energii – które od 12 lat towarzyszy Salonowi Czystej Energii, stanowiącemu ekspozycję specjalną – eksperci i profesjonaliści przedstawiali najnowsze rozwiązania. Najnowsze zapisy w projekcie ustawy o OZE zaprezentował Mariusz Radziszewski, naczelnik Wydziału Odnawialnych Źródeł Energii w Departamencie Energetyki Odnawialnej MG. Już tradycyjnie w Forum uczestniczył profesor Maciej Nowicki, były minister środowiska, kory swym referatem Dylematy polskiej energetyki w XXI w. wzbudził zainteresowanie.
Ciekawe rozwiązania z zakresu wykorzystania energii słonecznej, rozwoju technologii produkcji biogazu oraz wykorzystania energii wiatru przedstawiali znani i cenieni prelegenci. Po raz drugi odbyła się sesja dotycząca środowiskowych uwarunkowań oraz standardów bezpiecznego wydobycia gazu z łupków, zorganizowana we współpracy z Politechniką Gdańską (PG) i Państwowym Instytutem Geologicznym. Frekwencja na sesji świadczyła o tym, że i w tym temacie niezbędna jest edukacja, która rozwieje obawy związane z potencjalnymi zagrożeniami. Moderatorem sesji panelowej był profesor Jan Hupka z PG, który pełni również funkcję dyrektora Centrum Ropy i Gazu.
Na Forum poruszana była także tematyka pomp ciepła, które – zdaniem dra hab. Brunona J. Grochala, prezesa Polskiego Stowarzyszenia Pomp Ciepła, są w Polsce niedoceniane. Organizacja ta przygotowała gościnnie podczas Forum sesję z okazji 10-lecia swego istnienia, podczas której wręczono dyplomy i nagrody laureatom konkursu EXPO 3x20.
Tak jak można się było spodziewać, hitem Forum była tematyka fotowoltaiki, a to za sprawą korzystnych zapisów w projekcie ustawy o OZE, dotyczących systemu wsparcia rozwoju tego dotychczas niewykorzystywanego w Polsce źródła OZE. Wielu uczestników chciało się dowiedzieć, czy warto wchodzić w ten nowy kierunek produkcji energii elektrycznej, co to oznacza być prosumentem i produkować energię elektryczną na swoje potrzeby, a nadwyżkę sprzedawać do sieci. Pod obstrzałem pytań podczas sesji panelowej znalazł się dr inż. Stanisław M. Pietruszko (sylwetkę doktora przedstawiono na str. 38), moderujący dyskusję.
Już tradycyjnie nad całością Forum w którym wzięło udział ponad ok. 400 osób czuwała Urszula Wojciechowska.
Przed recepcją stał samochód Opel Ampera o elektrycznym napędzie. Jedna z prezentacji na Forum dotyczyła jego zalet i walorów. W recepcji panował ożywiony ruch, a redakcyjne koleżanki promowały najnowsze miesięczniki wydawnictwa Abrys.
Kolejne Międzynarodowe Targi Ochrony Środowiska POLEKO i imprezy im towarzyszące będą miały miejsce w dniach 7-10 października 2013 r.
Galeria zdjęć oraz wszystkie przedstawione na Forum prezentacje znajdują się na www.czystaenergia.pl/seminaria/Poleko2012.
Urszula Wojciechowska
Ten artykuł jest dostępny dla wszystkich

Z prenumeratą cyfrową lub papierową uzyskasz
bezpłatny dostęp do wszystkich treści.

Sprawdź ofertę prenumeraty

Zaloguj się  |  Prenumerujesz? – otrzymaj dostęp

comments powered by Disqus