Informator

wydany w Czysta Energia – 2010-4
  DRUKUJ
Lokalizacja wybrana
Hanna Trojanowska, pełnomocnik Rządu ds. Polskiej Energetyki Jądrowej, poinformowała 16 marca br., żepierwszą rekomendowaną przez ekspertów lokalizacją pod budowę elektrowni jądrowej jest Żarnowiec. Kolejne, równorzędne propozycje to Warta-Klempicz, Kopań i Nowe Miasto. Ostatecznego wyboru lokalizacji dokona po przeprowadzeniu szczegółowych badań inwestor – Polska Grupa Energetyczna.
 
Zielone inwestycje
Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej ogłosił nabór wniosków o dofinansowanie przedsięwzięć w ramach I konkursu programu priorytetowego „System zielonych inwestycji. Część 1 – zarządzanie energią w budynkach użyteczności publicznej”.
W I konkursie 2010 r. kwota środków przeznaczona na dofinansowanie przedsięwzięć wynosi 260 mln zł w formie dotacji oraz 520 mln zł w formie pożyczek. Minimalny koszt całkowity przedsięwzięcia to 10 mln zł. Wnioski można składać od 26 marca do 26 kwietnia br.
 
Wamtechnik z certyfikatem
Kapituła Konkursu Zielona Marka przyznała w marcu br. firmie Wamtechnik Certyfikat Zielonej Marki za innowacyjną linię produktów GreenTech, w skład której wchodzą moduły fotowoltaiczne i małe turbiny wiatrowe. Zielona Marka to certyfikat wyróżniający przyjazne środowisku i człowiekowi produkty. Podkreśla ona energooszczędne cechy i korzyści ekonomiczne wynikające bezpośrednio z wyboru produktów oznaczonych logo Zielonej Marki.
 
Wirtualny doradca
Firma Gaspol uruchomiła portal www.dobrzeogrzanydom.pl, dzięki któremu można uzyskać porady dotyczące zarządzania energią w domu. Usługa wirtualnego doradcy energetycznego dedykowana jest osobom, które stają przed wyborem ogrzewania do nowego domu lub chcą zmodernizować istniejące systemy i urządzenia. Jest to nowoczesne rozwiązanie, które w prosty sposób zapewnia uzyskanie informacji dotyczących wyboru źródła ogrzewania, a także metod zarządzania zużyciem energii. Dzięki pomocy wirtualnych doradców możliwe będzie porównanie ogrzewania gazem płynnym z ogrzewaniem innymi źródłami energii. Podając potrzebne dane dotyczące ocieplenia, wentylacji, powierzchni domu i inne parametry, użytkownik uzyska od doradcy konkretne wyliczenie ilości zużycia gazu płynnego, potrzebnego do ogrzania domu. Usługa dostępna jest przez całą dobę.
Wirtualni doradcy będą również przybliżać korzyści wynikające ze stosowania alternatywnych rozwiązań energetycznych, takich jak systemy kondensacji czy rekuperacji z odzyskiem ciepła. Doradzą w zakresie wykorzystania energii słonecznej do ogrzewania wody, wskażą, jak ograniczyć straty ciepła. Poproszeni zaprezentują wybrane nośniki energii i opiszą najkorzystniejsze rozwiązania oraz odpowiedzą na wiele innych pytań, związanych z procesami budowy bądź remontu energooszczędnego budynku.
 
Finansowanie pojazdów elektrycznych
Bank Zachodni WBK Leasing od marca 2010 r. proponuje pierwszą w Polsce ofertę finansowania pojazdów elektrycznych. Propozycję przygotowano we współpracy z firmą Impact Automotive Technologies, producentem pojazdów RE-VOLT, które będą dostępne w BZ WBK w leasingu dla firm.
Szacuje się, że do 2015 r. po europejskich drogach będzie jeździć ćwierć miliona aut na prąd. ‑ Obserwujemy, że trendy ekologiczne są coraz popularniejsze także w biznesie. Dotyczy to m.in. aut firmowych. Wprowadzając do oferty leasing pojazdów RE-VOLT, które nie emitują dwutlenku węgla i nie generują hałasu, chcemy umożliwić klientom zainteresowanym rozwiązaniami przyjaznymi środowisku korzystne finansowanie – stwierdził Tomasz Jąder, prezes Zarządu BZ WBK Leasing.
Oprócz tego, że RE-VOLT to pojazd ekologiczny, ogromną jego zaletą są niewielkie koszty eksploatacji. ‑ Szczególnie w dobie kryzysu bardziej docenia się innowacyjne, a zarazem oszczędne produkty. Cenę RE-VOLT-a (równowartość 14 tys. euro netto) rekompensuje niski koszt przejechania 100 km wynoszący ok. 3 zł, co sprawia, że w mieście RE-VOLT nie ma sobie równych – powiedział Mariusz Wnukiewicz, dyrektor marketingu w firmie Impact Automotive Technologies. Nietypowy wygląd trójkołowego pojazdu to tylko jeden z wielu wyróżniających go atrybutów. Dwuosobowy RE-VOLT zarejestrowany jest jako motocykl, a więc od jego użytkownika wymagane jest prawo jazdy kategorii A. Przy swoich parametrach maksymalnie może rozpędzić się do 90 km/h.
 
Stacje ładowania akumulatorów
Firma ABB, podczas Międzynarodowych Targów Motoryzacyjnych w Genewie, zaprezentowała prototypowe stacje ładowania akumulatorów dla pojazdów elektrycznych. Stacje te to element badań ABB nad technologią infrastruktury sieci. Firma ta posiada szerokie portfolio produktów i systemów niezbędnych do budowy i zarządzania inteligentnymi sieciami. Wśród oferowanych rozwiązań można wymienić zarządzanie energią elektryczną i włączanie niestabilnych, odnawialnych źródeł energii do sieci.
Prototypowe rozwiązania ABB dla pojazdów elektrycznych mogą stać się częścią infrastruktury inteligentnych sieci. Te z kolei mogłyby pozytywnie wpłynąć na szybszą adaptację samochodów elektrycznych na rynku bez konieczności destabilizowania istniejących sieci energetycznych.
ABB w niedalekiej przyszłości planuje wprowadzić na rynek stację szybkiego ładowania prądem stałym (o mocy do 100 kW), dzięki której już po 10 minutach ładowania samochód będzie gotowy do przebycia odcinka ponad 100 km.
 
Pieniądze za emisje
Profesor Andrzej Kraszewski, minister środowiska, 3 marca br. podpisał z japońskim partnerem reprezentującym sektor prywatny umowę na sprzedaż jednostek emisji AAU (Assigned Amount Unit, jednostki przyznanej emisji CO2 w systemie ONZ). Stało się to w ramach ustaleń protokołu z Kioto.
Wartość umowy to blisko 30 mln euro, które zgodnie z obowiązującą od 2009 r. ustawą o systemie zarządzania emisjami gazów cieplarnianych i innych substancji zostaną przeznaczone na inwestycje w ochronę klimatu i wsparcie wdrażania pakietu energetyczno-klimatycznego, a szczególnie termomodernizacji.
Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, jako operator programów, ogłosi konkursy, w których uzyskać będzie można dofinansowanie termomodernizacji budynków użyteczności publicznej w wysokości 30% wartości inwestycji. Szansę na wsparcie ma ponad 300 projektów, a beneficjentami będą głównie samorządy. W wyniku wykorzystania funduszy z tej transakcji do 2012 r. kilkaset budynków użyteczności publicznej, takich jak szpitale czy szkoły, może zostać ocieplonych.
 
Inwestycje w offshore
Branża morskich elektrowni wiatrowych (offshore) w Europie, po otrzymaniu wsparcia ze strony rządów, staje się coraz bardziej atrakcyjna dla sektora prywatnego. W porównaniu do elektrowni wiatrowych na lądzie (onshore) będzie się ona rozwijać w sposób bardziej znaczący. Do 2020 r. elektrownie offshore staną się ważniejszym źródłem energii odnawialnej uzyskiwanej z wiatru. Według firmy doradczej Frost & Sullivan, zainstalowana moc na morzu wzrośnie z 1,3 GW w 2008 r. do 18,8 GW w 2015 r.
Zaangażowanie banków w europejski sektor elektrowni offshore jest zjawiskiem stosunkowo nowym. W przeszłości bardzo niewiele kapitału bankowego przeznaczano na projekty na morzu, gdyż czynnik ryzyka był stosunkowo wysoki, zwłaszcza w porównaniu z sektorem energii wiatrowej na lądzie. Jako elementy ryzyka można tu wymienić: długi proces wydawania pozwoleń, wiatraki umieszczone w dużej odległości od lądu, dużo wyższe koszty początkowe inwestycji oraz niestabilność zwrotu z kapitału zaangażowanego, a także większe koszty obsługi i serwisowania. Jednak to ryzyko maleje w takich krajach jak Wielka Brytania i Niemcy, gdzie prowadzi się działania mające na celu zmniejszenie kosztów związanych z technologią turbin i produkcją części składowych oraz usprawnia się metody instalacji i zapewnia lepszą dostępność.
Co ważne, sektor energii wiatrowej offshore obarczony jest znacznie wyższym ryzykiem finansowym oraz wymaga większego zaangażowania inwestycyjnego niż farmy wiatrowe na lądzie. W związku z tym banki zawierają partnerstwa, łącząc projekty kompleksowo.
Niemniej liczba inwestycji w tym sektorze rośnie, ponieważ inwestorzy z większości banków inwestycyjnych są gotowi do podjęcia ryzyka w celu skorzystania z możliwości kapitalizacji inwestycji związanych z tym przemysłem.
 
Więcej słońca
Blisko 170 tys. zł będzie kosztowało wykonanie oświetlenia solarnego na ul. Stefanowskiej w Golinie. To pierwsza tego typu inwestycja na terenie gm. Jarocin. Spośród ośmiu ofert, które wpłynęły w ogłoszonym przez gminę przetargu, najkorzystniejszą złożyła spółka RMS Polska z Zagórzyc, która od 2004 r. działa w sektorze energii odnawialnej.
W ramach inwestycji zamontowanych zostanie dziesięć ekologicznych lamp solarnych, które energię czerpią ze słońca i wiatru, a następnie przekazują ją do akumulatorów. Zmagazynowana energia jest zużywana w nocy do zasilania lampy. W 75% inwestycja sfinansowana będzie z unijnych środków pozyskanych z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich. Budżet gminy pokryje jedynie 25% całej sumy. Golińska ulica zostanie oświetlona dzięki ekologicznej energii już na początku czerwca.
 

Na podstawie stron internetowych: www.mg.gov.pl, www.ms.gov.pl, www.jarocin.pl,
 www.dobrzeogrzanydom.pl, www.nfosigw.gov.pl oraz informacji prasowych firm: Wamtechnik, ComPress, ABB, Frost & Sullivan
 
opracowała,
Magdalena Lipiecka.

 
Ten artykuł jest dostępny dla wszystkich

Z prenumeratą cyfrową lub papierową uzyskasz
bezpłatny dostęp do wszystkich treści.

Sprawdź ofertę prenumeraty

Zaloguj się  |  Prenumerujesz? – otrzymaj dostęp

comments powered by Disqus