Słońce dla każdego – współczesne trendy w energetyce słonecznej

wydany w Czysta Energia – 2005-11
  DRUKUJ
Staramy się dorównać zachodnim krajom europejskim w różnych aspektach życia – nie tylko wykorzystując zdobycze techniki, ale również naśladując trendy tam panujące. Należą do nich m.in. trendy występujące w energetyce słonecznej.

Domek weekendowy zasilany modułami fotowoltaicznymi

W branży słonecznej Polska ma bardzo wiele do nadrobienia, aby mogła dorównać takim krajom jak Niemcy czy Hiszpania. Mimo to, a może właśnie dlatego branża ta cieszy się w naszym kraju coraz większą popularnością. Do tej pory energetyką słoneczną zajmowały się głównie środowiska naukowe, które popularyzowały wiedzę o tej dziedzinie, oraz firmy, które sprzedawały swoje produkty przede wszystkim firmom instalatorskim oraz instytucjom.
I tak moduły fotowoltaiczne (urządzenia przetwarzające światło słoneczne na prąd elektryczny) znajdowały zastosowanie głównie w automatyce przemysłowej i gazownictwie, a ponadto wykorzystywane były w małych autonomicznych systemach zasilających znaki drogowe, stacje meteo czy stacje pomiarowe na rzekach. Systemy fotowoltaiczne instalowane były również na gmachach uniwersytetów i szkół, a także na budynkach szpitalnych. Trochę lepiej sprawy się miały z kolektorami słonecznymi (służącymi do ogrzewania ciepłej wody użytkowej i pomieszczeń), ale dystrybutorzy włożyli sporo pracy w budowanie rynku klientów indywidualnych i często określają to jako mozolną drogę pod górę.
Wydaje się, że wysiłki naukowców, organizacji pozarządowych oraz ludzi biznesu zaczynają teraz przynosić efekty. W ostatnim czasie obserwuje się wzrost poziomu świadomości społeczeństwa i można spokojnie mówić o powstaniu rynku klientów indywidualnych. Moduły fotowoltaiczne coraz częściej spotyka się na jachtach, łódkach czy domach weekendowych. Pojawiły się nowe możliwości zakupu słonecznych urządzeń – można je np. zamówić przez Internet, a kolektory słoneczne sprzedawane są w supermarketach.

Dom wyposażony w słoneczny system grzewczy do ogrzewania c.w.u.

Osoby, które budują nowy dom coraz częściej już na etapie planowania podejmują kroki w celu zainstalowania słonecznego systemu grzewczego. Jest to bardzo słuszne podejście, gdyż łatwiej jest wtedy zaprojektować najbardziej optymalne rozwiązania. Nie oznacza to jednak, że ci, którzy już mają dom i instalację do ogrzewania ciepłej wody użytkowej, nie mogą korzystać z czystej i darmowej energii słonecznej. Słoneczne systemy grzewcze można zainstalować zawsze. Często okazuje się również, że można wykorzystać istniejące elementy instalacji, np. zbiornik na ciepłą wodę. Słoneczny system grzewczy można zintegrować z systemem centralnego ogrzewania oraz z kominkiem z płaszczem wodnym.
Coraz więcej osób wie, że istnieją rozwiązania pozwalające na wykorzystanie światła słonecznego do produkcji energii elektrycznej oraz ciepła słońca do ogrzewania wody i pomieszczeń. Terminy takie jak „kolektory słoneczne”, „moduły fotowoltaiczne”, „baterie słoneczne” czy „solary” (notabene nie zawsze poprawne czy fachowe) upowszechniają się w świadomości społeczeństwa. Nie są już tylko pustymi pojęciami – kryją za sobą urządzenia, które są w zasięgu ręki i na które może sobie pozwolić coraz więcej osób.

Budunek z systemem fotowoltaicznym podłączonym do sieci oraz z kolektorami słonecznymi

Prestiż i nowoczesność
Co przekonuje ludzi do stosowania rozwiązań wykorzystujących energię słoneczną? Z jednej strony są to stale rosnące ceny energii elektrycznej i gazu. Z drugiej strony można zaobserwować ciekawe zjawisko kulturalno-społeczne: energetyka słoneczna to pewien swoisty trend, moda. Obecnie wypada wiedzieć, co to są te „solary” czy „baterie słoneczne”, a zamontowanie tychże urządzeń w powszechnym mniemaniu oznacza prestiż i nowoczesność.
Można też powiedzieć, że urządzenia wykorzystujące energię słoneczną są nie tylko praktyczne, ale także pełnią funkcję estetyczną – ładnie prezentują się na dachu budynku. Świadczą też o obyciu właściciela takiego domu, jego otwartości na nowe rozwiązania i trosce o środowisko – wykorzystują przecież odnawialną energię słoneczną. Coraz więcej jest pasjonatów, którzy traktują słoneczne systemy jak swoiste zabawki, gadżety. Nawet jeśli, to są to bardzo funkcjonalne zabawki, które nie tylko sprawiają radość właścicielom, ale również pozwalają im zaoszczędzić pieniądze wydawane na ogrzewanie wody i energię elektryczną i są przyjazne dla środowiska. Wiadomo, że trendy i mody zmieniają się. Warto jednak, aby te trendy w energetyce słonecznej utrzymywały się i aby słonecznych „zabawek” było jak najwięcej.

Krzysztof Wietrzny
Zofia Pasternak
Solar Shop, PHU TOPSET, Stryszków

Ten artykuł jest dostępny dla wszystkich

Z prenumeratą cyfrową lub papierową uzyskasz
bezpłatny dostęp do wszystkich treści.

Sprawdź ofertę prenumeraty

Zaloguj się  |  Prenumerujesz? – otrzymaj dostęp

comments powered by Disqus